A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szívből kacagni

Két módszert mutatunk be, amelyek elősegítik a mindennapos feszültség oldását és megtanítanak minket a minden ok nélküli nevetésre.

Fotó: Thinkstock

A Nevető jóga alapja a vidámság, gyakorlásával pozitívabbra „tréningezhetjük” a szemléletünket. Ami pedig a legjobb benne, hogy nem a jövőbe helyezi a feltételes boldogságot, hanem a jelen örömét adja.

„Egy-egy foglalkozás három szintből épül fel. A felvezető részben általában az eredetéről mesélek, azután alapgyakorlatokkal folytatjuk: behajlított térddel, ruganyos mozdulatokkal, körben járás és taps közben a »ho-ho-ha-ha-ha« szójáték közös ismételgetésével, egymás szemébe nézve hangolódunk rá egymásra és a szívből jövő nevetésre. Már ilyenkor is érződik az energiaszint emelkedése – meséli Braun Katalin Nevetőjóga-vezető.

Ezt követően pantomim jellegű játékkal idézzük elő a szívből jövő kacagást. Például eljátsszuk, hogy beindítunk egy fűnyírót, és füvet nyírunk. Egy alkalommal velünk volt egy tizenegy-tizenkét év körüli gyermek. Annyira meglepődött a felnőttek kacagásán, hogy döbbenettel teli arckifejezése még nagyobb nevetést váltott ki. A foglalkozás végén a résztvevők külön megköszönték neki az élményt – meséli nevetve Katalin.

Vidámságfokozó tippek
- Ne vegyük túl komolyan magunkat! Mindannyian követünk el hibákat, és nincs okunk rá, hogy idegeskedjünk emiatt. Sőt: nevessünk saját magunkon! Egy mosoly, egy kis kuncogás sokkal tovább él, mint a kritika, amire számítunk egy esetleges elkövetett hibánkért.
- Keressük meg egy-egy rossz helyzetben a dolgok vicces oldalát! A legtöbb élethelyzetnek van nevetséges vetülete. Mindig találhatunk okot a nevetésre, és így az akadályok sem tűnnek majd olyan ijesztőnek.
- Emlékeztessük magunkat vicces pillanatokra a múltból!
- Vegyük körül magunkat vidám emberekkel! Ahogy a mondás tartja, a nevetés ragályos.
- Olvassunk vicceket, humoros történeteket, vagy nézzünk meg egy-egy stand up comedyt!

A második szint a nevetésmeditáció, amikor törökülésben, körben ülünk. Ezen a szinten nem beszélünk, csak ki-kitör az őszinte kacagás.

Érezhető, ahogy megtelik békével a levegő, és a felgyülemlett feszültség felszabadul. Ilyenkor magas energiaszintre kerülnek a résztvevők, ezért elengedhetetlen a harmadik szint, a levezető relaxáció. Jó látni egy-egy foglalkozás után az átszellemült, mosolygós arcokat.”

A bennünk lévő stressz olykor mélyebbről fakad, és nem csak a mindennapi feszültségek szövik be életünket. Csernus Anikó kineziológus számos ilyen esettel találkozott:

„Egyre többen keresnek meg azzal, hogy elfelejtettek nevetni, fogytán az életkedvük. Ezekben az esetekben mélyebben rejlő feszültségek húzódnak a háttérben. A kineziológia lehetőséget nyújt a tudatalattival való kommunikációra. Eszközeivel egészen a fogantatásig »visszaemlékezhetünk«, így nemcsak a jelen-, de a múltbeli stresszek feldolgozásában, feloldásában is eredményesek lehetünk – mondja Anikó.

A mélyből fakadó stressz feloldása után következhet a nevetés felelevenítése, amit a régóta cipelt terhek elnyomtak. Teret kaphat a nevetést előidéző gyakorlatokkal gazdagított egyéni terápia. Saját egészségünk és boldogságunk érdekében fontos, hogy bármilyen módon is, de beépítsük a mindennapjainkba a nevetést.”

Címkék: nevetés, kineziológia, nevető jóga, feszültségoldás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!