A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Állat-terápia?

Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a háziállatok jótékony hatással vannak gazdáik testi-lelki egészségére. Sőt, az állatok a gyógyító munkába is bevonhatóak. Amikor házi kedvencünket simogatjuk, kimutathatóan csökken a vérnyomás, a pulzusszám, enyhül bennünk a stressz, a feszültség. Hazánkban a leggyakrabban alkalmazott terápiás állat a ló és a kutya. Ám a családban egy leleményes és a gyermeke fejlődését, aktuális állapotát helyesen felmérő szülő, akár szakember javaslatára, akár saját maga, bármilyen kisállatot bevonhat gyermeke gyógyításába, fejlesztésébe. Radics Gigivel, Vörös Zsuzsával, Terecskei Ritával és meglepetés férfi vendégünkkel beszélgetünk erről a fantasztikus lehetőségről.

Állatot tartani jó! Az állattartásra való képesség és az, hogy egy másik élőlényről gondoskodhatunk, nagyon sok vigaszt nyújthat. A háziállat elfogad olyannak, amilyenek vagyunk. Az állati üdvözlés egy hosszú munkanap, de akár egy rövid bevásárló túra után is akár a nap legszebb pillanata lehet.

Gyógyító társaink

Az állatok a gyógyító munkába is bevonhatóak bizonyos testi betegségek, pszichés vagy mentális problémák esetén is. Mozgásszervi, neurológiai betegségek gyógyításában, szellemileg sérült gyerekek fejlesztésében, tanulási, drog és alkohol problémák kezelésében, depresszió, időskori elmagányosodás, lelki terhek kúrálásában kiváló segítőink lehetnek.

Terecskei Rita énekesnő előbb rendőrnek állt, ám egy szilveszter éjszaka megváltoztatta az életét és beállt zenélni azokhoz a fiúkhoz, akiket igazoltatott. Azóta a Zanzibár énekese. Három kutyusa van, de Budapesten csak egy, Csipike él vele. Gyermekkorában kis állatmentő volt, rendszeresen hazahordta a talált kisállatokat.

Faragó András színművész – becenevén Topi - Imád főzni és imádja a lovakat. Egy műsorban kipróbálta a fogathajtást és meg is szerette, azóta rendszeresen indul fogathajtó versenyeken. Tanyán nőtt fel, így az állatok közelsége természetes számára. Hippológus, vagyis lovas-tanár végzettséget is szerzett.

Általánosságban az állat azon tulajdonságát használja ki többek között az állatterápia is, hogy feltétlen szeretetet ad és fogad el a négylábú. Hogy türelmes, meghallgat, számít a gazdájára, szüksége van rá és nem utolsósorban egy érző élőlénnyel lehet felhőtlen és örömteli kapcsolatot kialakítani. A hétköznapi egészség-megőrzésre bármelyik állat alkalmas, kutya, macska, nyúl, hörcsög, hal és papagáj is, mert mindegyik önzetlen szeretetbefogadó.

Az olyan halálos betegségben szenvedők, mint a rákbetegek, AIDS betegek, akik állandó fekvésre kényszerülnek, sokkal kevésbé szenvednek depressziótól, ha állatok vannak körülöttük. Az állatok bizonyos fokú vigaszt, és páratlan támogatást nyújtanak a betegeknek.

Nemcsak a gyógyításban, a megelőzésben is

A terápiás állatok használata a veszélyeztetett, problémás, hátrányos helyzetű fiatalok rehabilitációjában is ígéretes eredményeket mutat. Az állatok nem ítélkeznek,  feltétel nélküli elfogadják és szeretik ezeket a fiatalokat. Ők pedig megtanulják, mit is jelent a felelősség és a bizalom. Megtanulják, milyen az, ha van valaki, akivel lehet beszélgetni és milyen azt érezni, hogy valakinek szüksége van rájuk. És a legfontosabb: hogy ők is méltóak az állatok szeretetére.

Terápiás állatokat alkalmaznak börtönökben is, hogy segítsék a foglyokat az új ismeretek elsajátításában, ezáltal magabiztosabbá válva. A foglyok felelősek lesznek egy másik élőlényért, akiről gondoskodniuk kell, ez pedig új kilátást adhat életüknek.

 

Kapcsolódó cikkek: