A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ránk hagyott titkok

Akadnak, akik emlékeiket gyűjtik össze. A naplók személyességüknek, intimitásuknak köszönhetően a blogok elterjedése ellenére sem mentek ki a divatból. Ki ne szeretné megtudni, hogy milyen érzések, gondolatok keringenek híres művészek, politikusok, sőt államelnökök fejében veszélyhelyzetben, szerelmi afférjaik során vagy unott pillanataikban?

Fotó: Europress

Emlékező nők

Frida Kahlo, az önarcképeiről ismert mexikói festőnő rengeteg receptet jegyzett le memoárjában, melyekkel férjének, a kicsapongó Diego Riverának kedveskedett.

Alma Mahler-Werfel Férjeim, szerelmeim című kötetében szemérmetlenül leírja, hogyan hódította meg korában az összes nagy európai művészt, Klimttől a festőtől kezdve Mahleren, a zeneszerzőn át Grópiusig, az építészig, szinte valamennyi művészeti ágat érintve.

Marilyn Monroe meglepően jó íráskészséggel jegyezte le fiatalkorától kezdve gondolatait, melyet Töredékek címmel adtak ki. A szépségideál hódító megjelenése mögött egy szorongó, önmagában bizonytalan, öngyilkossági gondolatokkal és kétségekkel teli magányos nő képe rajzolódik ki.  

Titkos írások

Samuel Pepys angol miniszter naplójának megfejtésére majdnem kétszáz évet kellett várni. A politikus az 1660-as évek lüktető Angliájáról számol be, Oliver Cromwell halálától kezdve a londoni tűzvészen át II. Károly koronázásáig.

Leonardo Da Vinci az 1500-as évek elején egy Amboise melletti kastélyban kezdte írni naplóját, méghozzá bal kézzel és tükörírással, ráadásul a lap aljáról indulva. A Forster zsebkönyv néven ismert kis kötet hihetetlenül sokféle gondolatot tartalmaz: filozófiai, anatómiai, orvostudományi, optikai, hidraulikai, hadtudományi kérdésekkel is foglalkozik.

Gárdonyi Géza is titkos, tibeti írással jegyezte le gondolatait. Írásjeleit több évtizedig értelmetlennek tartották, ópiumos-morfiumos lázálmainak szüleményeként fogták fel.

Politikus poéták

Szemere Bertalan, a szabadságharc miniszterelnöke 1848-tól írt az emigrációban töltött éveiről, Kossuthtól való eltávolodásáról olvasmányos stílusban.

Harry Truman elnök naplója New York Állam Ingatlantanácsának Útmutatója címen rejtőzött emlékmúzeumában 2002-ig. A kötetben meglepően számol be a Fehér Házról, az atomprogramról és személyes életéről.

Sir Winston Churchill brit miniszterelnök festőként és íróként is hírnevet szerzett, családjának historiáját valamint saját életét is több írásban feldolgozta. 1953-ban a második világháborús emlékeinek elkészítéséért kapott irodalmi Nobel-díjat.

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!