Virágos élet a muskátlin innen és túl
Végre itt az igazi tavasz! Az április az év egyik legszebb hónapja. Elérkezett az idő a balkonládák, az ablakokba való virágládák beültetésére. Illetve a tavalyi muskátlik átültetésére. A muskátli ugyan a legnépszerűbb balkonládanövény, hiszen egész nyáron ontja virágait, de nem az egyetlen, mely remekül érzi magát erkélyeinken, ablakainkban. Nézzük hát sorjában balkonnövényeinket és a legfontosabb tudnivalókat!
Muskátliból többféle is van
Többféle muskátli kapható a hazai kertészetekben: hagyományos, felfele növő, félfutó, és futó is. Pirostól a fehér mindenféle árnyalatáig. Nem mindegy azonban, hogy melyiket hová ültetjük.
A hazánkban legelterjedtebb felfele növőt napos helyre kell ültetni, mert nem csak bírja, imádja is a napot és a meleget. Ellenben az inkább osztrák hegyvidékeken honos futómuskátli a félárnyékos helyeket, a keleti vagy a nyugati fekvésű teraszokat, ablakokat szereti. Ha átteleltettük, akkor, a tavaszi visszametszéskor az elsárgult és gyengébb hajtásokat metszőollóval vágjuk le, azonban a túlzott visszametszés a növény nem megfelelő fejlődéséhez vezethet.
Mivel a balkonládákban viszonylag kevés a föld, hamar kiszáradhatnak a nyári napon. A felfele növő muskátlifajta ezt elég jól tűri, bár ő sem szereti. A futómuskátli azonban nincs meg bőséges víz nélkül. Mindkét fajtát ajánlatos hetente tápoldatozni. Ehhez már kifejezetten muskátlitápoldatokat lehet szaküzletekben vásárolni.
A futómuskátlik számára fontos a tápoldatozás, enélkül a forró nyárban leveleik gyorsan sárgulni kezdenek, és tövük kifordul. A száraz leveleket, az elnyílt virágokat azonnal szedjük le a tövekről, mert elvonják a növénytől a tápanyagot.
A Verbénát akár félárnyékba is ültethetjük
Közepes vízigényű, de napot kedvelő, kertbe és balkonládába ültetve is mutatós növény a kerti vasfű, a Verbéna. Ha szép, fagymentes az idő, az április végén kiültetett palánták gyorsan fejlődnek, és szinte elborítják az ablakot fehér, piros, rózsaszínű és kék virágaikkal.
A palántákat egymástól 20-25 cm-re érdemes ültetni. A könnyen kezelhető és gyorsan növő Verbéna napos vagy félárnyékos helyen is jól fejlődik. Kedveli a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt. Fontos, hogy földje ne legyen túl nedves, mert ez könnyen gombabetegségeket okozhat. Rendszeres metszése segít abban, hogy a növény sűrűbb, bokrosabb legyen. Az elnyílt virágok eltávolítása mellett a túlzottan hosszú hajtások visszavágása is javasolt. Időszakosan érdemes tápoldatozni, különösen a virágzási időszakban.
Ha nem akarunk palántát vásárolni, magról is szaporítható, melyeket tavasszal legjobb még a lakásban vagy üvegházban elvetni. A magokat vékonyan szórjuk a kiválasztott ültetőedénybe, majd fedjük be őket vékony réteg talajjal. Tartsuk nedvesen a földet, és hamarosan megjelennek az első hajtások. Ha átteleltettük növénykénket, tavasszal válasszuk szét a gyökérzeten belül az egyes indákat, majd ültessük őket külön edényekbe.
A Verbéna szaporításának egy másik módja a dugványozás. Válasszunk ki egy egészséges hajtást, majd vágjuk le kb. 5-10 cm hosszúságban. A dugványt ültessük egy kis edénybe, majd tartsuk nedvesen és napos helyen. A Verbéna gondozása és szaporítása egyszerű, csak arra kell vigyáznunk, hogy a növény elegendő napfényt, vizet és tápanyagokat kapjon.
A bársonyvirág rovarűzőnek is jó
A bársonyvirág, vagy népies nevén büdöske az őszirózsafélék családjába tartozik. Nevét finom tapintású szirmairól és erős szagáról kapta. Egész nyáron és ősszel, az első éjszakai fagyokig virágzik. Rendkívül szívós, kis igényű növény, ültethetjük erkélyládába vagy virágágyásba is. Az enyhén szeles erkélyeken is jól érzi magát, sőt félárnyékos helyen is megél, de a kertben napfényes helyen, általános, nem túl meszes kerti földbe ültetve fejlődik a legszebben.
Ez a hazájában, Mexikóban vadon élő növény egyike a legkedvesebb ablakládába való virágoknak. Léteznek citromsárga, barna és narancssárga színű bársonyvirágok. Vízigényük közepes. Egy ládába 5-6 palántát érdemes ültetni. Bár szeretik a vizet, tilos túlöntözni őket. A mérsékelt öntözés segít megelőzni a gyökerek rothadását és a levelek elszíneződését. Időszakosan tápanyagdús műtrágyával vagy komposzttal segíthetjük virágzásukat.
Nem csak szépek, de természetes rovartaszítók is. Sőt, segíthetnek távol tartani a kártevőket más növényektől, ezért érdemes akár a paradicsompalánták közé is ültetni.
Zinnia, a vidám és színpompás növény
Szépen nyílik a félárnyékos ládákban is a rézvirág (Zinnia), Virágai fehér, citromsárga, aranysárga, narancssárga, rózsaszín, piros, bíbor-lila színűek, és megállás nélkül nyílnak. Vidám és színpompás, könnyen gondozható növény, ideális választás a balkonládák, ablakok díszítésére is. A virágok lehetnek szimplák vagy duplák. A zöld, kissé szőrös levelek hosszúkásak vagy szív alakúak.
A lakásban nevelt fiatal növényeket csak akkor szabad kiültetni a szabadba, ha az éjszakai fagyok már elmúltak, mert a fiatal növények már enyhébb fagyok esetén is elpusztulnak. A rézvirág egyébként könnyen gondozható. Az alacsonyabb fajokkal beültethetjük az erkélyládákat, de cserépbe ültetve az ablakpárkányon is elhelyezhetjük őket.
A dupla virágú fajták tápanyagban gazdag talajt igényelnek. Általában a nyár közepétől az őszi hűvösebb éjszakákig szünet nélkül virágzanak. Napos helyen fejlődnek a legjobban, de jól tűrik a félárnyékos helyzetet is. A jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talaj ideális számukra. Fontos rendszeresen öntözni őket különösen nagyon forró, száraz időszakokban. Hálásak a kéthetente történő tápoldatozásért.
Az elhervadt virágokat tőből kell eltávolítani, azért, hogy elegendő tápanyaghoz jussanak az újabb virágok. Könnyen szaporíthatók magról is, melyeket a kiválasztott ültetőedénybe vagy kertbe is szórhatjuk. fontos, hogy befedjük a magokat vékony réteg talajjal. Ha megfelelő nedvességet kap a földjük, hamarosan megjelennek az első hajtások.
Árnyékos helyre való begónia
A félárnyékos, sőt árnyékos helyek mutatós növénye a gumós begónia, amely állandóan hozza sokszínű virágait. Csupán az erős széltől kell óvni, amire nagyon érzékeny. A hobbikertészek kedvükre válogathatnak a csüngő, a telt virágú, a szimpla, a törpe begóniák közül. Ezeket a növényeket bátran ültethetjük virágládába, cserépbe, dézsába, akár függő kosárba is.
A gumós begóniák májustól októberig folyamatosan nyílnak. Sajnos nem fagyállók, így ősszel érdemes felszedni a gumókat, és egy védett, fagymentes helyen átteleltetni. Az egynyári begóniát pedig évente újra kell telepíteni magról vagy palántáról. A begóniákat április végén érdemes kiültetni a szabadba, amikor a fagyveszély már elmúlt. A begónia kedveli a félárnyékos helyet, épp ezért érdemes olyan erkélyre ültetni, ahol csak reggel vagy késő délután éri a napfény. Nyáron a nagy melegben öntözzük rendszeresen a földjét, ám a hűvösebb, csapadékos időjárásban hagyjuk a két öntözés között kissé kiszáradni a talajt.
Kéthetente egyszer, a folyamatos virágzás érdekében, adjunk egy kevés tápoldatot az öntözővízhez, ez lehet balkonnövényekre való tápoldat, vagy virágzó dísznövényes tápoldat is. Ha az elnyílt virágokat rendszeresen eltávolítjuk, elősegítjük az új virágok fejlődését.
Még nincs hozzászólás