A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ridikül válogatás 17. szám

A tánc világnapja

A tánc világnapja jó alkalom arra, hogy felidézzük a magyar balett- és táncművészet szép hagyományait, nemzetközi sikereit.

Fotó: Csibi Szilvia

Az Operaházban működő Magyar Nemzeti Balett, az ország első számú – és egyetlen klasszikus nagybaletteket is játszó – együttese világviszonylatban is az élvonalba tartozik. Nagy klasszikus és neoklasszikus balettek mellett a repertoárján tartja a legnagyobb magyar alkotók koreográfiáit is.

A Magyar Táncművészeti Főiskola diákjai folyamatosan nívós nemzetközi versenyeket nyernek, legutóbb Bécsből, Berlinből és Bariból tértek haza győztes táncosaink. A klasszikus táncművészet mellett a kortárs tánc műfaja is régóta a színházi kultúránk része, elég, ha csak a húszéves Magyar Mozdulatművészeti Társulatra, vagy Hód Adrienn, Duda Éva, Góbi Rita koreográfiáira gondolunk.

A táncművészet legnagyobb ünnepén a Magyar Táncművészek Szövetsége a Nemzeti Táncszínházzal együttműködve már hosszú évek óta gálaestet rendez, ennek keretében adják át a szövetség szakmai díjait, valamint az Imre Zoltán Alapítvány és az Ifj. Nagy Zoltán Alapítvány díjait, s ekkor osztják ki a Fülöp Viktor táncművészeti ösztöndíjakat is. A reprezentatív válogatás a 2015-ben díjazott művészek és alkotók produkcióiból áll.

Közreműködők:

Bozsik Yvette Társulat, Duna Művészegyüttes, Góbi Rita Társulata, Győri Balett, Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Magyar Állami Népi Együttes, Magyar Nemzeti Balett, Magyar Táncművészeti Főiskola, Pécsi Balett, Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola

2016. április 29., 19 óra
Müpa, Fesztivál Színház

A Csík zenekar koncertje a Müpában

Huszonnyolc éves fennállása alatt olyan népszerűségre tett szert a Csík zenekar, ami népzenei életünkben korábban elképzelhetetlen volt.

Fotó: Mándi Emese

Pályafutása első szakaszában főleg táncházi muzsikát játszott, az új fejezet a mérföldkőnek számító Senki nem ért semmit című stílusteremtő albummal kezdődött, amelyen könnyűzenei szerzeményeket hangszereltek a népzene szövetébe simuló feldolgozásokkal. A Csík zenekar bebizonyította, hogy a népzene bárki szívét összeszoríthatja, még a városi fiatalokét is, akik legfeljebb tanulmányaikból ismerik a paraszti kultúrát.

A hazai világzene legnépszerűbb színfoltjává váló zenekar olyan legendákkal dolgozott együtt, mint Presser Gábor, Szörényi Levente, Bródy János, Kovács Kati, Földes László, Kiss Tibor, Lovasi András, illetve Ferenczi György, akinek Rackajam nevű együttesével most új számok bemutatására készül. Ferenczi György negyedszázados pályafutására ugyancsak a fúzió nyomta rá a bélyegét, csak ő a blues, a rock és a funky felől közelített a népzene felé.

A két zenekar hasonló gondolkodásmódja emlékezetes közös muzsikálásokba torkollott, olyan „slágereket” teremtve, mint például A széki hobo. A Csík zenekar szavaival: „A lehető legjobb pillanatban találkozott össze a két zenekar. Pont akkor, amikor a különböző irányú alkotó energiák erősíteni tudták egymást.” Természetesen a Csík zenekar legnépszerűbb, „önálló” darabjai sem maradhatnak ki a programból.

Közreműködik: Ferenczi György és a Rackajam

2016. május 1. vasárnap, 19.30,
Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Címkék: tánc, csík zenekar, tánc világnapja, rackajam

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!