A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Város két tűzhányó között

Igen, Nápoly két mai is működő vulkán, az Ischia és a Vezúv között fekszik, gyakoriak a földmozgások, olykor gázok szállnak fel a kráterekből, és hát ismerjük a közeli Pompeji sorsát. Maga a tengeröböl is egy önmagába roskadt tűzhányó óriás pereme. De nem ez a legfeszítőbb, legnyugtalanítóbb érzés a túlzsúfolt városban, hanem a tökéletes szépség és a kosz találkozása minden lépésnél.

Fotó: Shutterstock.com

Nápoly manapság könnyen elérhető hely, hiszen a legtöbb olcsó, ’fapados’ cégnek is vannak ide járatai. A 2024 eleji árak (oda-vissza) számolva 25.000 forint körül mozognak, emellett az olasz vasutak villámvonatai a körülbelül 800 kilométeres Milánó–Nápoly-utat négy, a Firenze–Nápoly (500 km) távolságot három óra alatt teszik meg.

A tűzhányó adhat védelmet is

Mosolyt fakaszt, amikor az ember belegondol abba, hogy a közeli szigetekről ideköltöző görög telepesek a helységnek a Neapolisz, azaz ’újváros’ nevet adták. Körülbelül 2500 éve.

A szárazföldön épült új város hamar idevonzotta az irigy hódítókat, és az etruszkoktól kezdve a közelmúlt háborúk nagy hadseregei is ostromolták. Általában sikertelenül, mert a város vulkáni eredetű, lyukacsos szerkezetű tufakőzetre épült, ami könnyen bányászható, faragható, és alkalmas a gyors építkezésekre. Tufából épültek a város védőfalai, rugalmasan, újabb és újabb körökben, ahogy Neapolisz növekedett.

Több nagy birodalom fegyverei vallottak itt csúfos kudarcot, s ha végül kezükre is jutott a város, az általában tárgyalásoknak volt köszönhető. Így Nápoly épségben úszta meg az ostromokat, utcáinak szerkezete az ókortól a mai napig változatlan maradt.

Annyit módosult csak, hogy a főbb irányokban kiszélesítették az útvonalakat. Ezért van, hogy az Óváros a világ legrégibb és legnagyobb belvárosa – természetesen az UNESCO-világörökség része –, mint ilyen, gyalogosváros, sokszor járda sincs. Robogók és autók is cikáznak a babakocsit tologató kismamák és utcai árusok pultjai között. Amúgy ez a legsűrűbben lakott terület Olaszországban.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 3. számának 54. oldalán!)

Címkék: nápoly, caserta, vezúv és a somma tűzhányói., piazza del plebescito, quartieri spagnoli, via toledo, art metro

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!