Örülj neki, hogy alacsony a vérnyomásod!
Azok az emberek, akiknek alacsony a vérnyomásuk, bizonyára sokszor hallották már a mondatot, örülj neki, sokáig fogsz élni. S ez bizonyára így van. Azonban alacsony vérnyomással élni csöppet sem kellemes. Az alacsony vérnyomás önmagában általában nem jelent súlyos egészségügyi problémát, kellemetlen tünetei azonban vannak. S ezekkel sem könnyű együtt élni.
Az alacsony vérnyomásról általában akkor beszélünk, amikor a vérnyomás értéke az egészséges tartomány alá esik, és tüneteket okoz.
Mikor alacsony
Az általánosan elfogadott normál vérnyomás tartomány 100/60 Hgmm és 120/80 Hgmm között van. Idősebb korban az ennél kicsit alacsonyabb, vagy magasabb érték is elfogadható. Persze csak akkor, ha nem okoz panaszt. Minden ember más, minden élethelyzet különböző, ezért míg néhány embernél az alacsonyabb vérnyomásértékek normálisak lehetnek, míg másoknál tüneteket okozhatnak.
Alacsony vérnyomásról általában akkor beszélünk, ha a szisztolés érték tartósan 100 Hgmm alatt van. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy míg az alacsony vérnyomásra nem, a magasra mindig fontos odafigyelni. A120/80-s értéknél húsz százalékkal magasabb vérnyomásnál orvoshoz kell fordulni.
Lehet, hogy a normál vérnyomás értékeknél sokkal alacsonyabb, vagy magasabb értékeket életmód-változtatással korrigálni lehet. Azonban nem minden esetben. Ilyenkor az orvos gyógyszert ír, illetve nagyon alacsony vérnyomás esetén kivizsgálást javasolhat.
Az alacsony vérnyomás tünetei
Az alacsony vérnyomás tünetei közé tartozhat a szédülés, az ájulásérzés, a gyengeség, a fáradtság, a homályos látás, és néha akár a zavartság is. Súlyosabb esetekben hányinger, hidegrázás, koncentrációs nehézség. Sokaknál csak álló helyzetben mutatkoznak a tünetek, illetve a gyors testhelyzetváltozástól, például, ha lehajlásból hirtelen állunk föl, jelentősen leeshet a vérnyomás.
A helyzetváltozásra bekövetkező vérnyomás zuhanás egyik oka lehet a vérnyomást szabályozó mechanizmus érzékenységének csökkenése. Krónikus alacsony vérnyomás esetén ritkábban írnak fel gyógyszereket. Ilyen esetben szemészeti, kardiológiai, neurológiai, endokrinológiai kivizsgálásra is szükség lehet.
Az alacsony vérnyomásnál tehát az kell megállapítani, hogy mi okozza azt, és a tünetek mennyire súlyosak. A kezelés is ettől függ. Az alacsony vérnyomás esetén először az alapvető életmódbeli változtatásokat és az okok kezelését célozzák meg.
Az alacsony vérnyomás okai
Az alacsony vérnyomást sok minden okozhatja. Például dehidratáció, vagyis kiszáradás, szívproblémák, endokrin rendellenességek vagy idegrendszeri betegségek. Az alacsony vérnyomás oka lehet öröklött hajlam, amikor szervi okok nincsenek a háttérben. Bizonyos fizikai jellemzők, például a magas, vékony testalkat is hajlamosít erre az állapotra.
De felléphet kamaszkorban is a hormonális változások miatt. De felléphet rendellenesen működő szívbillentyű, szívritmuszavar, tüdőembólia, illetve szívinfarktus okozta szívizom-károsodás, pajzsmirigy-alulműködés miatt is. A kiszáradás, vagy nőknél a túl erős vérzés következtében is előfordulhat alacsony vérnyomásérték. Babát váró nőknél viszonylag gyakori az alacsony vérnyomás, és azoknál is, akik valamely más betegség miatt sokáig ágyhoz vannak kötve, tehát fekvő betegek.
Túlságosan egyoldalú táplálkozás miatt bekövetkező tápanyaghiány is okozhat tüneteket, illetve enzimek hiánya is előidézheti. Sőt, bizonyos gyógyszerek is okozhatnak alacsony vérnyomást, így az antidepresszánsok, a vízhajtók, pszichés panaszokra felírt gyógyszerek, és általánosságban az olyan készítmények, amelyek tágítják a vérereket.
Hogyan lehet megállapítani
Az, hogy olykor alacsony vérnyomást mérünk, nem jelent problémát. Ha mégis foglalkozni kell vele, akkor az orvos először alaposan kikérdez. Ezért, ha ezzel a problémával fordulunk hozzá, írjuk fel pontosan a gyógyszerek nevét, dózisát és szedési utasításait. Ezeket az orvos biztosan kérdezni fogja.
Miként azt is érdemes előzőleg felírni, hogy az otthoni vérnyomásmérőnkkel milyen értékeket mértünk. Ezt a vérnyomásnaplót is kérni fogja az orvos. Sokszor már ezek alapján is lehet következtetni az alacsony vérnyomás okára.
Vannak olyan vizsgálatok, amelyeket szintén el tudunk otthon végezni. Ilyen például a pulzusunk mérése, reggel mielőtt felkelünk az ágyból, illetve néhány perccel felkelés után is. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy szívultrahangra vagy 24 órás vérnyomásmérésre is szükség van. Ekkor egy átfogó képet kaphatunk arról, hogy a nap során hogyan reagál a vérnyomás az egyes tevékenységekre.
Életmódbeli változtatások
Az állandóan panaszokat okozó, nagyon alacsony, vagyis tartósan 90/60 Hgmm alatt lévő vérnyomásra a szervi kivizsgálást magelőzően életmódbeli változtatásokat szoktak javasolni az orvosok. Legelőször is azt, hogy igyunk többet. A megfelelő hidratáció segíthet az alacsony vérnyomás kezelésében. A folyadékpótlás ugyanis növeli a vér mennyiségét, ezáltal emeli a vérnyomást.
A só is segíthet a vérnyomás emelésében, mivel a só visszatartja a folyadékot a szervezetben. Hasznos lehet úgynevezett kompressziós zoknik használata. Ezek segíthetik a vér visszaáramlását, ezáltal csökkentve a szédülés és a gyengeség érzését. Alacsony vérnyomás esetén nagyon fontos, hogy csak lassan keljünk ki az ágyból, illetve lassan emelkedjünk fel ülő helyzetből, hogy a vérnyomásunk csak fokozatosan emelkedjen, és elkerüljük a szédülést vagy az ájulást.
Nem érdemes, sőt nem is túl egészséges egyszerre sokat enni. Bizonyára mindenki tapasztalta már, hogy egy bőséges vasárnapi ebéd után mennyire elálmosodik. Ezért tanácsos gyakori kis adagokban étkezni, ez ugyanis segíthet megelőzni az alacsony vércukorszintet, és támogathatja a vérnyomás szabályozását.
Súlyos esetekben, például olyan betegségek esetén, mint az autonóm idegrendszeri diszfunkció vagy a szívproblémák, az orvos gyógyszereket is felírhat az alacsony vérnyomás kezelésére.
Mi az a vérnyomás tulajdonképpen
A vérnyomás azt az erőt jelenti, amellyel a vér nyomja az erek falait. Két fő értéke a szisztolés és a diasztolés. A szisztolés érték a vérnyomásnak a szívösszehúzódás (szisztola) során mért legmagasabb pontja. A diasztolés érték a vérnyomásnak a szív elernyedése (diasztole) során mért legalacsonyabb pontja.
A vérnyomás a vérkeringés szabályozása miatt fontos. A szív a vért az artériákba pumpálja, a vérnyomás pedig segít a vérnek eljutni az egész testbe. Az optimális vérnyomás fenntartása fontos az egészséges szív- és érrendszer működéséhez.
Még nincs hozzászólás