A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Olyan rossz a gyomrom!

A halál a bélben lakozik, mondta a híres német orvos, Paracelsus. S bár ez nyilván túlzás, az igaz, hogy egészségünk alapja a jó emésztés. A rohanó életvitel, a helytelen étkezés, a stressz és a kevés mozgás miatt, különösen tél végén sokan küzdenek emésztési panaszokkal.

Fotó: Shutterstock.com

A gyomor- és bélrendszeri problémákat a hajszolt életmód, a gyorséttermi ételek, a tartósított élelmiszerek, vagyis a helytelen táplálkozás is okozhatja. De a panaszok hátterében állhatnak komolyabb problémák, gyomorfekély, reflux, vagy más. Ezért ha gyakran puffadunk, émelygünk, vagy a fajansz körül vannak gondjaink, érdemes megfigyelni, mikor, milyen étel fogyasztása után jelentkeznek, és mik is pontosan a panaszok.

Az a fránya bélflóra

Az emésztési problémák gyökerét a bélflórában kell keresni. Valószínűleg kevesen tudják, hogy a bélnyálkahártya 400 négyzetméteres felületén kétkilónyi, több mint 400-500-féle baktérium él. A bélflórát alkotó mikroorganizmusok szoros szimbiózisban élnek szervezetünkkel, és képesek megakadályozni a bélnyálkahártyán lévő vírusok, gombák, paraziták szaporodását, egyensúlyt teremtve a bélflórában.

A normálisan működő bélflóra távol tartja a veszélyes baktériumokat, felel a tápanyagok zavartalan felszívódásáért, immunrendszerünk hibátlan működéséért is. Antibiotikum-kúrák után azonban gyakori, hogy hasfájás, puffadás, hasmenés jelentkezik, mivel a készítmények a betegséget kiváltó kórokozók mellett a hasznos baktériumokat is eltávolítják a szervezetből.

Ha gyakran vagyunk fáradtak, sokszor megy a hasunk, vagy kellemetlen teltséget érzünk akkor is, ha alig eszünk, lehet, hogy bélflóránk sérült, helyreállítása fontos és sürgető feladat. Ezt legkönnyebben probiotikumok szedésével tudjuk elérni. A probiotikumok szájon át bevéve élve érik el a vastagbelet, és ott megtapadva elősegítik a jótékony hatású baktériumok szaporodását.

Azok a kellemetlen hasi panaszok!

Van, hogy nem fáj a gyomrunk, csupán úgynevezett hasi diszkomfortérzetünk van. Ég a gyomrunk, köhögünk, pedig nem is vagyunk megfázva. Fáj a torkunk, pedig nem vagyunk betegek. Ilyenkor érdemes arra gondolni, hogy a kellemetlen érzést a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó gyomorsav okozhatja. Ez megtörténhet akkor is, ha túl sokat eszünk, vagy túl szűk a ruhánk.

De ha túl gyakran érzünk ilyesmit, lehet, hogy már reflux a bajok okozója. Mielőtt a patikákban recept nélkül is kapható savlekötőket, vagy az orvos által felírt gyógyszereket használnánk, érdemes kipróbálni a rágózást. A rágózás hatására beinduló intenzív nyáltermelés segíthet enyhíteni a panaszokat, a nyál ugyanis semlegesíti a savas kémhatású gyomornedvet.

Gyomorégést refluxbetegség, haspuffadást, hasmenést laktóz-intolerancia, vagy lisztérzékenység is okozhat. Annak, aki gyomorégésre hajlamos, érdemes mindig magánál tartania valami nasit, lehetőleg kekszet vagy ropit, amely gyors segítséget jelenthet, ha elkezd égni a gyomra.

Fotó: Shutterstock.com

Azok a kínos percek a fajanszon

Mielőtt hashajtókhoz nyúlnánk, tudnunk kell, hogy a hasmenést és székrekedést is remekül lehet kezelni diétával. Hasmenéses panaszok esetén kerüljük a tejtermékeket. Ihatunk teát, ehetünk főtt krumplit, kekszeket, rizst, banánt, almát is.

Ha azonban a kevés mozgás, az ülőmunka és kapkodó étkezések miatt éppen ellenkező problémánk, székrekedésünk van, azon a rostokban gazdag táplálkozás segít. A rostok az egészséges bélműködés elérése mellett a fogyásban, a normál vércukorszint megtartásában, a szív- és érrendszeri betegségek és az aranyeres panaszok megelőzésében is segíthetnek.

Ne feledkezzünk meg a rendszeres – legalább 2 liter – folyadékfogyasztásról sem, hiszen az egészséges bélműködéshez ez is elengedhetetlen! Érdemes azon is elgondolkozni, hogy meg kellene szabadulnunk néhány felesleges kilótól. Már három kiló fogyás is javítja emésztési közérzetünket. Miként a rendszeres mozgás is.

A sport a gyomor- és bélrendszer működését több módon is támogatja. Segít lefogynunk, fokozza az anyagcserét, ezáltal segíti a székrekedés megelőzését, és a stresszt is levezeti. Ráadásul nem csak emésztésünket javítja, de a szív- és érrendszeri és cukorbetegség rizikóját is jelentősen csökkenti.

Teakeverék emésztési panaszok ellen

Az ebéd utáni teakeverék olyan növényekből áll, amelyek az epeváladék termelését fokozzák, ezáltal könnyítik a zsír felszívódását a táplálékból. Vagyis aranyvesszőfűből, katángkóróból és borsmentából. Ajánlatos étkezés után inni egy csészével annak, akinek gyakran vannak ilyen gondjai, de annak is, aki a szokásosnál többet evett. Rendszeresen is lehet fogyasztani, akár mindennap, illetve napjában többször is.

Az emésztési panaszok antibiotikus, gyulladásgátló gyógynövénye

Az apróbojtorján. Azért mert az ebből fózött tea szabályozza az epeműködést, vizelethajtó, antibiotikus hatású és gyulladásgátló. Főként vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. A gyomorban úgy hat, mint az antibiotikum. Mérsékli a gyulladást, és egyben a kórokozókra is hat. Gyomorfekélynél is hatásos. Teakészítésnél 1 púpozott teáskanál apróbojtorjánt adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, és fogyasztás előtt rövid ideig állni hagyjuk.

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!