A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Színezz újra!

Felnőtt színező? Na ne! - gondolhatják, akik még nem kóstoltak bele az új divatba. Az ötlet korántsem olyan elvetemült, mint amilyennek elsőre hangzik.

Fotó: Thinkstock

Sokan firkálgatnak, satíroznak telefonálás, gondolkodás vagy beszélgetés közben, vagy feszültséglevezetésként egy unalmas megbeszélésen. Bár nem is tudunk róla, ez a rajzolgatás tulajdonképpen segít nekünk, ugyanis aktivizálja a kreativitásért felelős jobb agyféltekét, így fejleszti a problémamegoldó képességünket. És ez még nem minden!

Művészetterápia
Bár gyökerei a századfordulóig nyúlnak vissza, hivatalosan terápiaként csak a múlt század közepén jelent meg.

A művészi kifejezés gyógyító módszereit eleinte pszichiátriai betegeknél alkalmazták, ám hamarosan kiderült, nem csak a mentálisan betegeknek hoz enyhülést ez a fajta önkifejezés.
A művészetterápia fogalma Adrian Hill brit művész nevéhez köthető, aki tuberkolózisból való lábadozása során, a szanatóriumban ébredt tudatára annak, hogy a rajzolás és festés során ébredő kreatív energiák milyen jó hatással vannak a felépülésére.

Felfedezéseit 1945-ben írta meg az Art Versus Illness című könyvében, a terület pedig hamarosan kész tudományággá vált, és elterjedt a világon. Azóta számos leágazása született ennek a gyógyító erejű tevékenységnek, a képzőművészet-terápiától kezdve, mely ceruzával, festékkel, krétával vagy színes papírral, gyurmával dolgozik a zenén át a mozgás-, avagy táncterápiáig.

Mindezeket kiegészítő terápiaként használják, hiszen jótékonyan hat a szorongás és az önértékelési problémák leküzdésében, és így az érzelmek stabilizálásában. A felnőtteknél ugyanúgy hatnak ezek a módszerek: a művészi kifejezés ösztönösen feloldódást, megnyugvást hoz, éppen ahogy a gyerekeknél.

A kifestőkönyv felnőtteknek ötlettel először egy brit grafikusnő, Johanna Basford rukkolt elő két évvel ezelőtt, aki fekete-fehérben megrajzolta A titkos kert című kifestőkönyvét. A gyönyörű grafikák, melyeket a skóciai Arran szigetén tett látogatások inspiráltak, olyanok, mint egy hagyományos gyerekszínező felnőtt változata: kidolgozottabb és bonyolultabb alakzatokkal.

A könyv óriási sikert aratott, Párizsban az eladási listák élére került. A hatalmas népszerűségnek hála azóta több ilyen kiadvány is született: már nemcsak a grafikusok, hanem a divatcégek is felfigyeltek a lehetőségre.

Novemberben például a Vogue magazin adott egy kifestőkönyvet, melyben az archívumából származó legszebb divatillusztrációkat lehet kiszínezni. A képek az 1950-es évektől kezdve mutatják a divat változását a báli és a koktélruhák világában, így már nemcsak növényeket és állatokat festhetünk ki kedvünkre, hanem Christian Dior, Balenciaga, Givenchy vagy Chanel ruhákat is.

A felnőttek esetében a színezés sokkal több, mint szórakozás, hiszen kimondottan stresszoldó, nyugtató hatású 

Nem csak azért, mert közben kénytelenek vagyunk leülni, ami rohanó tempójú életünkben egyébként ritkán fordul elő.

A rajzolgatásnak egyfajta meditatív funkciója is van, amely segít eltávolítani magunktól a gondokat és kikapcsolni az agyunkat. Miközben a színeket válogatjuk, hegyezünk, vagy arra figyelünk, nehogy kimenjünk a megrajzolt vonalból, nem fogunk a mindennapi problémákra gondolni.

Egyes helyeken már terápiás eszközként is alkalmazzák a színezést

Még az alvásproblémákkal küszködőknek is segíthet, ugyanis a szakértők szerint lefekvés előtt egy félóra színezgetés után sokkal gyorsabban és könnyebb zuhanunk álomba.

A színezés emellett egyfajta flow-élményt nyújt, vallják a rendszeresen színezők. A flow, azaz áramlat a boldogság egy lehetséges útja, melyre lépve megtalálhatjuk azt a tevékenységet, alkotási folyamatot, ami által boldogok lehetünk.

Ezt a művészi élményt megkapjuk akkor is, ha nem vagyunk megáldva különösebb kézügyességgel vagy tehetséggel a rajzolás terén. A fantáziánk használata pedig jó hatással van a kreativitásunkra, ami az élet többi területén is segíthet új megvilágításba helyezni egyes kérdéseket.

A színezés ebből a szempontból nem sokban különbözik az utóbbi években szintén nagy népszerűségnek örvendő jobb agyféltekés rajzolástól, ami szintén a kreativitásért felelős agyműködést aktivizálja.

Arról nem is beszélve, hogy manapság sokan küzdenek az érzéssel, miszerint mindennapi munkájuknak nincsen kézzel fogható eredménye. A színezés ezt a hiányérzetet is csökkenti, hiszen a képet mi hoztuk létre, ráadásul a saját ízlésünknek megfelelően. Azt pedig nem kell ecsetelni, hogy egy esztétikus dolog megalkotása milyen pozitív energiákkal tölti fel az embert.

Art Brut
A múlt század közepén jelent meg egy művészeti irányzat, az úgynevezett Art Brut, avagy durva, nyers művészet, mely a társadalom szélére szorultak alkotásait fogta össze.

A kifejezés a francia művésznek, Jean Dubuffet-nek köszönhető, akit svájci elmegyógyintézetekben tett látogatásai során nyűgöztek le az ott élők spontán, drámai alkotásai. Dubuffet ezt követően kezdte gyűjteni a primitív művészek, így az elmebetegek, rabok, és gyermekek képzőművészeti munkáit.

A professzionális alkotókkal szemben a spontán önkifejezés mellett foglalt állást, saját munkásságát is ehhez a kiindulóponthoz igazította. Ezek a művészek mindent, azaz témát, anyagválasztást és felvitelt, a ritmust és módot saját mélyükből hívnak elő, és nem a divatos művészet konvenciói szerint cselekszenek, mondta 1949-ben, az első kiállítás megnyitásakor. Az Art Brut fordulatot jelentett a mentális zavarokkal élők műveinek megítélésében, és a hatvanas-hetvenes évekre világszerte népszerűvé vált.

A bíbelődés által a felnőtt kifestőkönyv fizikailag is jótékonyan hat ránk 

A szakértők szerint közben relaxált állapotba kerülünk, csökken a pulzusunk és a vérnyomásunk, és ami a legjobb, csökken a stresszhormonok szintje is. Mindez pedig jótékonyan hat a szervezetünkre, amely így megpihenhet egy kicsit.

Bár először furcsának tűnt, mára már divattá vált kicsapni egy színezőkönyvet a kávézóban vagy az irodában az asztalra, és színezni kicsit. Nem csak divatmániáról van szó! Elvégre jóval egészségesebb kikapcsolódási módszer, mint a nassolás, a dohányzás, vagy a többszöri kávézás a kollégákkal. 

Címkék: nyugtat, művészetterápia, felnőtt kifestőkönyv, stresszoldó színezés, adrian hill, új trend

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!