A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Sör és autók - új női hobbik

Évszázadok óta léteznek a nők elől elzárt, férfias hobbik, hivatások. Csakhogy a múlt század óta a nemi sztereotípiák lassan megdőltek, és kiderült, hogy a nők is megállják a helyüket a vállalatok élén, űrhajósként vagy akár katonai szervezetekben. A maszkulin területek meghódítása azóta is zajlik, ugyanis a gyengédebb nem képviselői újabb és újabb, korábban elképzelhetetlennek hitt frontokon vetik meg a lábukat. Ott van például a sör. Vagy az autósport.

Danica Patrick
Fotó: Europress/Getty Images

Sört inni, sört főzni, sörről beszélgetni, sőt, általában mindenféle sörrel kapcsolatos tevékenységet űzni a férfiak szoktak. Pedig a sört a nők is szeretik, és erre többek közt a svéd FemAle Egyesület a bizonyíték, amelynek tagjait a folyékony kenyérnek is nevezett ital szeretete, és a női egyenjogúságért vívott küzdelem köti egybe. A göteborgi társaság nem elégedett meg a szimpla fogyasztással, úgy döntöttek, elkészítik a saját sörüket.

Az ital neve, a We Can Do It egy híres második világháborús plakátra utal, amely a hátországban dolgozó nőket buzdította munkára, s azóta a dolgozó nők szimbólumává vált. Ahogy Elin Carlson, a FemAle vezetője fogalmazott, ez nem női sör, hanem egy olyan sör, amit nők készítettek, és bárki bátran ihatja. Semmi köze a feminizmushoz, az egyenlőségről szól. Az egyesület tagjai meg akarták mutatni, hogy meg tudják csinálni.

Svéd sörforradalom
A nagy sörgyártó cégek már régóta céloznak a parlagon heverő női fogyasztókra, csakhogy rendszeresen célt tévesztenek, ugyanis általában alacsonyabb alkoholtartalmú, ízesített sörökkel próbálják megtalálni őket. A dán Carlsberg Eve és Copenhagen nevű italai, a Fosters Radlere és a Coors Animée-ja mind bukás volt: úgy fest, azért, mert ha a nők sört isznak, ugyanazokat a markáns ízeket keresik, mint a férfiak.

A FemAle egyenlőséget ígérő víziójában a sörös világ nem kizárólag a férfiaké: a pubokat vidáman söröző nők töltik meg, akik női serfőzdék készítményeit isszák. Ennek érdekében a sörkészítés mellett oktatást is tartanak, hogy minél több nőt vonjanak be a sörös világba. „Mindenki hozza el a barátnőjét, húgát, nővérét, anyukáját, nagymamáját, hogy együtt tanuljunk a sörről!” – hangzik a jelmondatuk.

A saját sör ötlete egyébként egy pultos, Felicia Nordström fejéből pattant ki, akinek elege lett abból, hogy szakállas sörsznobok kioktatják, mondván: mit tudhat ő erről a témáról? Megkereste a FemAle-t, összeálltak egy mikro sörfőzdével, egy hét alatt összeállították a receptet, és lefőztek belőle 1600 liternyit. A hölgyeknek nem kellett aggódniuk, hogy a nyakukon marad az ital, ugyanis még a főzés előtt előre elkelt szinte a teljes mennyiség. Azóta már más sörfőzdék is megkeresték őket, hogy dolgozzanak együtt, így nagyon úgy tűnik, hogy a svéd kézműves sörforradalmon belül nyílik egy női front. Kíváncsian várjuk, hogy a hazai sörös mikrokozmoszban feltűnnek-e majd női csillagok. 

Nők a volán mögött
Ha van maszkulinabb tárgy egy korsó sörnél, az csak egy versenyautó lehet, de előfordulhat, hogy ez az állítás előbb-utóbb okafogyottá válik. Minden, ami az autókhoz köthető, olyan, mint egy zártkörű klub, amelyet kizárólag férfiak látogathatnak. Csakhogy ez a klub már jó ideje koedukált: elég, ha eszünkbe jut Danica Patrick neve, aki 2005-ben, huszonhárom évesen az első nő volt a kultikus Indy Racing verseny történetében, akinek sikerült a mezőny élére állnia. Az ominózus versenyen végül negyedik lett, de a harminckét éves hölgy azóta is a sportág élő legendái közé tartozik.

Persze, nők nemcsak versenyautókat vezetnek már, hanem nehézsúlyú járműveket is. Angliában a nyilvántartások szerint 300 000 kamionsofőr dolgozik, közöttük 1600 nő. Katie Gillard eredetileg óvónőnek készült, de 2010-ben, tizenkilenc éves korában megszerezte a jogosítványt teherautóra – a vizsgán ő volt az egyetlen nő –, és huszonegy évesen már kamiont vezetett egy kőfejtő cég alkalmazásában. Állítása szerint gyorsan megszokták, hogy nő, és ugyanabban a bánásmódban részesül, mint bárki. „Itt mindenki megkapja a magáét, legyen az férfi, vagy nő – állítja. – Egy kőfejtő nem való mimózáknak.”

Női autószerelőt is találni már, igaz, egyelőre még csekély számban: 500 000 férfi szerelőre mindössze 200 nő jut. 2006-ban, az angliai Norfolkban Caroline Lake például egy olyan műhelyt nyitott, ahol csak nőkkel dolgozik, és azt a küldetést tűzte ki maga elé, hogy ezt a tipikusan férfias szakmát alaposan átformálja.

Magyar sörfőző nőkről még nem tud a szakirodalom, de autóversenyzőink akadnak szép számmal. Bende Adrienn szépségkirálynőből lett pilóta, amikor 2011-ben elkezdett versenyezni a Lotus Ladies Cup sorozatban. Harminchat futamból ötöt megnyert, huszonnégyszer állhatott a dobogóra, és ötször az első helyről indulva kezdte a versenyt. Egy játék keretében ugyan, de idén már összemérte erejét két Forma 1-es pilótával, Romain Grosjeannal és Pastor Maldonadóval, és ki tudja, talán ő lesz az első nő a legnagyobb presztízsű autós cirkusz történetében.

A Lotus Ladies Cup nem mellékesen az első olyan európai autóverseny, amelyen csak nők vesznek részt, és tíz pilótából hat hazánk lánya. Nagyon úgy fest, hogy a magyar hölgyek szeretik a benzingőzt.   

Címkék: női autóversenyző, sörfőzde, nemi sztereotípiák, female, felicia nordström, danica patrick, katie gillard, caroline lake, bende adrienn, lotus ladies cup

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!