Lisszabon csodái már várnak!
Ha külföldi utat tervezel, és olyan helyre szeretnél eljutni, ahol a temérdek látnivaló mellett az óceánba a lábadat is lógathatod, akkor érdemes Lisszabonra, Portugália fővárosára gondolnod. Ide leginkább most, a nyári főszezonon kívül, mondjuk, májusban a legjobb ellátogatni.
Ebben az időszakban a hőmérséklet kellemes, és a város nevezetességei kevésbé zsúfoltak, nem kell hosszú, tömött sorokban ácsorogni a tűző napon a Szent Jeromos-kolostornál, vagy éppen az 1998-as világkiállításra épített óceánárium előtt. Az éttermekben gyorsan sorra kerülünk, és a cukrászdákban sem kell hosszú perceket várni, amíg asztalunkra kerül a kávé mellé a hamisítatlan portugál édesség, a nata.
Egy kis történelem
Talán kevéssé ismert tény, hogy Portugália csupán a 12. század óta független ország. Történelmének legszebb lapjai a 15 században íródtak, amikor Vasco da Gama felfedezte a tengeri útvonalat Indiába. A tengerész 1497-ben indította el első indiai expedícióját. Útja nyolc évtizedes portugál erőfeszítés gyümölcsét hozta meg, és a birodalomépítés új korszakába emelte az ibériai országot.
Az ország a 16. és 17. században a világ egyik vezető hatalma volt, hatalmas gyarmatbirodalommal, az amerikai kontinensen, Afrikában, valamint Ázsia és Óceánia különféle régióiban. Az egyik leghosszabb életű birodalom volt a világtörténelemben, csaknem hat évszázadig létezett, 1415-től 1999-ig, Makaó Kínának való átadásáig. Igaz, Az 1800-as években politikai és gazdasági válságba került, és az ország elveszítette gyarmati birodalmának nagy részét.
Belém-torony, a Szent Jeromos-kolostor és a nem messze levő cukrászda
Nem kell portugálul beszélne annak, aki szót akar érteni a helyiekkel. A portugálok rendkívül kedvesek, segítőkészek, és jól beszélnek angolul. A város a májusi kellemes tavaszban gyönyörű helyekkel, pezsgő kulturális élettel, kiállításokkal, koncertekkel és élénk éjszakai élettel várja látogatóit.
Sétánkat érdemes a látnivalókban leggazdagabb Belém negyedben, annak ismert jelképével, a Belém-torony meglátogatásával kezdeni. A dúsan faragott erkélyekkel, tornyocskákkal, a templomosok keresztjeit hordozó címerpajzsokkal ékes erődítmény Vasco da Gama felfedezőútjának emlékére épült mánuel stílusban, 1515 és 1521 között. Eredetileg védelmi célokat szolgált a folyón érkező hajók ellen, majd az idők során különböző funkciókat töltött be, többek között börtönként és tűztoronyként is használták.
Ma az épület turisztikai célokat szolgál. Érdemes tudni, hogy a toronyba vezető csigalépcső igen meredek és szűk, ennek ellenére mindkét irányban egyszerre közlekednek rajta. Ez az elegáns, Portugália nagy időszakának emléket állító torony 1983-ban a közeli Szent Jeromos-kolostorral együtt a világörökség része lett.
A lenyűgöző Szent Jeromos-kolostor éptése 1501-ben kezdődött, és egy teljes évszázadig tartott. I. Mánuel király hatalmas összegekkel támogatta az építkezést, évente legalább 70 kg aranynak megfelelő összeggel finanszírozta, és az úgynevezett ’borsadót’ (kereskedelmi adó) is erre fordította.
Mánuel, majd a többi király is, állandó ellenőrzés alatt tartotta a templom építését, ennek köszönhetően ez lett a legszebb mánuel stílusú építmény, amely egyaránt magán hordozza a késő gótikus és már a reneszánsz stílusjegyeket is. A kolstor megnyugtató belső udvara, az egykori szerzetesek elmélkedésére szolgáló kerengő, a Vasco da Gama síreméleke a Szent Mária-templomban – kihagyhatatlan látnivaló.
S ha kellőképpen elmerültünk és elfáradtunk a Belém-torony és a kolostor csodáiban, még egy kissé erősítsük meg testünket-lelkünket: a templom oldalsó kijáratától nem messze található ugyanis az Antiga Confeitaria de Belém, az az 1837-ben alapított cukrászda, ahonnan hódító útjára indult az isteni nata, a legismertebb portugál sütemény.
Natát egyébként a város majd minden cukrászdájában kaphatunk (és ne is hagyjuk ki), de az autentikus, eredeti natát, a ’pasteis de belém’-et csak és kizárólag itt vásárolhatjuk meg.
Szent György-vár és az Alfama-negyed
Sétánk kicsit távolabbi célja lehet az Alfama-negyed, mely Lisszabon egyik legrégebbi negyede. A városközponttól keletre található, szűk macskaköves utcáin járva gyakran felcsendül a fado, a portugál városokban a 19. század eleje óta népszerű, gitárral kísért melankolikus zenei műfaj, mely vágyakozást, nosztalgiát, szomorúságot, fájdalmat, de egyben a szerelem és a boldogság lehetőségét is dalba foglalja.
Az Alfama negyedben több nevezetes látnivaló is van, többek között a Szent György-vár, a Sé katedrális és a Nemzeti Pantheon. Az Alfama különleges hangulata, hagyományai és építészeti jellege miatt népszerű a turisták között.
A Szent György-vár az óváros fölé magasodó dombra épült erődítmény a város egyik legmagasabb pontján áll, és lenyűgöző kilátást nyújt Lisszabonra és a Tejo folyóra. Az első erődöt még Kr. e. 50-ben építették, mely akkoriban része volt a Római Birodalomnak. A régészeti feltárásokból tudjuk, hogy már több tízezer évvel ezelőtt is éltek emberek ezen a területen.
A Szent György-vár falai között kiállítások, múzeumok és színházak kapnak helyet. Ha végigjártuk a várfalat, alaposan szemre vételeztük Lisszabont a legkülönbözőbb irányokból, sétáljunk a várat övező gyönyörű kertben, és ne csodálkozzunk, ha a várkávézó asztalai között pávák sétálgatnak a legnagyobb nyugalommal.
Az Alfama-negyed egyébként a város egyik legizgalmasabb helye: egymást érik a belső udvarokra, utcákra, kis terekre nyíló éttermek, kávézók, itt mindig napnyugta után indul az élet, és hajnalig meg sem áll. Lépten-myomon találunk élőzenés kávézókat is, ahol szinte hömpölyög a szívet-lelket megmozgató, gyönyörűséges fado zene. Az éttermek között millió apró ajándékboltot találunk, amelyek éppúgy nyitva tartanak hajnalig, mint az éttermek.
Európa legnagyobb akváriuma
Ha gyerekkel utazunk, semmiképpen se hagyjuk ki az Oceanário de Lisboát, vagyis a Lisszaboni Oceanáriumot, Európa egyik legnagyobb akváriumát. Több mint nyolcezer tengeri állat él itt, többek között cápák, ráják, tengeri teknősök és delfinek, amelyeket különleges, élethű környezetben lehet megfigyelni.
Az épületben négy óriási akvárium található, közülük egyet több emeletről is meg lehet csodálni, így a különböző mélységekben úszkáló vagy épp pihenő élőlényeket egészen közelről vehetjük szemügyre, akár kényelmes padokon ülve, vagy épp fekve (a süppedős padlószőnyeg szinte erre kínálja magát).
Sokféle foglalkozást tartanak itt napközben iskolások számára, de az egyik legnépszerűbb, az ’aludj a cápákkal!’ program, ahova hálózsákkal érkeznek a gyerekek az épület hivatalos zárása után, és egész éjszaka a nagy akvárium előtt aludhatnak.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy az itteni óceanárium igazi csoda, akár egy egész napot is eltölthetünk benne anélkül, hogy észrevennénk és megunnánk, örök barátságot kötve a játékos vidrákkal, a bolondos pingvinekkel és a megsimogatható rájákkal. Tengeri túránk végén az épületből a shopon át jutunk ki – nem árt tudni, ha csak egy apróságot is veszünk néhány euróért (de többet fogunk), azzal állatvédelmi projektek finanszírozását segítjük.
A jegyeket érdemes előre online megvásárolni az oceánárium hivatalos oldalán. És ne feledjük, nem csak gyerekeknek lehet érdekes program, valami olyasmit láthatunk, amit kevés helyen a világon.
Ha kiruccanást tervezünk – a zavarba ejtő Sintra
Bár épp elég látnivaló akad Lisszabonban, de ha már ott vagyunk, ajánlatos a városhoz közeli helyeket felkeresnünk. Ha kevés a nyaralásra szánt időnk, érdemes megfontolni, hová indulunk. Ebból a szempontból kiváló lehetőség a Lisszabontól kicsivel több mint 30 kilométerre található elbűvölő városka, mely bárkit képes elvarázsolni.
Mintha meseországba kerülnénk a portugál királyi család egykori nyári rezidenciájaként szolgáló Pena-palota színes épületei között sétálva. A 19. században épült kastély mór, manuel és rokokó stílusjegyeket visel magán. A színek és formák kavalkádja, az eredetiségében megőrzött királyi bútorok, berendezési tárgyak pedig hűen tükrözik azt az életformát, amely keveseknek adatott meg.
A Pena-palotához a városka központjából kétféle módon juthatunk fel: gyalogszerrel, de ezt inkább lefelé javasoltjuk, vagy pedig kisbusszal és/vagy nyitott, motoros tuktukokkal. A várat körülölelő park még varázslatosabbá teszi Sintrát okyan építészeti megoldásokkal, hogy a lélegzetünk is eláll a műromok, pihenőhelyek, a kis tavak láttán, amelyek közepén aprócska várak kínálnak otthont a kacsáknak, madaraknak.
Erre a kirándulásra érdemes egy egész napot rászánnunk, Lisszabonból könnyűszerrel juthatunk el ide közösségi közlekedéssel is.
Strandolni is elmehetünk
Lisszabon az Atlanti-óceán mellett fekszik. Az óceán partjától a város központja kb. 5-6 km-re van. A legközelebbi strandok és tengerparti üdülőhelyek, mint például a Cascais vagy az Estoril, kb. 25-30 perces autóútra vannak Lisszabonból. A két település között rendszeres a gyorsvasúti összeköttetés. Estorilban éppúgy megtalálhatóak 19. században épült villák és hotelek, mint a körülbelül 2000 éves római kori épületmaradványok. Híres kaszinója a Casino Estoril.
Ha tényleg van időnk…
Igaz, hogy 214 kilométert kell autóznunk, de ha megtehetjük, ne hagyjuk ki Portugália második legnagyobb városát, az egykori fővárost, Portót. Világhíres bora, a portói még azok számára is ismert, akik nem nagy ivók.
A várost átszelő Douro folyó egyik oldalán a bájos óváros keskeny, düledező házai állnak. Velük szemben pedig a híres borpincék népesítik be a hegyoldalt. A folyó torkolatára tekintő hegyoldalakról kivételes látkép tárul elénk. A várost igazán vonzóvá kitűnő fekvése és az óváros ódon hangulata teszi.
A meredek utcák és szűk sikátorok között bolyongva az óvárosban a látnivalók egymást érik. Porto történelmi központja egyike Európa legnagyobb és legteljesebben fennmaradt óvárosainak. Többféle építészeti stílust találunk itt. A katedrális kórusa román, a Tőzsde-palota neoklasszikus stílusban épült, míg a Santa Clare-templomon a portugál mánuel stílus jegyeit fedezhetjük fel.
Még nincs hozzászólás