Amikor a gyerek hisztizik
A gyerek hisztizése tehetetlenné teszi a szülőt. Nem tudja milyen megoldást, milyen stratégiát alkalmazzon, vagy taktikát váltson, hogy a gyerek megnyugodjon. Hogyan kell kezelni a hisztis gyerekeket? Van, akinek a dackorszaka egy rövidebb periódus, de van, akiknek hosszú időszak. Az utóbbi nehézségeiről mesélnek maguk a szülők Onyutha Judit, Pikali Gerda és Dr. Bojti Andrea. Meglepetés férfi vendégünk a kudarcot valló és a sikeres stratégiáról mesél nekünk.
A kisgyermek dackorszaka megvisel minden szülőt. A szülő sokszor a tehetetlenség állapotát éli meg, nem tudja, mi a megfelelő megfékezési stratégia. Kipróbál mindent, majd végül magába roskadva úgy érzi, hogy teljesen tehetetlen. Mai vendégeink is küzdenek hasonló problémákkal, melyről nyíltan mesélnek.
Ranschburg Jenő: mágikus trükk technikája
A dackorszak erőssége gyermekenként változó. Van, aki könnyebben vészeli át és van, aki megküzd vele szüleivel együtt. Egy gyermek stresszforrása lehet a testvér születése is. Tarthat attól, hogy a szülők figyelme már csak a legújabb jövevényt illeti meg. A hisztivel a gyermek nem minket akar idegesíteni, csupán nincs birtokában annak, hogy akaratát milyen más módon érvényesítheti. Ranschburh Jenő technikája szülői elmondások szerint sokaknak bevált. Lényege, hogy ha a gyermek dührohamot kap, játsszuk el azt, hogy eltűnt, nem találjuk. Ez a rácsodálkozás kizökkenti a gyermeket az állapotából. Megtorpan, és abbamarad a dacolás. Ekkor örömmel konstatáljuk, hogy újra "meglett".
Létezik hisztis férfi?
A hisztizés kifejezését legtöbbször a gyerekekre és a nőkre használják. De mi a helyzet a férfiakkal? Ők nem hisztiznek? Dehogynem! Sokan a „dühroham” kifejezését alkalmazzák erre, ami majdhogynem egyenlő a hisztivel. A fiúknak régen azt tanították, hogy az igazi férfi nem sír, erős, megvédi a nőt. Annak ellenére, hogy sokan nők, mi is ezt a férfiideált látjuk magunk előtt, találkozunk olyan esettel is, amikor valami vírus hatására megbetegszik a párunk és egyszeriben gyermekké válik. Nehezen viseli ezt az állapotot, kiszolgáltatott lesz, és a szenvedését a legkisebb nátha folytán is ki tudja mutatni. Azt mondják a nők gondoskodásra születettek, ápoljuk a férfi lelkét, és a minél gyorsabb felépülést segítjük elő. Tehát bármennyire a nőkre és a gyerekekre használják ezt a jelzőt, bizony ez a társadalom minden tagjára igaz.