A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Soha ne add fel! Az önbizalom fejleszthető

Önbizalommal az ember nem születik. Nem hallottunk még önbizalomhiányos csecsemőről, sem az ellenkezőjéről. Nincs önbizalomgén, amelyet felmenőinktől öröklünk. Persze van az öröklésnek szerepe ebben is. Hiszen a sikeres családok azt örökítik utódaikra, hogy az életben kemény munkával sikeres lehetsz. Az ilyen családokban a gyerekeket arra nevelik, hogy bízzanak önmagukban. Ennek ellenére születhet ilyen családokba is félénk, szorongó idegrendszerű, bizonytalan gyerek. A család azonban képes őt is erősíteni.

Fotó: Shutterstock.com

A gyerekkor szerepe

Mert a család, a gyerekkor, a szülői szeretet ágyaz meg felnőttkori ambíciónknak, küzdeni tudásunknak, akaraterőnknek, végső soron sikereinknek, melyek talaján kialakul az önbecsülésünk. Bár felnőttkorban is szert tehet az ember önbizalomra. Erősítheti, növelheti önbecsülését, ha felveszik az egyetemre, ha elnyeri álmai állását, megerősítheti önbizalmát egy sikeres projekt, egy jó barát, egy kiteljesedett szerelem is.

Alapvetően azonban gyerekkorban dől el, hogy miként tekintünk önmagukra. Büszkén, vagy szégyenkezve. Sok szülő azt gondolja, hogy az állandó dicséret alakítja ki a gyermeki magabiztosságot, azonban ez közel sincs így. Az a dicséret, amely nem a teljesítményt díjazza, éppen hogy csökkenti a gyerek önbizalmát. Ugyanis arról győzi meg őt, hogy nem kell megküzdeni az anyai elismerésért. Nem kell teljesíteni az apai dicséretért. Bármit csinálhatok, a nagyinak biztosan tetszik. Minek hajtsam magam.

A teljesítmény értékéhez mért dicséret azonban valóban nagyon fontos. Miként az is, hogy mondjuk meg a gyereknek, ha valami nem sikerült nagyon jól, és tegyük hozzá, hogy semmi baj, legközelebb sokkal jobb lesz. Tudjuk, mert bízunk a képességeiben, a tehetségében, ügyességében. Végső soron bízunk benne. S ez a bizalom többet ér, mint a dicséret. Akkor neveljük őt jól, ha ezt egészen csöpp korától kezdve nemcsak megmondjuk neki, de viselkedésünkkel is ezt sugározzuk felé.

Elhisszük, hogy meg tudja csinálni. Tud egyedül kanállal enni, akkor is, ha először minden falat az ölében landol. Elhisszük, hogy tud ollóval vágni, fára mászni, biciklizni, úszni. Nem rögtön, de mindennap jobban. Egyedül is képes palacsintát sütni, hajat mosni. És így tovább. S ha nem sikerült? Nem baj. Mindent meg kell tanulni. Ha téved, ha ügyetlen, ha még nem képes rá, mondjuk azt neki.

Most tanultál.Legközelebb jobban fog menni. Lehet, hogy akkor sem lesz tökéletes, de jobb. És így is történik. A gyerek megtanulja, hogy a siker alapja a munka és a próbálkozás. Megtanulja az egyik legfontosabb dolgot. Azt, hogy elesni nem szégyen, ha az ember feláll, és újra elindul. Ezenkívül fontos az is, hogy gyerekként is elmondhassa a véleményét, és megtanuljon dönteni, olykor akár rosszul is. Így tanul meg bízni önmagában.

Az önbizalomhoz vezető első lépcső az önismeret

Fotó: Shutterstock.com

Az önmagukban bízni tudó emberek ismerik képességeiket, tudják, hogy mire vállalkozhatnak, vagyis ismerik önmagukat. Az önismeret megszerzéséhez bátorság kell. Csak akkor tudunk szembenézni önmagunkkal, csak akkor tudjuk megbecsülni mindazt, ami bennünk jó, szeretni, támogatni-becsülni való, ha képesek vagyunk elviselni rossz, fájó tulajdonságainkat is.

Próbáld meg egyszer feltenni magadnak a következő kérdéseket. Nem kérsz egy kicsit túl sokszor elnézést? Gyakran előfordul, hogy nem tudod reggelenként eldönteni, hogy mit vegyél fel, esténként, hogy melyik filmet nézd meg, vagy hogy hová menjetek nyaralni? Nem döntesz túl nehezen? Azt mondod, maximalista vagy, pedig csak attól rettegsz, hogy hibázol? Kerülöd a konfliktusokat?

Azt gondolod magadról, hogy udvarias vagy, pedig csak arról van szó, hogy félsz rosszat mondani bárkinek, mert akkor majd haragudni fog, vagy nem szeret majd? Rosszul tűröd, ha dicsérnek, mert úgy érzed, nem érdemled meg, hiszen nem vagy elég jó? Általában azt vizsgálod, hogy kinél vagy csinosabb, okosabb, sikeresebb, jobb, vagy azt, hogy ki mögött maradsz le? Biztosan jól ismered magad?

Ha képesek vagyunk az önismeretre, ismerjük képességeinket, akkor tudjuk csak, hogy mit vállaljunk, mire vagyunk képesek, miben érhetünk el sikereket. Ez persze nem óvatoskodás. Nem azt jelenti, hogy soha ne vállaljuk túl magunkat, mert akkor soha nem csalódhatunk. Az önbizalom nem attól lesz, hogy minden sikerül. Nem kell mindig jól járni. És nem kell mindig sikeresnek lenni. Ellenkezőleg. A kudarc éppen arra való, hogy megerősítse bennünk azt, ami gyenge.

Élet a komfortzónán túl

Fotó: Shutterstock.com

Az ember egyik legalapvetőbb igénye a biztonság. A biztonság érzésének eléréséhez csoporthoz kell tartozni. Család kell, lelki, iskolai, munkahelyi közösség. Barátok, akikkel ugyanazt gondoljuk, ugyanazt éltük át, közös gyerekkorunk, élményeink vannak. Alapvető igényünk hogy a csoport, amelyhez tartozunk, elfogadjon minket. Ezért akarunk megfelelni, s ezért hajlandóak vagyunk lemondani a saját véleményünkről, olykor meggyőződésünkről is.

Pedig ha megtapasztaljuk, hogy az önálló vélemény, a saját stílus, a saját út nem távolít el a többektől, ellenkezőleg, csodálatot, tiszteletet vált ki, netán követőket teremt, önbizalmunk megerősödik. Akkor majd azt tesszük, ami szerintünk helyes, akkor is, ha mások ezt kifogásolják.

Önbizalomra csak akkor tehetünk szert, ha van célunk, amelyet biztosan el akarunk érni, akkor is, ha az út, amely odáig vezet, nagyon nehéz. Aki fél elhagyni a komfortzónát, aki fél a kudarctól, a visszautasítástól, a kritikától, soha nem fogja megtapasztalni a komoly munkával elért, sok kockázatvállalással megszerzett siker ízét, mely édes, és önbizalmat erősít.

Miért fontos az önbizalom?

Fotó: Shutterstock.com

Buta kérdés, hiszen önbizalom nélkül nincs sikeres élet, nincs megelégedettség. Az önbizalom hiánya életünk minden területére kihat. Akinek nincs elég önbizalma, sokat szorong, úgy érzi, a világ ellenséges, s ő ki van szolgáltatva mindennek és mindenkinek.

Kutatások bizonyítják, hogy az önbizalom már az iskolában is fontos. Azok a gyerekek, akik biztosak önmagukban, jobb tanulók, több barátot szereznek, ritkábban fáj a fejük, ritkábban betegek. Mert a kutatók szerint az önbizalom összefüggésbe hozható a jobb egészségi állapottal is. Segít a problémákkal, a stresszel való megküzdésben. Akinek elegendő önbizalma van, könnyebben alakít ki kapcsolatokat, és könnyebben is bonja fel őket, ha csalódik bennük.

A magas önbizalommal rendelkezők általában több időt töltenek emberek között, gyakrabban érzik elégedettnek magukat. Az ilyen emberek általában boldogabbnak mondják magukat, mint az önmagukat kevesebbre tartó társaik. A magas önbecsüléssel rendelkezők nagyobb eséllyel épülnek fel még egy súlyos műtét után is

Az önbizalom fejleszthető

Fotó: Shutterstock.com

De mit tegyen az az ember, aki gyerekkorában nem kapott elég figyelmet, a szülei nem bíztak benne, a tanárai nem értékelték a képességeit, a gyerekek kigúnyolták? Felnőtté válása során tele volt az élete kudarccal, megaláztatással, meg nem értéssel.

Mit tegyen az az ember, aki félénkebb, visszahúzódóbb, mint a többiek? Aki fél a feladatoktól, nehezen indul el egy járatlan úton, vagyis nem érzi elég erősnek magát ahhoz, hogy új, izgalmas, komoly feladatokat vállaljon. Egyszerűen szólva alulértékeli önmagát, kevés önbecsüléssel rendelkezik. Nos, jó hír az ilyen emberek számára, hogy az önbizalom fejleszthető.

A szakemberek a következőket ajánlják:

Fotó: Shutterstock.com

  • Írj minden nap végén néhány sort arról, ami aznap örömmel töltött el. Amit sikerült megoldanod. Nem kell nagy dolgokra gondolnod. Nem csak az lehet öröm, ha nyersz a lottón, de az is, ha sikerült egy negyed órát kiülnöd a napra. Nem csak az a siker, ha leszoktál a dohányzásról, vagy lefutottad a maratont. Siker az is, ha sikerült megvenned egy régen vágyott dolgot, ráadásul olcsóbban, mint gondoltad. Siker az is, ha nemet mertél mondani egy feladatra, melyet igazságtalanul rád osztottak volna.
  • Öltözködj úgy, ahogyan neked tetszik. Ha fontos a kényelem, vegyél föl gumírozott derekú nadrágot. De ha az a fontos, hogy utánad forduljanak a férfiak, nyugodtan hordj mélyebb dekoltázst, és magasabb sarkú cipőt. A lényeg az, hogy tudd, az öltözködéseddel kifejezed önmagad, és ha jól érzed magad abban, amit felvettél, bátrabb és önbizalommal teltebb leszel.
  • Határozd el, hogy mindennap, ugyanabban az időben megteszel valamit. Itt se gondolj nagy dologra. Elég, ha elhatározod, hogy mindennap délután ötkor csinálsz három vállkörzést előre és hátra is. Minden egyes nap, amikor nem felejted ezt el, és pontban ötkor megcsinálod, növelni fogja az önbizalmadat. Ha ez már jól, biztosan megy, vállalkozhatsz nehezebb dolgokra is.
  • Például elkezdhetsz rendszeresen sportolni. Nem kell ehhez drága fitneszklubban bérletet venned. Elég, ha elhatározod, hogy minden héten háromszor megteszel öt kilométert gyalog. Méred, hogy mennyi idő alatt sikerült, és hetente javítasz egy kicsit az eredményeden. Nem kell ezt senkinek látnia, tudnia, ellenőriznie. A magad edzője légy. Ha megcsinálod, nem csak egészségesebb leszel, erősebb, vékonyabb, de az önbizalmad is megerősödik.
  • Először közösségi oldaladról töröld azokat az ismerőseidet, akik örökké csak negatív tartalmakat töltenek fel, negatív kommenteket írnak. Később igyekezz az életben is kerülni az energiavámpírokat. Ha valakivel nem érzed jól magad, a jelenlétében feszélyezett vagy, szorongsz, nem szívesen beszélgetsz vele, szakítsd meg ezt a kapcsolatodat. Természetesen vannak helyzetek, például a főnök-beosztott viszony, amikor ezt nem teheted meg. Ilyenkor igyekezz minimálisra csökkenteni a találkozást.
  • Ne őrizgess sérelmeket. Ha valaki megbántott, mondd meg neki. Mondd meg, hogy ez sértő, bántó, neked rosszulesik. Ha ezt gondolja rólad, akkor nem kell kapcsolatban maradnotok. És le kell zárnod a régi sérelmeket is. Csak akkor szabadulhatsz meg a téged lekicsinylő, megbántó minősítések terhétől, ha elengeded őket. Tanulsz belőlük, megbocsátasz annak, aki mondta, de legfőképpen megbocsátasz magadnak. Ne cipelj lelki terheket, mert lehúznak, gátolnak.
  • Mindig próbálj a dolgok, jelenségek, az emberek viselkedése mögé nézni. Megérteni azokat, és kialakítani róluk a saját véleményed. Ne fogadd el azt, amit a többség mond, csak akkor, ha megbizonyosodtál róla, hogy igazuk van, ha tényleg te is úgy gondolod. Emlékszel? A Császár új ruhája című Andersen-mese arról szól, hogy bár a császár meztelen, senki nem meri neki megmondani, hogy csaló szabók átverték, és szép új ruháját el sem készítették, ezért ő mezítelenül vonul végig a városon. Legyél te az a mesebeli kisfiú, aki ki meri mondani, hogy a császár meztelen.
  • Élj úgy, hogy időd nagyobbik felében jól érezd magad. Természetes, hogy néha olyan dolgokat is el kell végeznünk, meg kell csinálnunk, amiket nem szeretünk tenni, csinálni. Lehet, hogy a munkáddal sem vagy mindig elégedett. Nem baj. Törekedj akkor arra, hogy olyan munkát találj, amit szívesen végzel. Töltsd olyan emberekkel az idődet, akiket szeretsz. Életed fontos kérdéseiben dönts te magad. És ne hagyd, hogy kihasználjanak.
  • Ne törekedj tökéletességre, mert akkor soha nem lehetsz elégedett. Tökéletes szépség, tökéletes alakú nő, tökéletesen sikeres ember nincsen. Bár a magazinok szeretik elhitetni veled, hogy léteznek szupersztárok, ha közelebbről megnézhetnéd őket, rájönnél, hogy ők sem tökéletesek.

Önbizalomteszt

Fotó: Shutterstock.com

Te milyen önbecsüléssel rendelkezel? Mind a tíz állításról döntsd el, mennyire értesz egyet vele. Karikázd be a legjellemzőbb választ.

1. Ha dicsérnek, azt biztosan valamilyen hátsó szándékkal teszik.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

2. Ha hibát követek el, mások biztosan elítélnek miatta.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

3. Ha nem tudok valamit igazán jól megcsinálni, nem is érdemes belefognom.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

4. Egyformán nehezen tűröm a kritikát és a dicséretet.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

5. Ritkán engedem meg magamnak, hogy élvezzem az életet.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

6. Szégyellném, ha mások gyöngének látnának.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

7. Jobb, ha a véleményét az ember megtartja saját magának.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

8. A járt utat a járatlanért nem kell elhagyni.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

9. Ha elmulasztok megtenni valami fontosat, úgy érzem, nem vagyok teljes értékű ember.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

10. Ha megbüntetem magam valamely mulasztásomért, akkor legközelebb jobban vigyázok.

a) teljesen egyetértek

b) részben egyetértek

c) nem tudom

d) nem értek egyet

e) egyáltalán nem értek egyet

 

Pontozás

Teljes egyetértés esetén +2 pontot írj az adott mondat mellé. Ha csak részben értesz egyet, akkor +1-et. Ha álláspontod közömbös 0-t. Mínusz 1 pontot kap a „nem értek egyet", mínusz 2-t az „egyáltalán nem értek egyet". Vonjuk össze a pontszámokat, figyelembe véve az előjeleket is!

+1 és +10 között:  Az emberek többsége ilyen pontértéket ér el. Azt jelenti, hogy átlagos önbecsüléssel, egészséges önismerettel és elég önbizalommal rendelkezel ahhoz, hogy kisebb buktatókkal, nehézségekkel, kudarcokkal ugyan, de sikeres életed legyen.

+10 fölötti pontszám azonban már inkább az önveszélyes elégedettség és maximalizmus jele.

A negatív pontszám viszont arról árulkodik, hogy érdemes lenne valamilyen önbizalom-növelő kurzusra beiratkozni, vagy megfogadni a fenti önbecsülés erősítésére tett tanácsokat.

Fotó: Shutterstock.com

Címkék: önbizalom, siker, önbizalom hiány, kudarcok kezelése, sikerélmény, önbizalom fejlesztése, bántalmazott gyerekek, önbizalom teszt

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!