A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szabadon választható tárgy: éjszakai munka

Reggel foghíjas az egyetemi előadó, a jelenlevők is még ásítoznak. Sokan nem mentek be az órára: talán buliztak éjszaka, vagy dolgoztak.

Fotó: Thinkstock

Az albérleti díjak az egekben, az élelmiszerárak is folyamatosan emelkednek, és a sör sem lett olcsóbb. Szerencsés az, akinek a tanulmányait tudják támogatni a szülei. Sokan dolgozni kezdenek az egyetem vagy a főiskola mellett, akár éjjel (is).

Aki nappal órákra jár, annak este és éjszaka jut ideje munkát vállalni. Ezek a melók még jobban is fizetnek, és sokan vélik úgy, hogy a reggeli órákról bátran lóghatnak. Pultozni az egyetemi kocsmákban menő dolog, és lehet ismerkedni. Csinos ruhában hostesskedni szintén izgalmas. De sok diák vállal éjjel árufeltöltést, raktározást, gyorséttermi kiszolgálást, pénztárazást vagy éppen leltározást is, mert nagyon kell nekik a pénz.

Gábor tizenkilenc évesen Nógrád megyéből érkezett a Budapesti Gazdasági Egyetem gazdaságinformatikus szakára. A fővárosi léthez kellett egy kis kiegészítés a szüleitől kapott pénz mellé, ezért dolgozni kezdett. Mivel sok órája volt az egyetemen, nappal nem tudott munkát vállalni, így maradt az éjszaka.

Különféle áruházakban leltározott országszerte. Interneten jelentkezett, és egy rövid tréning után már kezdhetett is. Délutánonként a többi diákkollégájával együtt autóba ült, és elvezetett, ahová kellett. Éjjel dolgozott, hajnalban visszavezetett Budapestre, reggel pedig suliba ment. A sofőrségért pluszpénz járt, és a társaság segített Gábornak ébren maradni.

Ezt majdnem két évig csinálta, heti 2-3 alkalommal. Fél év után csoportvezető lett, ekkor már ő osztotta be a többiek feladatait. Keveset aludt abban a két évben, és kőkemény vizsgaidőszakokon van túl, de azt mondja, jól bírta. A sok kávé és a pozitív hozzáállás segített neki. Még bulizni is volt energiája, és persze pénze is.

„Azért volt ez jó, mert én döntöttem el, hogy mikor megyek dolgozni. Nem nevezném valami nagy kihívásnak, monoton a munka, és a fizetés sem nevezhető jónak (700 Ft-os órabérben voltam), de kellett a pénz.”

Számos kutatás igazolja, hogy a tartósan végzett éjszakai munkának káros hatásai vannak. Az alváshiány közismert tünetei a fáradtság és az álmosság, az ingerültség, a memóriazavar, a hangulatingadozások, melyek hatására egyértelműen csökken a teljesítmény.

Mindez idegi kimerültséget és az immunrendszer gyengülését okozhatja. A megváltozott életritmus fokozott alkalmazkodást igényel a szervezettől, amit befolyásol a kor is. És itt a kulcsszó: a kor. A húsz év körüli fiatalok szervezete még jól tűri ezt a felborult életformát, valószínűleg Gábor is ezért bírta jól a nappali tanulást az éjszakai műszak mellett.

Azt mondja, megtanult keményen és pontosan dolgozni, és azóta minden más munkát jobban értékel. Bár csúszott egy fél évet, ma már az egyetem végén jár, és egy multinacionális cég alkalmazottja.

Címkék: fordított életmód, éjszakázás, egyetemisták, diákmunka, alvás deficit

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!