A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vegyünk biót?

Vajon tényleg annyival jobbak a bioélelmiszerek, mint a nagyüzemi termesztésből származók, hogy csakis velük biztosíthatjuk a családunk egészséges étkezését? Mennyire érdemes fanatikusnak lenni ebben a kérdésben?

Fotó: Thinkstock

Kétségtelen, hogy a nagyüzemi termelésből kikerülő terményekben az engedélyezett határérték alatt megtalálhatók bizonyos növényvédőszerek, műtrágyák maradványai. Bár ezek külön-külön a kutatások szerint nem egészségtelenek, együttes hatásukat eddig még nem vizsgálták átfogóan. A hagyományos tartású állatok húsában nem egyszer mutathatók ki antibiotikumok és egyéb gyógyszerek maradványai. A kozmetikumaink, tisztítószereink szintén tartalmaznak olyan vegyületeket, amelyek önmagukban, kis mennyiségben ártalmatlanok, ám egy átlagos napi szépségápolási és takarítási rutin mellett 24 óra alatt is százával kerülnek a bőrünkre, onnan pedig a szervezetünkbe.

Drága, de jó
A bioélelmiszerek termelését ezzel szemben szigorú szabályok irányítják, nem lehet bennük szermaradvány. Egyes kutatások szerint a biotermesztésű zöldségeknek, gyümölcsöknek nagyobb a tápanyagtartalma, felhasználóik szerint pedig egyszerűen finomabbak.

Persze, a tisztán termesztett élelmiszereknek, a vegyszermentes kozmetikumoknak hátrányai is vannak. A kozmetikumokra kevésbé, a bioételekre viszont általában jellemző, hogy akár 50-70 százalékkal is drágábbak, mint a hagyományos élelmiszeripar termékei – ezen, termesztésük, előállításuk követelményeit áttekintve nincs is mit csodálkozni.

Mitől bio a bio?
Bioélelmiszernek csak a vegyszermentesen előállított termék nevezhető.
A növénytermesztésben csak biológiailag lebomló vagy természetes szereket használnak, tilos a génmanipulált szervezetek alkalmazása, a szintetikus növényvédőszerek és műtrágyák használata.
Az állattenyésztésben sem használnak antibiotikumokat, hormonokat és egyéb hozamfokozó szereket, az állatok életkörülményeit azok igényeihez, táplálékukat természetes táplálkozási szokásaikhoz, számukat pedig a terület eltartóképességéhez igazítják. Magyarországon két akkreditált ellenőrző szervezet, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (Hu-Öko 01) és az Hungária Ökogarancia Kft. (Hu-Öko 02) végzi a termelők ellenőrzését, érdemes a biotermékeken az ő minősítésüket keresni. A natúr és biokozmetikumok esetében érdemes a német BDIH és Demeter, a nemzetközi NaTrue, a francia EcoCert vagy az olasz ICEA minősítését felkutatni a csomagoláson, és alaposan áttanulmányozni a termék összetételét is.

Részben a drágaságuknak is köszönhető, hogy bár Magyarországon is felfutóban van a biotermékek piaca, még mindig csak a lakosság néhány százaléka vásárolja ezeket rendszeresen, a magyarok közel 80 százaléka viszont nem vesz bioélelmiszert.

Beszerezni sem mindig egyszerű őket. Noha már a nagyobb szuper- és hipermarketekben is megjelentek a bioélelmiszerek, a biozöldségek és -gyümölcsök, aki csakis ilyen alapanyagokból akar vacsorát főzni, annak hétvégente biopiacra kell járnia, korán kell kelnie – ám az igazi „biósok” állítják, ez kiváló családi program.

Fanatizmus vagy táplálkozási zavar?
Vajon mennyire éri meg átállni a bióra? Lehet-e, érdemes-e fanatikusnak lenni a természetes életmód kérdésében?

Az természetesen mindenkinek a saját döntése, mennyire iktatja ki a hagyományos élelmiszereket és vegyszereket az életéből, ám tény, hogy teljesen nemigen lehet megszabadulni tőlük. Aki nem egy elszigetelt biofarmon él, az akár akarja, akár nem, kénytelen megtapasztalni a városok légszennyezettségét. Az óvodai, iskolai menzákon sem bioételt esznek a diákok, és a munkahelyi étkezdékben sem ökológiai termesztésből kikerült alapanyagokból készül az étel.

Lélekben sem érdemes eljutni a teljes fanatizmusig – már neve is van annak a táplálkozási zavarnak, amire az egészségtelennek kikiáltott ételek teljes kerülése, az élelmiszerek aggályos átvizsgálása jellemző. Az orthorexiások fóbiásan kerülik mindazt, amit egészségtelennek gondolnak: a cukrot, a zsírt, a vegyszereket, ez pedig komolyan gátolja őket a mindennapi életben. Természetesen nem lesz mindenkiből orthorexiás, aki egészségesen igyekszik élni, de érdemes ezt a szélsőséget is ismerni, hogy véletlenül se essünk a csapdájába.

Hol a középút?
Kérdés, hogy mit tegyen az, aki nem tudja vállalni a bioételek és -kozmetikumok beszerzésével járó nehézségeket vagy anyagi terheket, mégis szeretné egészségesebbé formálni az életmódját. Mint az élet annyi más területén, itt is egyfajta arany középút a megoldás. Ha nem tudjuk, vagy nem akarjuk minden szombat reggel a biopiacon kezdeni a napot, érdemes feltérképezni, milyen bioételek kaphatók a legközelebbi szupermarketben. A közeli piacon is találhatunk megbízható őstermelőket, akiknek az áruja talán nem rendelkezik biominősítéssel, mégis jobb, mint a nagyüzemi zöldség és gyümölcs, ráadásul nem is drágább annál. Egyre-másra nyílnak a kifejezetten termelői piacok.

Az internetről is rendelhetünk bioterméket, számos biobolt vállalja zöldségek, gyümölcsök, húsáruk házhoz szállítását, de a termelőkkel is felvehetjük a kapcsolatot a neten keresztül (a youtyuk.hu oldalon például közvetlenül a gazdáktól rendelhetünk „boldog” tojást). Egyre-másra alakulnak a vásárlói csoportok, az úgynevezett „szatyorközösségek” is, amelyek nagy tételben rendelnek a gazdáktól, majd szétosztják az árut a rendelést leadó tagjaik között (az egyik legnagyobb ilyen közösség a szatyorbolt.hu oldalon érhető el). Számos oldalon (pl. szatyorbolt.hu, nekedterem.hu) szezonális zöldségdobozt is rendelhetünk.

Ám ha nem tudunk bióhoz jutni, vagy nincs rá keret a családi kasszában, még mindig sokkal egészségesebb megoldás megvenni a hagyományos, nagyüzemi termelésű zöldséget és gyümölcsöt, mint tartózkodni ezek fogyasztásától. Ha általában betartjuk az egészséges táplálkozás alapelveit – kevés zsír, cukor és fehér liszt, sok zöldség, gyümölcs, sovány hús, tejtermék és teljes kiőrlésű gabona –, akkor nem lehet nagy baj.

Hagyományos praktikák
A natúr- és biokozmetikumok, tisztítószerek is egyre több drogériában, bioboltban és webáruházban hozzáférhetők, de ha drágálljuk őket, érdemes visszatérni a hagyományos háztartási praktikákhoz. Az ecet és a szódabikarbóna például remek tisztítószer: ecettel (és némi illóolajjal) helyettesíthetjük az öblítőt, leoldhatjuk a vízkövet, megmoshatjuk az ablakot, szódabikarbónával feloldhatjuk a dugulásokat, és eltávolíthatjuk a súrolást igénylő foltokat.

Arckrém és testápoló helyett kenhetünk a bőrünkre shea- vagy kókuszvajat, de akár jó minőségű, extra szűz olívaolajat is bevethetünk. Ám itt is érvényes, hogy ha valamiért megtetszik egy hagyományos kozmetikum, nyugodtan próbáljuk ki – sokkal többet érünk vele, mintha rossz szájízzel ragaszkodnánk a természeteshez.

Címkék: piac, biotermelés, biótermesztés, bioélelmiszer, biozöldség, őstermelők, orthorexia, termelői piac, biókozmetikumok, tápanyagtartalom, biokontroll hungária nonprofit kft. (hu-öko 01), hungária ökogarancia kft.

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!