A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Régen elfeledett, hatásos fogyókúrák

Mivel életem nagyobb részét fogyókúrázással töltöttem, két alapigazságot megtapasztaltam. Az egyik az, hogy az elhízáshoz vezető út fogyókúrával van kikövezve. A másik pedig, hogy az ember vagy fogyókúrázik, vagy hízik.

Fotó: Shutterstock.com

Az évtizedek során sokféle fogyókúrás étrendet kipróbáltam, sokféle diétával sikerült lefogynom. Ez egyben azt is jelenti, hogy mindig visszaszedtem, amit nagy nehezen lefogytam. A táplálkozástudományban jártas szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy nem lefogyni nehéz, hanem az elért súlyt megtartani. Ez így van, ezért kell mindig fogyókúrázni. Fogyókúrás trendek jönnek, mennek. Sokszor elfelejtjük a korábban beváltakat is.

A nyolcvanas évek diétái

Divat a nagy válltömés, a koptatott farmer, a suhogós szabadidőruha, az extra göndör hajak. Nézzük a Szomszédokat meg a Dallast. Mindenki Jane Fonda kazettáira tornázik, és fényes, neonszínű tornanacijára lábszárvédőt húz. Kefírgombát tenyésztünk otthon, és sok háztartásban a savanyúkáposzta-leves fojtogató illata terjeng.

Minden nő a káposztalevestől várja a megváltást. Ez kellett hozzá: egy nagy fej hagyma, 50 dkg savanyú káposzta, 1 db krumpli, egy teáskanál őrölt kömény, babérlevél, 2 ek. olaj, só, bors. Az elkészítés így szólt: tisztítsuk meg a hagymát, majd kockázzuk fel, és pároljuk meg az olajon. Ezután tegyük rá a 2-3 cm-esre felaprított savanyú káposztát, pirítsuk egy percig, majd adjuk hozzá a köményt, és öntsük fel egy liter vízzel. Miután felforrt, reszeljük bele a meghámozott burgonyát, adjuk hozzá a babérlevelet, és sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.

Nem rossz, de olyan embert, aki három napon túl kibírta, hogy csak ezt a levest egye, legalábbis én nem ismertem. Azonban valahányszor nem egy, de több alkalommal kipróbáltam, és rájöttem, hogy mitől fogyaszt. Hát attól, hogy a második napon már úgy undorodunk tőle, hogy inkább semmit sem eszünk.

Tojásdiéta

Fotó: Shutterstock.com

Nekem sokszor bejött. Néha ma is eszembe jut. Lényege ennek is, hogy mivel naponta kilenc keménytojást kellene megenni, a második naptól a tojásra már ránézni sem bírunk, nemhogy megenni. De tény, hogy aki megeszi, egyszer sem éhes, és fogy. Mivel ez fehérje- és vitamindús, szénhidrát- és zsírszegény, erősen szigorított étrend. Könnyű munka mellett gyors fogyás érhető el vele.

A diéta lényege, hogy mindennap reggelire, ebédre és vacsorára is 3 keménytojást kell enni. Ez ebédre kiegészíthető salátával, fokhagymás, de rántás nélküli spenóttal, sovány túróval és a hetedik napon este egy szelet roston sütött csirkemellszelettel. Általában két hétig tanácsos tartani.

Fontos, hogy a tojásokon kívül semmiből nem szabad 10 dekánál többet fogyasztani. Két hétnél tovább nem tanácsos tartani, mert a a tojássárgája körülbelül 213 mg koleszterint tartalmaz, és a sok tojás megdobja a rossz koleszterinszintet. Bár erről ma már viták vannak.

A tudomány mai állása szerint a tojás elengedhetetlenül szükséges tápláléka az embernek. Az évek során lassan gyűltek a tojásfogyasztást támogató tudományos adatok. Kiderült, hogy a tojásban lévő fehérje fogyasztása sokkal hamarabb vezet a jóllakottság érzéséhez, mint más fehérjeforrások, ezért fogyókúrában jól hasznosítható. A dietetikusok szerint a kéthetes tojáskúrában a fogyás várható mértéke 4-5 kiló lesz.

A kilencvenes évek diétái

Fotó: Shutterstock.com

Ez az évtized Michael Jackson és Madonna fénykora, a fiúk a baseballsapkát kizárólag hátracsapva viselik A lányok között haspólót hordanak azok is, akiknek inkább nem kellene, divat a kantáros farmer, a tornacipő, a göndör haj és a rajzolt szemöldök. Nézzük a Jóbarátokat meg a Vészhelyzetet. Csúcson a Bikini meg a Nirvana.

S a legnagyobb diétaőrület a Szétválasztós

Sok nő kedvence volt. Sokan sokat fogytak vele. A divat fogyókúrájának alapelve: az ételek társításának szabálya. A lényeg, hogy zöldséget mindennel ehetsz, szénhidrátot, keményítőt és fehérjét együtt azonban nem. Azért nem, mert a fehérje, mondjuk a hús és a mellé fogyasztott szénhidrát, vagy keményítő, vagyis a tészta, krumpli, rizs nem emésztődnek meg, hanem rothadásnak indulnak. Ezt teszi az étkezés után egy órán belül fogyasztott gyümölcs is.

A diéta baja, hogy haragszik a tejre és tejtermékekre. Mert szerinte a laktózérzékenység miatt ezek a legtöbb ember számára emészthetetlenek. Azonban a tej és a sajt a legfontosabb kalciumforrás. A tejellenesség egyébként annyira beleégett a köztudatba, hogy sok szülő, aki ezen a diétán fogyókúrázva töltötte fiatalsága legszebb éveit, nem mer a gyerekének tejet adni egyéves kora után sem. Ezzel pedig a csontképzését gátolja meg.

Ez a diéta valóban fogyasztott, főleg azért, mert délután hatkor ehettél utoljára, délig csak gyümölcsöt engedett, esetleg zöldséget. Vagyis az ébren töltött órák fele kalóriamegvonással telt.

És akkor jött a kalóriaszámolgatás helyett a glikémiás index számolgatás

Fotó: Shutterstock.com

A glikémiás indexes fogyókúra szerint az éhségérzet szorosan összefügg azzal, hogy az elfogyasztott étel milyen mértékben emeli meg a vércukorszintünket. Ennek jelzésére megalkották a glikémiás index (GI) fogalmát. Az index az ételeket a glükózhoz (szőlőcukorhoz) viszonyítva rangsorolja, ami 100 pontot ér. Az 50 alatti érték alacsony, az 50 és a 70 közötti közepes, 70 fölötti magas.

A módszer lényege: ha csökkentjük az étkezések átlagos GI-értékét, akkor hosszabb ideig érezzük jóllakottnak magunkat. Ez így is van. A baj a dologgal az, hogy az ember nem azért eszik, mert éhes. Ha csak akkor enne, amikor megéhezik, és csak annyit, amennyivel jóllakik, nem hízna meg. A diétában kerülendő minden, ami finomlisztből készült. Kerülendők a magas cukortartalmú termékek, a gyorsrizs, a hasábburgonya, a héjában sült krumpli. Vagyis minden, ami igazán finom.

Majd jött a szétválasztós negyven-, majd kilencvennapos változata

Délig csak gyümölcsöt lehet enni, dél után viszont azt már nem. A diéta a fehérjenappal kezdődik, ezt követi a keményítőnap, szénhidrátnap és gyümölcsnap, majd ismét a fehérjenap következik, így követi egymást a 4 nap sorban, 90 napon át. A kilencvennapos kúrát tartóknál ilyeneket lehet hallani: ma ne idegesíts, ma gyümölcsnapom van. Vagy: ma korán lefekszem, hogy túl legyek a keményítőnapon.

A kétezres évek diétái

Fotó: Shutterstock.com

Megjelenik a magyar képernyőkön a Big Brother és Való Világ. Divatba jön a pillangócsat és a vastag övek, valamint légyre emlékeztető napszemüvegek. Fogyókúrák tekintetében pedig a tisztítókúrában bízik mindenki. Divatba jön a hollywoodi sztárdiéta, a napi másfél liter víz, 3 citrom leve, egy és másfél deci juharszirup, meg annyi cayen bors amennyit elbírsz. Az édes erős, közben savanykás folyadék valóban csökkenti az étvágyat.

Hódit a vércsoportdiéta

A vércsoportdiéta lényege, hogy vércsoportunkon múlik, hogy melyek azok az élelmiszerek, amelyek jó, s melyek azok, amelyek rossz hatással vannak szervezetünkre. Az elmélet szerint szervezetünk az őseink vércsoportja által előnyben részesített élelmiszerekhez vonzódik, és a vércsoport határozza meg, hogy mely betegségekre leszünk fogékonyabbak, és melyek a számunkra legmegfelelőbb mozgásformák.

Ha a vércsoportunknak megfelelően táplálkozunk, akkor jobb a tápanyag-felhasználás, bizonyos betegségek elkerülhetők, és közérzetünk is érezhetően jobb lesz. Az elmélet szerint a nullás vércsoport a legrégebbi valamennyi közül, s a ’vadászok korából’ származik, ezért akinek nullás a vércsoportja, annak elsősorban hússal kell táplálkoznia. A nullás vércsoportúak ma is sok gyomorsavval rendelkeznek, így kiválóan tudják hasznosítani a húsféléket.

A fejlődés során a nullás után az A vércsoport alakult ki, ők a mezőgazdálkodók, akiknek főként növényi táplálékra van szükségük. Az emésztőrendszer elsősorban növényi fehérjékkel (zöldséggel, gabonával) való táplálkozásra rendezkedett be. A B vércsoportúak a nomádok, akik húst és tejtermékeket esznek. Az AB vércsoport számára vegyes étrend ajánlott; kis mennyiséget többször enni. Húsok, halak, tofu, tejtermékek, leveles zöldségek, paradicsom, ananász, gabonafélék, bab.

Majd következik a zónadiéta

Fotó: Shutterstock.com

A diéta alapötlete Barry Sears amerikai kutatótól származik, A módszer alapja, hogy az étrendünk 30 százalékban tartalmazzon fehérjét, 30 százalékban zsírt és 40 százalékban szénhidrátot. Bár ez egy lassúbb ütemű fogyást eredményez, biztos és tartós módja a súlyfölöslegtől való megszabadulásnak.

A zónadiéta értelmében ötször étkezzünk egy nap, és akkor is meghatározott időközökkel. A reggelit közvetlenül az ébredés után 1 órán belül kell elfogyasztani, az utolsó, kis étkezésnek pedig közvetlenül lefekvés előtt kell történnie.

A diéta lapszabálya a sok víz fogyasztása. Étkezések előtt egy fél órával is egy nagy pohárral, ez ugyanis csökkenti az éhségérzetet. A következő étkezést mindig öt órán belül ejtsük meg, kivéve éjszaka. Étkezésekkor mindig a fehérjét fogyasszuk el elsőként. Jobban telít, és a szervezetnek azonnal rendelkezésére áll így a szükséges energia. Soha ne együnk egyszerre több fehérjét, mint amennyi a tenyerünkben elfér.

A zónadiéta segítségével el tudjuk érni, hogy a szervezet úgynevezett zsírégető módban maradjon. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem eltárolja a zsírt, hanem felhasználja. A zónadiéta nevét onnan kapta, hogy a szervezet inzulinszintjét egy megfelelő ’zónában’ tudja tartani. Ezáltal olyan folyamatok indulnak el, amelyek elkezdik elégetni az elraktározott zsírt.

Megérkezik az Atkins,a keto meg a paleolit

Fotó: Shutterstock.com

Mindkét fogyókúrás elmélet azon alapszik, hogy az étrendből kiiktatjuk a szénhidrátokat. Tulajdonképpen a tojásdiéta újragondolt változatai. Valóban, ha nem fogyasztunk szénhidrátot, a szervezet a felhalmozott zsírt kezdi el felhasználni. A májban a sokáig, 2-3 hétig tartó szénhidrátmentes étrend következtében ketontestek kezdenek kialakulni, melyek a szervezetben a zsírt energiává alakítják. A ketózis segítségével a statisztikai adatok szerint 100 emberből 99 sikeresen, bár elég egészségtelenül fogy.

Az Atkins-féle elven diétázók kezdetben mindössze napi 20 gramm szénhidrátot fogyaszthatnak. Mivel egy egészséges felnőtt szervezetnek naponta kb. napi 300 gramm szénhidrátra van szüksége, ez a diéta a szakemberek szerint nagyon egészségtelen.

A gabonaféléket, a tejet, sőt, eleinte gyümölcsöket és a hüvelyeseket is kitiltja az étrendből. Ezek az élelmiszerek az egészséges táplálkozás részei, megvonásuk következtében hiányos lesz a rost és egyes vitaminok és ásványi anyagok bevitele. Az ilyen mértékű állati fehérjebevitel rengeteg kalciumot használ fel, hogy a savasodás hatásait semlegesítse, így csontritkulást és idegrendszeri problémákat okozhat. Sokáig nem tanácsos tartani.

Fotó: Shutterstock.com

A paleolit diéta arra az elméletre épült, hogy az ember géntérképe 2,5 millió éve nem sokat változott, tehát genetikailag a vadászó-halászó-gyűjtögető életmódra vagyunk programozva. Csupán néhány tízezer évvel ezelőtt jelent meg a földművelés, és a földművelés során bevezetett élelmiszerekhez nem tudott alkalmazkodni az emberi szervezet.

Ezért azt mondja, ne egyél egyáltalán gabonaféléket, rizst kukoricát se. Ne egyél hüvelyeseket, tejet, tejterméket egyáltalán. Kerüld a finomított cukrokat és a mesterséges édesítőszereket. Sőt, kerüld a finomított zsírokat is. Vagyis egyél húst, lenmagot, kókusz- és mandulalisztet, tej helyett kókusztejet, kókuszvizet. Használj kókuszolajat, szezámolajat, lenmagolajat meg mákolajat.

A paleodivat hatására sorra nyíltak a paleoboltok, ahol aranyáron forgalmazták a mandulalisztből készült sütiket, a mákolajat és egyéb erősen ajánlott élelmiszereket. Aztán a boltok sorra bezártak, s az étrendről mostanában ritkábban hallani. Miért? Hát mert nem tudhatjuk, hogy őseink mit ettek.

Az eszkimók például rengeteg zsírt, más népcsoportok főleg fehérjéket. Ráadásul az emberek nem egyformák. Vannak, akik utálják a tejet, mert érzik, hogy nekik nem tesz jót. Vannak húsimádók, s olyanok is, akik nem szeretik, kerülik a húsféleségeket.

Jó, de akkor melyik fogyókúrát válasszuk? Szerintem az egyetlen módja az optimális étrend megtalálásának, ha odafigyelünk magunkra. Ha étrendünkből kihagyjuk azokat az ételcsoportokat, amelyek fáradtságot, gyomorpanaszokat, rossz közérzetet okoznak. Lehet, hogy ezek a gabonák, de az is lehet, hogy inkább a sajtok.

Ne menj a nyugalmi anyagcseréd alá!

Fotó: Shutterstock.com

Egy könnyű munkát végző, középkorú nő napi energiaszükséglete 1900 kalória. Egy adag raguleves 330, egy adag töltött paprika 680, egy túrós rétes 520, vagyis egy ilyen ebéd összesen 1530 kalória. Ha ezenfelül reggelire megeszünk egy pár virslit (240) egy vajas zsemlével (250), vacsorára egy pohár tejet (150 és egy túróst (240), és lefekvés előtt megiszunk egy pohár bort (130), nem ettük halálra magunkat, mégis 300 kalóriával fogyasztottunk többet a megengedettnél. Ez tíz nap alatt 5000, egy év alatt 182 500 fölösleges kalória.

Ha az ember semmit nem csinál, csak fekszik ahhoz, hogy életben maradjon, átlagosan 1500-1600 kalóriára van szüksége. Ez a nyugalmi anyagcsere. Az elhízás kezelésével foglalkozó szakrendelőkben általában ennek a minimális energiaszükségletnek a kiszámításával kezdik a kúrát. Ez alá menni nem célszerű, mivel a szervezet azonnal védekezésbe kezd, és két hét alatt akár 15-20 százalékkal is csökkenti ezt a nyugalmi anyagcseréjét.

Az a fránya jo-jo

Fotó: Shutterstock.com

A fogyókúrázóknak az a leggyakoribb panaszuk, hogy ha nagy nehezen leadnak is valamennyit, rövid időn belül újra meghíznak. Ilyen esetben a nyugalmi anyagcsere zavaráról van szó. Előfordul, hogy egy notórius fogyózónál a kúrát azzal kell kezdeni: tíz napig fogyasszon napi 2000 kalóriát azért, hogy visszatornázza a nyugalmi anyagcseréjét.

A jo-jo másik oka, hogy a fogyókúra alatt a zsírképzést és raktározást elősegítő enzimek nem működnek. Amikor azonban a fogyózó újra normálisan eszik, akkor ezek az enzimek kiéhezve várják a zsiradékot, és azonnal be is építik a zsírszövetbe.

Arról sem szabad elfelejtkezni, hogy a szervezet energiaigénye folyamatosan csökken. 40 éves korban már 2-400 kalóriával kevesebbre van szükségünk, mint 20 évesen. Ráadásul 20–50 év között kimutatható egy normális, úgynevezett fiziológiai súlygyarapodás is, ez mintegy 5 kg. Akik ezt magukra szedik, általában egészségesebbek, mint akik ugyanolyan soványak, mint 20 éves korukban voltak.

Az is igaz, hogy az egyik embernek az energiafölhasználása inkább hőtermelésre fordítódik, a másiknak inkább a raktározásra. A szerencsésebbje háromszor annyit ehet, mégsem hízik. Azért azt senki nem mondhatja, nincs mit tenni, apám, anyám is kövér volt.

Naná hogy hízunk!

Fotó: Shutterstock.com

Enni jó, enni szerettünk. A nagy eseményeket évszázadok óta evéssel ünneplik meg az emberek. Eszünk, ha gyermek születik, ha születésnapja van valakinek, ha meghal valaki, és a családi összejöveteleknek is rendszeres része az evés. A rendszeres munkavacsorák, munkaebédek jelentősége sem elhanyagolható, amikor túlsúlyról beszélünk.

Tanulság

A legtöbb divatos diéta azáltal fogyaszt, hogy bizonyos dolgokat tilt, vagy csak olyasmiket enged, amiket nem szeretünk. Márpedig, ha egyoldalúan táplálkozunk, különösen nem a kedvünkre valót esszük, elunjuk és csökkentjük az adagokat. Tehát fogyunk.

A komoly táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek szerint igazán sokáig csak olyan kúrákat lehet betartani, amelyek kiegyensúlyozottak, és a kúra folyamán mindenből fogyaszthatunk, csak különböző mennyiségeket. Tehát megehetünk egy kocka csokit, egy vajas zsömlét, pár karika kolbászt a lecsónkba, vagy éppen egy gombóc fagylaltot. De nem többet.

Ha így étkeznénk, nem híznánk meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha csökkentjük az adagokat, fogyni fogunk.

Címkék: fogyókúra, szétválasztó diéta, paleolit, káposztaleves, vércsoport diéta, jo-jo, keto, atkins

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!