A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Újulj meg, tégy rendet magad körül és magadban!

Nem mondunk azzal nagy újságot, hogy a tavasz beköszöntekor elérkezik a leporolás ideje. Ilyenkor a körülöttünk levő tárgyakra rakódott téli nyomok a napsütésben szabályos felkiáltójel formáját öltik magukra és biztos, ami biztos, előtte még nyelvet is nyújtanak. De ez még mind semmi. Sokkal kevésbé érthető az a helyzet, amivel a tavaszi ruhatárunk felvételekor kell szembesülnünk. Márhogy esetleg egy csöppet kinőttük a tavalyi vászonnadrágot, és bizonyára a magasságunk is változott a hosszú tél alatt, mert sehogy sem ér a derekunkra a 38-as blúzunk. Drámai pillanatok ezek, egész nyugodtan belefeledkezhetünk az önsajnálatba, de rossz hírem van: a világon semmire nem megyünk vele. Mert ettől még pont ugyanúgy nézünk ki, ahogy azt a tükörben látjuk. A lakásban pedig ugyanolyan koszosak, foltosak maradnak az ablakok, mint voltak, ugyanúgy száll a por a szellőztetésnél, mint eddig. Nem marad más hátra, mint végre nekikezdeni a nagy tavaszi porolgatásnak, hogy húsvétra minden és mindenki ragyogjon!

Fotó: Shutterstock.com

Az első lépés: kezdjük magunkkal!

Ne rombold tovább az amúgy is hervadó önbizalmad az ostorozással! Fogadd el magad úgy, ahogy most éppen kinézel. Határozd meg a célt. Például, hogy szeretnél fogyni. Szeretnél egészségesebben élni. És végre vegyél egy nagy levegőt, és kezdd el!

A lelkedben arra készülj, hogy a tested kicsit (nagyon) szenvedni fog, és ahogy minden kezdet, ez is nehéz lesz. De most nem adhatod fel! Sem két nappal a kezdés után, sem két héttel rá! Tudatosítsd magadban, hogy addig alakítod át az életmódodat, amíg jól nem érzed magad végre a bőrödben!

  • Ha ez úgy jelentkezik, hogy fogyni fogsz – nyertél!
  • Ha többet vagy a levegőn és többet mozogsz – nyertél!
  • Ha egészségesebben táplálkozol – nyertél!
  • Ha ritkábban leszel beteg, és elkerül a tavaszi megfázás – főnyeremény!

Kell ennél több? Mantrázd magadban ezeket a mondatokat, ha kell, írd ki egy cetlire, tedd a hűtőszekrényre, ahol minden egyes alkalommal, amikor kinyitnád – szembesülsz vele.

Tedd látható helyre az edzőcipődet, cseréld ki az elemet végre a fürdőszobai mérlegben, és használd is! Ha vannak (majdnem) elfelejtett fitneszeszközeid (hulahoppkarika, súlyzó, gumiszalag, fitneszlabda, lépcsőzőgép és társai), gyerünk ki velük a gardróbból, az ágy alá dugott dobozból! És végre ne engedj a napi 30 percnyi mozgásból!

Takarítsd ki a szervezetedet!

Fotó: Shutterstock.com

Persze nemcsak fizikálisan segítheted a saját tavaszi átalakulásodat! Hanem például azzal, hogy nagytakarítást tartasz a szervezetedben. Vitatott álláspont a szakértők között, hogy szükség van-e szervezetünk méregtelenítésére vagy sem. Ha elfogadjuk azt, hogy a májunk tökéletesen megoldja a méregtelenítést, még nem kell hátradőlnünk, segíthetjük a munkáját.

Például azzal, hogy reggelenként útifűmaghéjat (indiai bolhafű) vagy őrölt lenmagot fogyasztasz éhgyomorra. Mindkettő segíti a vastagbél tisztulását. Az útifűmaghéjat szokás méregtelenítő csodaszerként is emlegetni, ugyanis 85 százaléka nem felszívódó élelmi rost.

Emésztésekor zselés gél képződik a gyomorban, amely aztán végigvonul az egész emésztőrendszeren, és jótékonyan kipucolja azt. Fontos, hogy ennek fogyasztását követően sok folyadékot igyál!

A májat a legkönnyebben máriatövismag-olajjal tisztíthatod meg. A fészkesvirágúak családjába tartozó bogáncsfajta három májvédő vegyületet is tartalmaz, ezek együttesen fejtik ki jótékony hatásukat.

A veséről a húgyvezetékről és a nyirokrendszerről se feledkezz meg! Használhatsz diólevélteát, de bodza és csalán keverékével is kombinálhatod.

A méregtelenítés hatékony és régóta jól ismert gyom- és gyógynövénye a csalán. Főzetét elsősorban köszvény és magas vérnyomás esetén vértisztításra, vizelethajtásra, általános erősítésre ajánlják. De ha kedveled az új ízeket és új élményeket, kipróbálhatod más formában is. 

Kóstoltad már például a csalános vajat? Vágj össze apróra két evőkanál csalánlevelet, és keverd össze puha vajjal. Az ezzel kent szendvics igazi ízorgia lesz! 

Készíts csalános tojásrántottát! Üss fel két tojást, és keverd hozzá az apróra vágott csalánt. Sózd, borsozd és süsd ki!

A klasszikus csalánleves pedig így készül: végy 50 dkg zsenge csalánlevelet, 1-2 nagy krumplit, 1 dl tejszínt és egy pár gerezd fokhagymát.

A friss csalánt hagyd 6-8 órán át állni vagy forró vízben mosd át, hogy elveszítse a csípősségét. Öntsd fel 7,5 dl vízzel, fűszerezd, és a krumplival együtt főzd meg, majd tejszínnel habard be. Ízesítsd fokhagymával, végül turmixgépben tedd egyneművé az egészet!

Könnyű séták, finom kis kocogások, száguldás biciklin

A mozgás fontosságára így tavasszal talán téged is könnyebb ráébreszteni. Jó időben, verőfényben sokkal szívesebben sétálunk, kirándulunk, túrázunk, mint fagyban, sárban, hidegben.

Ha egész héten a négy fal között dolgozol, s mindössze annyi időt töltesz levegőn, amíg a munkába vagy hazautazol, a hétvégén már kötelező minél több időt tölteni a szabad levegőn.

Hogy a mozgásformák közül melyiket választod, az már csak a felkészültségedtől, az erőnlétedtől és hát persze a kedvedtől (is) függ. De nézzük csak, mit miért érdemes csinálni!

Fotó: Shutterstock.com

Miért érdemes sétálni? 

Azért, mert ez a mozgásforma (az úszás mellet) ízületeink elhanyagolható mértékű terhelésével mozgatja át az izom- és vázrendszert.

Ilyenkor például az ágyéki gerincszakaszt érő terhelés még az enyhe igénybevételnél is kisebb. A sétálás a derékbántalmak legtermészetesebb gyógyírjének tekinthető, mert a mozgás ciklikus jellege javítja a porckorongok anyagcseréjét.

A rendszeres és könnyű séta azoknak is jó, akik súlyfelesleggel rendelkeznek: rövid idő alatt jelentős súlycsökkentést és izmosodást lehet elérni, ráadásul a séta bevezető mozgásforma lehet a későbbi, ennél nagyobb megterhelést jelentő aktivitásokhoz.

Nő az erőnlét, a tüdőkapacitás is, a séta serkenti a vérkeringést, a vacakoló gyomor gyógyulását is, és frissebbnek, energikusabbnak érezheted magadat utána. Az immunrendszer is erősödik, így idővel kevésbé leszünk fogékonyak a különböző betegségekre.

Miért érdemes kocogni, futni?

Aki valaha is rákapott már a futás, kocogás ízére, annak többé semmit nem kell magyarázni. Akkor is futni fog, ha gyakorlatilag még egy óvodás is leelőzi.

Mert pontosan tudja, a futástól olyan energiák szabadulnak fel a szervezetében, amelyek nemcsak a fizikai, de a mentális állóképességét is erősítik. A rendszeres futással alkalmazkodási folyamatok kezdődnek el a szervezetedben.

A szív és az érrendszer nyitja a sort: a szív nagyobb erővel húzódik össze, aminek következtében több vért tud pumpálni a szervekhez, ezzel több oxigén jut a szövetekhez, a sejtekhez.

De nemcsak az aerob (szív- és érrendszeri) állóképesség nő, hanem számos légzőszervi, idegrendszeri, anyagcsere-változás is elkezdődik. Javul a stressz- és monotóniatűrő képességed. Változik a test, beindul a fogyás és az izmosodás.

Futás közben pedig az agy endorfinhormont szabadít fel, mely boldogságérzetet vált ki. Ez a boldogságérzet pedig a futás után akár órákig is kitarthat.

Fotó: Shutterstock.com

Miért érdemes biciklizni? 

Mert a világ egyik legjobb, legkevésbé megerőltető, mégis élvezetes mozgási formájáról és nem utolsósorban utazási lehetőségről beszélünk.

Mert biciklizés közben nem terheled úgy az ízületeidet, mint például futásnál, a szívedet is kevésbé veszi igénybe, ugyanakkor folyamatos és ciklikus mozgást végzel, ami kifejezetten jó hatással van a keringési rendszerre.

Zsírégető hatásának köszönhetően kevésbé vagy kitéve az elhízásnak, a súlyfölösleg kialakulásának. Egyre izmosabb leszel, és az igénybevétel okozta vérbőségtől szebbek lesznek az izmaid – különösen a vádli, a comb- és a farizom.

A második lépés: folytasd a lakással!

Ha már belül is rend van, tedd rendezettebbé a környezetedet is! Közeleg a húsvét is, így már két jó okod is van arra, hogy a lakás ünnepi díszítése előtt alaposan kitakaríts.

Ha már rászántad magad, akár a szekrényeidet is rendbe teheted. A ruhatárad kíméletlen szelektálásával (csak semmi érzelgősség!) eljuthatsz oda, hogy nem marad felesleges, megunt, kinőtt, kibolyhosodott, „amúgy sem veszem fel soha” ruha a szekrényben, komódban.

Hogyan kezdj a takarításhoz? Bár gyakorló háziasszonyoknak sok újat mi magunk sem mondhatunk, de álljon itt néhány olyan tipp, amelyek segítségével legalább gyorsabban végezhetsz ezzel a házimunkával. 

Fotó: Shutterstock.com

1. Folyamatosan mozogj. Ne ragadj le se egy szobánál, se egy-egy kis résznél. Próbáld egyetlen mozdulattal lehúzni a port, koszt, vízkövet, ne dörzsöld a koszosabb helyeket percekig: inkább készítsd őket elő, fújj rájuk valami oldószert addig, amíg oda nem érsz hozzájuk.

Mindig a helyiség legtávolabbi sarkában és felülről kezdd a takarítást, onnan haladj lefelé és az ajtóhoz.

2. A nem takarítom részeket se feledd! Az emberek hajlamosak nem takarítani azt, ami nem látszik, a lámpák, szekrények tetejét, a polcok alját, a fűtőtestek mögötti részt. Ezért itt gyűlik össze a por, és innen szitál folyamatosan lefelé.

A nehezen elérhető helyekről ki kell fújni a port (porszívó), a többiről pedig mikroszálas portörlő kendővel legjobb lehúzni. Ne ijedj meg a kezdeti porfelhőtől, ez az ára annak, hogy a következő alkalommal már sokkal könnyebb legyen felfrissíteni a lakást.

A portörlőt gyakran rázd ki, de folyamatosan haladj vele. Amikor olyan helyre érsz, ahol a por alatt ujjlenyomatok is vannak, ott használj egy másik, nedves mikroszálas kendőt. Az apró tárgyakat, lámpákat a talpuknál kezdd portalanítani, majd töröld le azt a bútorfelületet, amin állnak.

3. Jöhet a porszívózás! A porszívót ugyanúgy használd, mint a kendőt. Ne húzogasd hosszú percekig ugyanott. Gondolj arra, hogy a takarítás időről időre ismétlődő házimunka. Gyakoriságát az szabja meg, hogy mennyi idő alatt koszolódik be a lakásod.

4. A bútorok tisztítása. Meglehet, eleinte porszívózni kell a bútorkárpitokat, később már elég lesz áttörölni őket egy mikroszálas kendővel. Ha tudod, mozdítsd el a bútorokat, és mindenütt tisztítsd le őket. Ha van, aki segítsen, fogd be a nehéz munkára.

5. Ha friss, tiszta ágyneműt is húzol ne simítgasd a lepedőt, hanem egyik kezeddel emeld fel a matrac sarkát, húzd rá a lepedő sarkát, így haladj sarokról sarokra. Ha ezzel végzel, gyors mozdulatokkal húzd át a paplanokat és a párnákat. 

Fotó: Shutterstock.com

6. Tükrök és üveges felületek. Ezekhez általában külön mikroszálas kendőt használj! Természetesen, nedvesen használatosak. Ha maszatos foltok is terpeszkednek az asztalon, a tükrön, a könyvszekrény üvegajtaján – használj ablakmosó folyadékot, vagy a környezetkímélő ecet-víz keverékét.

7. Még egyszer törölj át mindent! Még egyszer és utoljára nedves (nem vizes) kendővel törölj át minden felületet. Ne feledd, amit az elején mondtunk, ha lehet, egyetlen mozdulattal, ahogy a felület kívánja és engedi. Nem kapkodnod kell, hanem figyelned a kendő és felület kölcsönhatását.

Amikor mindezen feladatok végére értél, pihenj meg nyugodtan! Ilyenkor persze rögtön eszedbe jut, mit hagytál ki, miről feledkeztél meg. Ha nem nagy dolog, pótold, hogy maradéktalanul örülhess a ragyogó lakásodnak!

Címkék: futás, gyógynövényes tea, természetes mozgásformák, kocogás, kerékpározás, megújulás kívül-belül, tavaszi méregtelenítés, sétálás, nagytakarítás a lakásban, ruhák szelektálása, porszívózás, bútorok tisztítása, gyakorló háziasszonyok

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!