Valami megcsípett, de mi lehetett?
Nyáron sokat vagyunk a szabadban. Ha kertünk nincs is, sokkal többet járunk kirándulni, sétálni, vízpartokon hűsölni, ezért a rovarcsípések és azok veszélyei is gyakoribbak. Sokszor csak este zuhanyozáskor vesszük észre, hogy valami ronda dudor van a bőrünkön. Ég, viszket, fáj. De mi csíphetett meg?
A leggyakoribb csípéseket persze felismerjük. Sőt, azonnal érezzük is, ha egy idegesítő kis szúnyog, vagy egy veszélyes darázs belénk szúr. De vannak olyan élősködők, amelyek remekül érzéstelenítik bőrünket, amikor megtámadnak.
Az a kellemetlenkedő kis szúnyog
A szúnyogcsípés jellegzetes tünete a viszkető, vörös duzzanat, amely közvetlenül a csípés után jelentkezik. A csípés helye enyhén fájdalmas is lehet. Persze túléljük, kenjük, vakarjuk, elmúlik. Azonban jó, ha tudjuk, hogy betegséget terjeszthetnek, például a maláriát, a dengue-lázat, a Zika-vírust és a nyugat-nílusi lázat.
A Dengue-lázat az Aedes szúnyogok terjesztik. A fertőzés magas lázzal, súlyos fejfájással, ízületi és izomfájdalommal jelentkezik. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Miként malária esetén is, melynek a láz, hidegrázás, izomfájdalom, fejfájás, hányás a tipikus tünete.
A sima szúnyogcsípés esetén fontos, hogy a csípés helyét szappannal és vízzel megtisztítsuk. Ha nincs más otthon, használhatunk hideg borogatást a duzzanat és viszketés csökkentésére.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 8. számának 36. oldalán!)
Még nincs hozzászólás