Valami megcsípett, de mi lehetett?
Nyáron sokat vagyunk a szabadban. Ha kertünk nincs is, sokkal többet járunk kirándulni, sétálni, vízpartokon hűsölni, ezért a rovarcsípések és azok veszélyei is gyakoribbak. Sokszor csak este zuhanyozáskor vesszük észre, hogy valami ronda dudor van a bőrünkön. Ég, viszket, fáj. De mi csíphetett meg?
A leggyakoribb csípéseket persze felismerjük. Sőt, azonnal érezzük is, ha egy idegesítő kis szúnyog, vagy egy veszélyes darázs belénk szúr. De vannak olyan élősködők, amelyek remekül érzéstelenítik bőrünket, amikor megtámadnak.
Az a kellemetlenkedő kis szúnyog
A szúnyogcsípés jellegzetes tünete a viszkető, vörös duzzanat, amely közvetlenül a csípés után jelentkezik. A csípés helye enyhén fájdalmas is lehet. Persze túléljük, kenjük, vakarjuk, elmúlik. Azonban jó, ha tudjuk, hogy betegséget terjeszthetnek, például a maláriát, a dengue-lázat, a Zika-vírust és a nyugat-nílusi lázat.
A Dengue-lázat az Aedes szúnyogok terjesztik. A fertőzés magas lázzal, súlyos fejfájással, ízületi és izomfájdalommal jelentkezik. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Miként malária esetén is, melynek a láz, hidegrázás, izomfájdalom, fejfájás, hányás a tipikus tünete.
A sima szúnyogcsípés esetén fontos, hogy a csípés helyét szappannal és vízzel megtisztítsuk. Ha nincs más otthon, használhatunk hideg borogatást a duzzanat és viszketés csökkentésére.
Az ártalmatlan méh és a húsimádó darázs
A méhek és darazsak csípése éles fájdalommal jár, amelyet vörösség, duzzanat és viszketés követ. A méh fullánkja gyakran a bőrben marad, amit csipesszel azonnal el kell távolítani, majd meg kell tisztítani a csípés helyét. Ha azonban allergiásak vagyunk, a csípések súlyos allergiás reakciókat, úgynevezett anafilaxiás sokkot válthatnak ki, amelyek életveszélyesek lehetnek.
Az anafilaxiás sokk tünetei közé tartozik a légzési nehézség, a szapora szívverés, az arc és a torok duzzanata, valamint az ájulás. Azonnali orvosi beavatkozásra van szükség. Illetve azok, akik tudják, hogy allergiásak, ezekre a csípésekre kaphatnak gyógyszert. De ezt csak orvos írhatja fel bizonyított diagnózis esetén.
A telhetetlen bolha
A bolhacsípések apró, vörös, viszkető foltokként jelentkeznek. Mivel a bolha szinte soha sem csak egyszer döf, a támadás után leggyakrabban csoportokban vagy vonalakban jelentkeznek a kis égő foltok. A csípés helye duzzadt, és fájdalmas is lehet.
Amellett, hogy kellemetlen, a bolhák betegségeket, például a pestist és a bolhaallergiás dermatitiszt terjeszthetik. Nem kell megijedni, ezek a betegségek nagyon ritkák, és jól kezelhetők. Csípés esetén fontos a területet alkohollal vagy szappannal és vízzel megtisztítani, és antihisztamin krémet kenni a viszketés enyhítésére.
A lesből támadó kullancs
A kullancscsípés sajnos általában fájdalommentes, és a kullancsok akár napokig is a bőrben maradhatnak. Ezért ha bozótos, bokros, nedves területen járunk, alaposan érdemes átvizsgálni bőrünket. A csípés helyén egy kis vörös folt vagy duzzanat jelenik meg. Ha ennyivel megússzuk, szerencsénk van. Sajnos azonban a kullancsok számos betegséget terjeszthetnek, például a Lyme-kórt és a kullancs-encephalitist.
Ha felfedezzük a kis fekete pöttyöt, azonnal távolítsuk el a patikákban kapható kullancscsipesszel, ügyelve arra, hogy a feje is kijöjjön. Ha a csípés helyén körkörös kiütés, úgynevezett kokárda, láz, fejfájás, fáradtság, ízületi fájdalom jelentkezik, antibiotikumos kezelés válhat szükségessé. Az agyhártyagyulladás ellen pedig védőoltással védekezhetünk.
Ha kirándulunk, viseljünk hosszú ujjú ruhákat, használjunk kullancsriasztókat, és otthon alaposan vizsgáljuk át a testünket.
A pók sem mindig hoz szerencsét
A pókok rendszerint csak egyszer csípnek. A csípés helye és tünetei is általában jellegzetesek, ezért a pókcsípés többnyire könnyen felismerhető. Enyhébb esetben kis piros, szúró, viszkető, égető érzés marad utánuk, és kis piros folt, mely néhány centis duzzanatot is okoz. Ilyen esetben nem szükséges orvoshoz fordulni, mert a duzzanat néhány nap alatt nyom nélkül eltűnik.
Sajnos azonban nem minden esetben ilyen enyhék a pókcsípés tünetei. Amennyiben a pókcsípés helyén a terület elkékül vagy ellilul, tömött keménnyé, hólyagossá vagy gennyessé válik, esetleg az érintett területen zsibbadás vagy mozgászavar, nagy fájdalom, olykor heves szívdobogás jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Elsősegély és kezelés otthon
Az első, amit csípés esetén tehetünk, az, hogy hideg borogatást teszünk rá, amely csökkenti a duzzanatot és enyhíti a fájdalmat. Jó, ha antihisztaminos készítményt tartunk otthon. Az antihisztaminok orrspray, tabletta, rágótabletta formájában is kaphatók. Csökkentik a viszketést és az allergiás reakciókat.
A hidrokortizon-tartalmú krémek is csökkentik a gyulladást és a viszketést. Ha azonban nem vagyunk barátai a gyógyszereknek, remek otthoni megoldás, ha szódabikarbóna pasztát készítünk. Keverjünk össze szódabikarbónát vízzel, és kenjük be a csípés helyét vele. Ez is remekül enyhíti a viszketést és gyulladást.
Ha sokat tartózkodunk a szabadban viseljünk hosszú ujjú ingeket és hosszú nadrágot. Szereljünk fel szúnyoghálókat az ablakokra és ajtókra. Ha kempingezünk, használjunk szúnyoghálós ágyakat és sátrakat. Kertünkből távolítsuk el az pangó állóvizeket, ahol a szúnyogok szaporodhatnak. Kerüljük a parfümök és illatosított testápolók használatát, amelyek vonzhatják a rovarokat.
Természetes rovarriasztók
A citronella olyan természetes olaj, amely hatékonyan taszítja a szúnyogokat. Ma már gyertyákat, párologtatóba való olajokat, sőt citronellával bevont karkötőket is lehet vásárolni. Vannak olyan növényeink, amelyek illatát utálják a rovarok. Ilyen például a levendula, a citromfű, a menta és a bazsalikom. Mivel a huzatot is utálják, egy jó ventilátor vagy kereszthuzat is elzavarja őket.
Mérges pókok
A legveszélyesebb pókok, amelyekkel itthon, a természetet járva találkozhatunk, és nem mindig szőnek hálót, sok közülük odúlakó, fakéreg vagy kövek alatt is megbújhat.
Ilyen a magyar madárpók. Nem szabad bántani, jobb elkerülni, mert védett állat, marása kellemetlen, émelygést, erős szívdobogást, helyi fájdalmat, zsibbadást okozhat. A pokoli cselőpók szintén védelem alatt álló élőlény, marása éles fájdalmat okoz, ami sokáig érezhető is. Még egy ijesztő tulajdonsága, hogy képes ugrani.
A mérges dajkapók füves réteken, lekaszált füves részeken bújik meg. Szerencsére éjjel vadászik, úgyhogy ritkán találkozhatunk vele. Jellegzetes, élénksárga potroháról könnyű felismerni. Csípése lázzal, többnapos fájdalommal is járhat, émelygést és rossz közérzetet is okoz. Ha a marás helyén gyulladás lép fel, akkor forduljunk orvoshoz!
A szegélyes vidrapók az ország egész területén megtalálható mérges pók, de az egyre apadó vizeink miatt, élőhelyük csökken, így az állomány is megcsappant. Vízparton, nedves, láp menti réteken lehet vele találkozni csípés néhány óra alatt elmúló fájdalmat okoz.
Még nincs hozzászólás