A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szinglik és bumerángok

Érdekes kérdés lehet, hogy vajon van-e, és ha igen, milyen az összefüggés az egyedül élő, fiatal, középkorú emberek és a szülői házba egy csalódás, válás miatt, vagy simán praktikus okokból visszatérő felnőtt gyerekek száma között egy társadalomban.

Fotó: Thinkstock

És akkor azokról még nem is beszéltünk, akik párkapcsolataikat tekintve szintén szinglik, de hiába közelítenek a harmincadik életévükhöz, még soha nem éltek külön, önálló háztartásban.

A legutóbbi, 2011-es népszámlálás adatai szerint ma Magyarországon 30 százalékkal többen élnek egyedül, mint tíz évvel korábban: számuk elérte az 1,3 milliót. A legtöbben természetszerűleg az idősebb korosztály tagjai közül visznek egyszemélyes háztartást, ám az adatok arról tanúskodnak, hogy a fiatalok körében is egyre szaporodik az egyedülállók száma. Míg az 1990-es népszámlálásnál még csak alig több mint negyvenezer huszonöt–huszonkilenc év közötti fiatal vallotta magát egyedülállónak, a számuk 2001-re már majdnem 54,5 ezerre, 2011-re pedig 65 ezerre nőtt.

Ennél is radikálisabban emelkedett a harmincasok korosztályában az egyszemélyes háztartásban élők száma: a 2001-es alig 73 ezerről majdnem 165 ezerre. Bár az egyedülálló státusz nem jelenti azt, hogy az illető magányosan is él, az biztos, hogy körükben egyre meghatározóbb számban vannak jelen a hajadonok, illetve nőtlenek. A már említett harmincasok majdnem 80 százaléka nem volt még házas, de a negyven és negyvennégy év közöttiek több mint fele sem kötötte össze az életét senkivel, legalábbis papíron biztosan nem.

Európában először, mintegy évtizede, az olaszok figyeltek fel arra a jelenségre, hogy a férfiak egyre tovább húzzák az elköltözést a szülői házból. Egy, az olasz kormány által megrendelt kutatásból derült ki, hogy a harminc és harmincnégy év közötti fiatalok 27 százaléka lakott otthon 2000-ben, míg 1990-ben még csak 14 százalékuk. A húsz és huszonnégy év közöttieknél ez az arány tíz év alatt 80-ról 90 százalékra nőtt.

A szülőkkel maradók kétharmada férfi. „Egyre inkább az a gyakorlat – állt a jelentésben –, hogy amíg nem házasodik meg valaki, addig nem hagyja el a szülői házat, csakhogy a fiatal olaszok egyre tovább várnak a házasságkötéssel.” A kutatásból az is kiderült, hogy az olasz szülők is sokat változtak az elmúlt években: sokkal több szabadságot adnak otthon élő gyerekeiknek, nem szólnak bele az életükbe.

Magyarországon is hasonló a tendencia. Az Ipsos egyik 2012-es felmérése szerint a fiatal felnőttek (azaz a tizenöt és huszonöt év közöttiek) 87 százaléka még egy fedél alatt él a szüleivel, leginkább azért, mert a család anyagilag támogatja őket – és többségüknek ez az állapot teljesen megfelel.

„A rendszerváltás előtt a viszonylag korai elköltözés volt a jellemző, aztán az 1970 után születettek szakítottak ezzel, ők kezdték halogatni az önálló életkezdést, és azóta folyamatosan nő azok száma, akik fiatal felnőtt koruk végéig nem hagyják el a szülői házat” – szól a Központi Statisztika Hivatal jelentése. Egy kutató szerint a mostani húszasok-harmincasok egyszerre kockázatkerülők és maximalisták is: a tökéletesre (munkára, otthonra, párra) várnak, kialakítanak maguknak egy idillikus képet arról, hogyan képzelik el a jövőt, ha pedig ez nem jön össze – aminek elég nagy az esélye –, újabb indokot találnak arra, miért maradjanak vagy éppenséggel költözzenek vissza.

Ezen a ponton egészen biztosan kapcsolódik a szingli-létet preferáló, és szüleik otthonában élő fiatal férfiak stratégiája: a magasra állított mérce szerinti „igazit” keresik, s ez akár a komfortos „mamahotel”-ből is lehetséges.

Címkék: házasság, olasz, statisztika, szülői ház, otthon, felmérés, egyedülálló, egyszemélyes háztartás, mamahotel

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!