A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Lógnak a szeren

Az újcirkusz, a táncszínházak, a rúdsport és az akrobatika térhódítása szembetűnő, egyre több lelkes amatőr is segítségül hívja ezeket a mozgásformákat a teste karbantartásához. Az életkor vagy a testsúly sem akadály, ha megvan a kellő elszántság.

Fotó: Üveges Zsolt

Klárit és Andreát abban a nyári sporttáborban ismertem meg, ahol életemben először kapaszkodtam fel a karikára. Az első benyomásom az volt, hogy a légtáncnak ez a műfaja légiesnek és kecsesnek tűnik a nézőtérről, viszont nem könnyű, és nem is teljesen fájdalommentes kihívás.

S azt is éreztem, részemről ez a mozgásforma szerelem lesz, hiszen olyan gyakorlatokat hajtok végre, amelyek egyrészt nagyon nőiesek, másrészt komoly összpontosítást igényelnek. Megfogott továbbá újsütetű „mesterem”, Nagy Zsuzsanna alázata is, aki türelemmel és szenvedéllyel magyarázza nekem, a karikán csöppet sem légiesen küszködő tanítványnak a trükköket.

Miközben én a karikával ismerkedtem, Róth Klára profi módon gyakorolt a légtornászfüggönyön. A silknek avagy tissue-nek nevezett légtornászfüggöny nem más, mint a plafonról lelógó két, speciális anyagú textília, amelyekkel csodálatos, összetett gyakorlatokat lehet végrehajtani.

A két éve függönytáncoló vállalkozó hölgy maga sem szégyelli, hogy bizony már betöltötte az ötvenet. Titkolózásra nincs is oka, hiszen szépsége és kisugárzása mellett a legtöbb harmincas elbújhat. Klárának korábban is volt köze a mozgáshoz, ám a függönyakrobatika örök vonzalom lett számára. Néhány éve egy tanítványa révén ismerkedett meg ezzel a mozgásformával.

„Táncpedagógusként az egyik növendékem mutatott be olyan légtornász produkciót, amit korábban leginkább a cirkuszban láthattam. Tőle hallottam, hogy vannak olyan kiváló akrobata művészek, akik szívesen továbbadják a tudásukat vállalkozó szellemű és kitartó civileknek is.

Ezután felkerestem Nagy Zsuzsit és André Rollandot, és elmondtam, bár jómagam már nem tartozom az ifjú generációhoz, nagyon szeretném megismerni ezt a látványos és lenyűgöző mozgásformát. Kicsit küldetésnek is fogom fel a légtornát: sohasem késő elkezdeni. Bízom benne, hogy személyes példát tudok mutatni a saját generációmnak is.”

Klárának nem voltak kételyei, hiszen elmondása szerint nyitottan és türelmesen fogadták a fiatal edzők. Az asszony most heti két alkalommal gyakorolja a függönyakrobatikát.

„Nem tagadom, jólesik a környezetem elismerése is, hiszen szokatlan, hogy ennyi idősen lógok a szeren. Bár a családom kissé félt, nagyon büszkék rám, hogy átléptem az életkorom vélt határain!”

A kétgyermekes középkorú nő a légtorna jótékony anatómiai hatásait is megtapasztalta. Klára szerint a függönytánc remekül karbantartja a gerincét, visszanyerte egyenes tartását, és kifejezetten megerősödtek a tartóizmai, a hasizmai is. „Két éve űzöm ezt a gyönyörű mozgásformát, amit soha nem szeretnék abbahagyni. Bárkinek ajánlom, életkortól függetlenül, aki kellőképpen elszánt.”

Klára mesternője Nagy Zsuzsanna, az ország egyik legelismertebb akrobatája kisgyermekkora óta táncol és sportol. „Hat éve találtam rá a légtáncra, amiben egyaránt megtalálható az akrobatika, a tánc és az előadóművészet.”

Zsuzsanna tavaly ősszel alapította meg a stúdióját két barátjával, Virga Tímea színművésznővel és André Rolland artistával, s tavaly novemberben az Országos Légtorna Versenyen egy arany-, három ezüst- és két bronzérmet szerzett a csapatuk.

 „Jönnek hozzánk tanulni vágyó diákok, a már meglévő tudásukat fejlesztő művészek, és olyanok is, akik csak kikapcsolódni vágynak. Vannak olyan érdeklődők, akik már öt-hat évesen elkezdik, és szerencsére immár olyanok is felkeresnek, akik negyven-ötven év felett döntik el, hogy megismerkednek ezzel a csodálatos mozgásformával.

A negyven pluszos hölgyek leginkább azért érkeznek, hogy megőrizzék és karbantartsák a nőiességüket, emellett a légtorna révén izmos és rugalmas marad a testük.” A mesternő szerint a középkorú levegőakrobaták sem kívánnak extra kíméletet az edzéseken. „A levegőben, a magasban való mozgás eleve nagy figyelmet igényel, s minden egyes tanítványunk a saját ütemében és az erőnlétének megfelelően halad.”

A Mendén élő Kaszanyi Józsefné Szabó Andrea tavaly januárban, negyvenhárom évesen kezdett el légtornázni, ugyancsak függönytáncra jár.

„Sosem kedveltem az ugrálós, hangos zenére végzett mozgást, ám a légtorna lelkileg és testileg is komoly kihívást jelent számomra, hiszen közben folyamatosan magamra kell figyelnem.” Andrea az elmúlt egy évben heti kétszer gyakorolt, s kisvártatva otthon is szert tett a speciális anyagú tissue-re.

„Sokkal feszesebb, tónusosabb lett a testem, komolyan megizmosodtam. Emellett határozottabb lettem, egyfajta tartásom van az élet minden területén.

A közelmúltban rutinvizsgálaton jártam, és az orvos is megjegyezte, milyen remek formában vagyok, és kifogástalan az erőnlétem. Mi tagadás, jólesett. Olyan szenvedéllyel űzöm a függönytáncot, ami szerintem egy egész életen át elkísér majd” – meséli büszkén Andrea, aki azt is hozzáteszi, a függöny segített számára abban, hogy leküzdje korábbi tériszonyát is.

Címkék: alakformáló, függönyakrobitika, tissue, légtorna, légtánc

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!