A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Létezik karácsony stressz nélkül?

Ahogy közelednek az ünnepek, úgy nő bennünk a feszültség. Azt szeretnénk, hogy minden tökéletesen sikerüljön, sokszor mégis fordítva sül el az igyekezetünk: mire felállítjuk a karácsonyfát, az idegeink pattanásig feszülnek, és gyakran az ünnepi asztalnál robban a bomba. Mit tehetünk azért, hogy ezt elkerüljük? Adunk néhány tippet.

Fotó: Thinkstock

1. Készítsünk ünnepi menetrendet! Már a szenteste előtti napokban üljünk össze a szűkebb családdal, és írjuk le, kinek mi lesz a feladata, és mikor hova megyünk. Ha előre átgondoljuk és írásban rögzítjük a tervet, egy rakás stressztől megkíméljük magunkat. Az is fontos, hogy ne ragaszkodjunk foggal-körömmel a leírtakhoz. Ha valami közbejön, kezeljük rugalmasan a helyzetet!

2. Tisztázzuk, ki mit szeretne! Itt most nem az ajándékokon van a hangsúly. Azt is beszéljük meg a családtagjainkkal, hogy ki mit vár az ünneptől. Lehet, hogy valaki békére, nyugalomra vágyik, míg más mindennap menne valahová. Ha ez csak az ünnepekkor derül ki, számos konfliktus forrása lehet. Így viszont van lehetőségünk arra, hogy úgy alakítsuk a programot, hogy mindenki megtalálja benne a számítását.

3. Hagyjunk időt mindenre! A tervezéskor figyeljünk rá, hogy ne táblázzuk be magunkat úgy, mint a legkeményebb munkanapokon. Annyi időt hagyjunk a feladatokra, hogy kényelmesen el tudjuk végezni őket. Amit csak lehet, intézzünk el az előző napokban, hetekben, hogy a szentestére már tényleg csak a sütés-főzés és a karácsonyfa-állítás maradjon.

4. Vonjuk le a tanulságokat! A legtöbb családban ugyanazok a konfliktusok térnek vissza minden karácsonykor. Nem jól áll a fa, nem égnek az égők, hiányzik egy alapanyag a vacsorához stb. A készülődés részeként gyűjtsük össze ezeket az ismétlődő problémákat, és előre, hideg fejjel találjunk ki rájuk megoldási stratégiát.

5. Ne felejtsünk el feltöltődni! Az év végi hajrában általában a legutolsó dolog, ami eszünkbe jut, hogy egy jót pihenjünk vagy kikapcsolódjunk. Pedig éppen ilyenkor lenne a legnagyobb szükségünk erre. Kisebb feltöltő tevékenységeket – olvasást, tornázást stb. – minden nap iktassunk be, de törekedjünk arra is, hogy hetente legalább egyszer hosszabb időt is szánjunk magunkra. Ez legyen a mi időnk – amikor valami olyasmit csinálunk, amit szívből szeretünk, és ami feltölt energiával. Ha ezt megtesszük, rengeteg bosszúságot megspórolhatunk, hiszen sokkal nyugodtabban, lelkesebben, így hatékonyabban végezzük majd a feladatainkat. 

6. Engedjük el az elvárásainkat! A legtöbb csalódás abból fakad, hogy volt egy határozott elvárásunk, és az nem teljesült. A karácsonnyal kapcsolatban is nagyon sok ilyen van a fejünkben – nemcsak magunkkal, hanem másokkal szemben is. Hogyan kellene viselkednie a férjünknek, a gyerekeknek, mi mindent illene megcsinálniuk stb. A szeretet ünnepe viszont épp a feltétel nélküli elfogadásról szól, ami az ellentéte az elvárásoknak. Induljunk neki tiszta fejjel az ünnepnek, és ne kontrollálni akarjunk mindent és mindenkit, hanem adjuk át magunkat a meghitt együttlétnek!

7. Ügyeljünk a gondolatainkra! Aggódunk azért, hogy minden jól menjen, és rágódunk, ha valami nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna. Pedig ha belegondolunk, egyiknek sincs értelme, hiszen az aggódás a jövőről, a rágódás a múltról szól. Mindkettő megakadályoz bennünket abban, hogy átéljük a jelen pillanatot, annak szépségével, csodáival együtt.

A karácsony az elcsendesedésről és az egymásra való odafigyelésről is szól. Legalább ilyenkor ügyeljünk arra, milyen gondolatok futnak a fejünkben! Amint észrevesszük, hogy a jövőn aggódunk, vagy a múlton tépelődünk, térjünk vissza a jelenbe, és figyeljünk arra, ami igazán fontos: a szeretteinkre!

8. Tegyük félre a rossz érzéseinket! Ha valamelyik családtagunkkal konfliktusunk van, a karácsony jó alkalom arra, hogy elengedjük a vele kapcsolatos rossz érzéseinket. Csak magunknak ártunk vele, mikor neheztelünk valakire. Ha a másik nem is hajlandó a békülésre, legalább magunkban kössünk vele békét!

9. Ne akarjunk megfelelni! Gyakran elkövetjük azt a hibát, hogy külső elvárásokhoz igazítjuk az ünnepet. „Mi lesz, ha nem megyünk el rögtön karácsony napján a szülőkhöz? Mit fognak szólni a rokonok, ha nem látogatjuk meg őket?” Ha kényszerből, megszokásból, illendőségből megyünk el valakihez, az ritkán szokott jól elsülni. Hogyha ebben az évben nem fér bele az ország túlsó felén élő rokonok meglátogatása, akkor ne áldozzuk fel magunkat, hanem hívjuk fel őket telefonon, és beszéljük meg ezt velük nyíltan, őszintén, szeretettel.

10. Ne csak az otthonunkat, a lelkünket is díszítsük fel! Amikor ünneplünk, sajátos lelkiállapotba kerülünk. Ilyenkor minden szebbnek, jobbnak tűnik, és könnyebben megbocsátjuk a sérelmeket is. Már ébredéskor töltekezzünk fel pozitív gondolatokkal, szeretettel, hálával, és ha jön egy negatív érzés, emlékeztessük magunkat arra, hogy ez egy különleges nap!

(a szerző coach)

Címkék: ünnepi készülődés, stresszmentes karácsony, családi béke, ünnepi menetrend

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!