A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Meddig elfogadott az együttélés a szülőkkel?

A felnőtté váló fiatalok önállósulásának egyik feltétele a különköltözés, az önálló háztartás létrehozása. Európa egyes országaiban eltérő a vélemény a tekintetben, hogy mikor illik elhagyni a szülői házat. A férfiakkal a közvélemény toleránsabb, és fél-egy évvel későbbi életkort határoz meg, mint a nőknél.

Fotó: Thinkstock

Az a korhatár, amikor „túl idős az ember ahhoz, hogy a szüleivel éljen”, a skandináv országokban huszonhat-huszonhét év. Nyugat-Európában ez az életkori küszöb huszonhét-harminc esztendő.

Észtországban és Lengyelországban a legszigorúbb a fiatalok és a szüleik együttélésének megítélése, és az önállósulás elvárt kora huszonhét-huszonkilenc év.

Az olasz férfiak is egyre húzzák az otthonról való elköltözést – derült ki egy itáliai kormánykutatásból. Egynegyedük a harmincadik születésnapja után is a szüleivel él. 2000-ben a harminc és harmincnégy év közötti olasz fiatalok 27 százaléka lakott otthon, míg 1990-ben még csak 14 százalékuk. A szülőkkel maradók kétharmada férfi. A kutatók a gazdasági helyzettel, a hosszabb életkorral, a tanulmányok kitolódásával és a hagyományos férfiszerep megváltozásával magyarázzák a jelenséget. De benne van a hagyományos olasz anya-imádat és a mama főztje, hiszen enni is nagyon szeretnek. Kétszer annyian laknak otthon, mint tíz évvel korábban, és az elemzők arra számítanak, hogy a számuk a jövőben tovább nő.

A TÁRKI Családi struktúrák az életciklusban című tanulmánya szerint Magyarországon az emberek idősebb korban költöznek el a szüleiktől, mint harminc éve. 1990-ben a húsz-harminckilenc éves korosztály ötöde (21%), 2000-ben harmada (34%), 2011-ben pedig több mint a harmada (37%) élt a szülei háztartásában, gyermekstátuszban. Csökken azoknak a száma is, akik negyvenéves koruk előtt párkapcsolatban élnek: míg a rendszerváltás idején a korosztály több mint fele (56%) élt saját alapítású családban, addig napjainkra ez alig több, mint 37 százalék.

Bumeráng-gyerekek
Világjelenség, hogy egyre nő azoknak a gyerekeknek a száma, akik akár a harmincas éveikben is a szüleiknél laknak. Sőt, vannak örök visszatérők, akik egyszer már elköltöztek otthonról, de nem ment vagy nem volt elég kényelmes az önálló élet, így visszahurcolkodtak a szülői házba, akár magánéleti, akár pénzügyi gondok miatt. Őket hívja a szakma bumeráng-gyerekeknek.

A húsz-harminc éves, főleg értelmiségi fiatalok között gyakori, hogy bár már felnőttek, nem önállósodnak, kitolják a tanulmányaikat, halmozzák a diplomákat és a szülői házban laknak. A ksh.hu adatai szerint egyesek úgy vélik (a férfiakra vonatkozóan 35, a nőkre 43 százalékban), hogy egy gyermek bármeddig együtt élhet a szüleivel.

Címkék: önállóság, együttélés, kitolt gyerekkor, szülőkkel élni, gyerekstátuszban, olasz fiatalok, skandináv, bumeráng-gyerekek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!