A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Láttad, hallottad, olvastad?

Ennyit ér Barbie egy nő keze alatt

Fotó: Intercom

Greta Gerwig Barbie-filmje, mindössze 17 nappal bemutatása után (Magyarországon július 20-án mutatták be), elérte az egymilliárd dolláros (355 milliárd forint) jegyárbevételt. Az összeg rekordot jelent, ugyanis Greta Gerwig az első nő, aki egy film egyetlen rendezőjeként érte el az egymilliárdos mérföldkövet. A Warner vízválasztónak nevezte az eredményt.

A Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével forgatott film 459 millió dollárt hozott Észak-Amerikában, és 572 millió dollárt a világ más részein. A forgalmazó Warner szerint a világjárvány óta mindössze öt másik alkotásnak sikerült ezt az eredményt elérnie: a Super Mario Bros., a Pókember: Nincs hazaút, a Top Gun: Maverick, a Jurassic World: Világuralom és a Avatar: A víz útja című filmeknek.

Akit nem lehet elfelejteni

A Spencer Hill-fesztivált még 2001-ben hívták életre a legendás Bud Spencer és Terence Hill színészpáros rajongói. Az idei megemlékezésen részt vett Terence Hill is, aki egy kézmozdulattal emlékezett a 2016-ban elhunyt barátjára. Spencer a Kincs, ami nincs egyik jelenetében jellegzetesen tartotta a kezét, ezt utánozta most barátja.

Terence egyébként időről időre nosztalgikus fotókat oszt meg cimborájáról, Bud Spencerrről a közösségi médiában. Nem kevesebb, mint tizenhét filmben szerepeltek együtt 1967-től 1985-ig, ami Hillnek is meghozta a sikert és az elismerést, valamint legendává emelte a párosukat. Csaknem tíz év múltán, 1994-ben ismét összeállt a páros egy utolsó közös film, a Bunyó karácsonyig forgatására, ezután útjaik különváltak.

Terence Hill-lel együtt Bud Spencer is elnyerte életművéért a David di Donatello-díjat 2010-ben. 

Nem kell tízezret lépnünk naponta

Fotó: Shutterstock.com

Valószínűleg elég sokan teszünk eleget annak az egyszerű követelménynek, hogy naponta tízezret lépünk az egészséges életmód jegyében. Nemrégiben azonban egy kutatás megcáfolta az elvet – adta hírül a BBC –, mely szerint már napi 5000 lépésnél kevesebb is elég lehet az egészség megőrzéséhez. 

A világszerte 226 ezer embert vizsgáló elemzés alapján az egy nap alatt megtett 4000 lépés is elegendő lehet, hogy a bármilyen okból bekövetkező korai halálozás kockázatát csökkentse. Napi 2300 lépés megtétele karbantartja a szívet és az érrendszert. 

A kutatók szerint azonban minél többet mozgunk, annál egészségesebbek lehetünk. A napi 4000 lépésen felül minden további megtett 1000 lépés 15 százalékkal csökkentheti a korai halálozást – 20 ezer lépésig bezárólag.

A lengyelországi Lódzi Orvosi Egyetem és az amerikai Johns Hopkins Egyetem tudósai megállapították, hogy a gyaloglás előnyei minden nemre és életkorra érvényesek, függetlenül attól, hogy hol élnek. A legnagyobb előnyöket azonban a 60 év alattiak körében tapasztalták. Mit is tehetnénk ehhez hozzá? Talán csak annyit, hogy sétáljunk, lépjünk, de legfőképp mozogjunk minél többet!

Az önarcképek terme

Fotó: Uffizi Képtár

Tizenkét új, kizárólag önarcképeknek szentelt termet nyitott meg a látogatók előtt a firenzei Uffizi Képtár: a helyiségekben összesen 225, a 15. századtól napjainkig készített festmény, szobor, installáció és grafika kapott helyet. A múzeum önarckép-gyűjteményének magját Leopold de Medici bíboros 17 században összeállított kollekciója képezi, mára pedig már több mint 2500 önarcképet mondhat magáénak.

Az alkotások az első szinten, kronológiai sorrendben láthatók, kezdve Taddeo Gandi, Gaddo és Agnolo 15. században készült festményeivel, az utolsó alkotások között pedig Antony Gromley öntöttvasból készült szobra, valamint Michelangelo Pistoletto tükörfelületre készített önarcképe és Ai Weiwei műanyag téglák felhasználásával készített munkája található. Helyet kaptak emellett Andrea del Sarto, Luca Giordano, valamint Rubens és Rembrandt képei is.

Több, mostantól megtekinthető munkát korábban restauráltak, néhány tárgyat pedig egymással felváltva, rotációs módban fognak kiállítani, hogy a lehető legszélesebben megmutathassák a gyűjtemény nagyságát – jelentette be közleményben a múzeum vezetősége.

Szinte népbetegség lesz az alváshiány

Fotó: Shutterstock.com

A világméretű felmelegedéssel az egy főre jutó alvás mennyisége jelentősen csökken, az alváshiányos éjszakák száma évente 13-15 éjszakával nő, aminek élettani következményeit nem szabad figyelmen kívül hagynunk – figyelmeztet a Magyar Alvás Szövetség a Koppenhágai Egyetem nemzetközi alváskutatásait értékelve.

A dán tudósok mintegy 7,41 millió éjszakai alvást követtek nyomon, és megállapították: még a melegebb éghajlatú földrajzi zónákban is kevesebbet alszanak az emberek, és nehezen tudnak alkalmazkodni az alvási hőmérséklet kicsi emelkedéséhez is. Ha a szén-dioxid-kibocsátás nagyjából a jelenlegi szinten marad, akkor a század végére évi 50 óra alvást veszíthetünk el.

Pedig a jó alvás, a pihenés elengedhetetlen része az általános egészségnek. Enélkül számos egészségügyi probléma fenyeget, a hangulati rendellenességektől és a szívproblémáktól kezdve az elhízásig és a cukorbetegségig számos káros következménye van. 

Turisták a világűr határán 

Fotó: Shutterstock.com

Feljuttatta a világűr határára az első turistákat augusztusban a Virgin Galactic – jelentette be a Richard Branson amerikai milliárdos által alapított űripari vállalat. A VSS Unity űrrepülőgépen a két pilótán kívül még négy ember utazott, a vállalat egy instruktora és három turista. Az Új-Mexikóból indított jármű 88,51 kilométeres magasságba emelkedett, elérve ezzel a világűr határát. Ott pár percet tartózkodott, az utasok megcsodálhatták a Föld görbületét, és rövid ideig megtapasztalhatták a súlytalanságot is.

A Galactic 02 elnevezésű misszió a vállalat második kereskedelmi járata volt, az elsőt június végén indították. Akkor a fedélzeten nem turisták utaztak, hanem az olasz légierő három kutatója. Korábban a Virgin Galactic több tesztrepülést hajtott végre, egyik alkalommal, 2021-ben maga Richard Branson is járt az űrben saját űrhajóján.

A cég tervei szerint havonta lesznek majd ilyen programok. Eddig már mintegy 800 érdeklődő vásárolt jegyet. Az űrturizmus piacán a Virgin Galactic versenytársa az Amazont alapító Jeff Bezos űripari cége, a Blue Origin, amely több hasonló utat teljesített.

Új jelek a változó világ megértéséhez

Fotó: Shutterstock.com

Siket tudósok és jelnyelvi szakértők több száz új jelet készítettek a brit jelnyelvhez (BSL), mely így már a klímaváltozással kapcsolatos kifejezéseket is tartalmazza. A kibővített BSL-szókincs így már olyan, az éghajlatváltozással kapcsolatos kifejezéseket is tartalmaz, mint az ’üvegházhatású gáz’ és a ’karbonlábnyom’, melyekre eddig nem voltak hivatalos jelek.

Idáig a gyermekeknek és a tanároknak gyakran hosszú és összetett tudományos kifejezéseket kellett ujjal leírniuk. A legújabb jelnyelvi kifejezések a biodiverzitás, az ökoszisztéma, a fizikai környezet, a szennyezés és klímaváltozás témájával foglalkoznak.

Míg a jól halló emberek folyamatosan tanulnak és ismeretekre tesznek szert a környezetükben, addig a siketek nagyon sok információról maradnak le, ezért is volt szükség a jelnyelv bővítésére. A részben a Royal Society által finanszírozott, 2007 óta futó tudományos projekt már 7000 új jellel bővítette a BSL szótárát.

Címkék: barbie, bud spencer, terence hill, uffizi képtár, greta gerwig, hányat lépjünk naponta, globális alváshiány, virgin galactic, richard brenson

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!