Láttad, hallottad, olvastad?
Marton Éva hazaérkezett
A Magyar Állami Operaház mesterművésze, valamint az Opera örökös tagja címet vehette át nemrégiben Marton Éva operaénekes, a New York-i MET és a Milánói Scala sztárja, a Bécsi Állami Operaház kamaraénekese és számos más rangos operaház rendszeres vendége. Az Opera Magyar Szent István-renddel kitüntetett, új örökös tagja Kossuth-díja révén egyben a Nemzet Művésze címmel egyenrangú, a Magyar Állami Operaház mesterművésze cím viselésére is jogosulttá vált.
Marton Éva a díjak átvételekor mondott rövid beszédében úgy fogalmazott, hogy ezzel a két elismeréssel hazaérkezett. Az Andrássy úti Ybl-palotában megrendezett Marton Éva 80 operagálán Jonathan Tetelman chilei-amerikai tenor vendégsége mellett az énekesnő egykori és jelenlegi tanítványai – Megyimórecz Ildikó, Tuznik Natália és Szeleczki Artúr –, valamint a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny több korábbi díjazottja – Badral Csulúnbátar, Andrej Danyilov, Julija Muzicsenko és Sonja Saric – lépett a közönség elé.
A női vállalkozóké az érdem és a díj
Első alkalommal díjazott női tulajdonú vállalkozásokat a Visa hazánkban. A Visa She’s Next elnevezésű programjában női tulajdonú vállalkozásoknak nyújt finanszírozási, cégvezetési, illetve fejlesztési segítséget.
A Magyarországon márciusban meghirdetett pályázatra csaknem négyszáz vállalkozás jelentkezett, amelyeknek 87 százaléka mikrovállalkozás volt a legkülönbözőbb iparágakból, többek között az egészség/életmód, a kiskereskedelem, a divat és a művészet területéről. A szakértőkből és vállalkozókból álló csapat tíz döntős pályázó koncepcióját és üzleti tervét hallgatta meg, majd a zsűri ezután választotta ki az öt győztest.
A nyertesek között van a Fajszi Paprika Manufaktúra, amely már 1990 óta foglalkozik magyar gazdaságból származó kézműves fűszerpaprika termesztésével és feldolgozásával. Az egyedi bútorok készítésével foglalkozó Fatipli Műhely, a projekt alapú oktatást népszerűsítő Kitec Educations, a kismamák mindennapi életét megkönnyítő PregHello mobilapplikáció csapata, a Seed Bonbon Handmade is, amely ültethető magbonbonokat és magpapírokat készít irodai papír újrahasznosításával.
A Visa She’s Next program 2020-as indulása óta a cég több mint 2,8 millió dollárt fordított több mint 260 női vállalkozó támogatására és mentorálására világszerte. A kezdeményezéshez 2023 tavaszán Magyarország és Szlovákia is csatlakozott.
A felnőttek mellett gyerekek is áldozatai lehetnek a TikTokon történő csalásoknak
Ezt állítja az ESET (üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftvermegoldások nemzetközi szállítója) közelmúltban megjelent elemzése, amely tipikus csalásokat sorol fel, első helyen említve a gyors meggazdagodást ígérő átveréseket és kripto-csalásokat. A klasszikusnak számító adathalász-üzenetek is idetartoznak, ezek olyan e-mailek vagy szövegek, amelyeket véletlenszerűen küldenek ki, abban a reményben, hogy egy tiktoker postaládájában landolnak.
Felajánlhatnak ellenőrzött jelvényt a TikTok-fiókhoz, ígérhetnek több követőt vagy szponzori együttműködést: amint a felhasználó rákattint az üzenetben található linkre, átirányítják egy olyan oldalra, ahol a TikTok bejelentkezési adatokat kérik. Ha nincs bekapcsolva a kétfaktoros hitelesítés – TikTok-fiókokban nem alapbeállítás –, az adatok átadása után a hackerek átveszik az irányítást a fiók felett, és akár ki is zárhatják a valódi felhasználót.
De olyan csalók is akadnak, akik hírességeknek adják ki magukat, általában lemásolva egy sztár felhasználói fiókját, így próbálnak meg minél több követőt szerezni, és mielőtt lebuknának vagy jelentenék őket, a platformot átverésekre, például kriptopénz-befektetési csalások népszerűsítésére használhatják.
A tanács az, hogy az adatok biztonsága érdekében érdemes bekapcsolni a kétfaktoros hitelesítést – a gyermekek által használt fiókokon is, valamint az, hogy mindig a szülők válasszák ki gyermeküknek a koruknak megfelelő eszközöket, és szabjanak tematikus és időbeli korlátokat a használatukra. Célszerű szülői felügyeletet lehetővé tevő alkalmazásokat is letölteni.
Ne etessük a vízimadarakat!
A vízimadarak etetésének mellőzésére szólítja fel a vízpart mellett tartózkodókat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Az etetés ugyanis nagy tömegben sodorja veszélybe, betegíti meg és ítéli akár pusztulásra is az állatokat. Etetésük azért is felesleges, különösen nyáron, mert ilyenkor a madarak korlátlanul találnak maguknak táplálékot.
A sokáig tartó, egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen ’táplálék’ angyalszárnybetegséget okozhat a madaraknál; de szennyezi a környezetet, rontja a víz minőségét, növeli a vizek szervesanyag-terhelését, és az ebből eredő elmocsarasodást is. A nyáron etetett madarak ősszel nem vonulnak el, így az emberek, látva az éhesnek gondolt, valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen madarat, tovább etetik őket.
Épp ezért az egyesület arra kéri a víz mellett sétálókat, strandolókat, kirándulókat és nyaralókat, hogy sehol, semmivel, de még kacsaetető automatákból se etessék a vízimadarakat.
Júliusban volt a legforróbb nap a világon
Idén július 3-a volt az eddigi legforróbb nap a világon a mérések kezdete óta az amerikai meteorológiai szolgálat egyik intézményének adatai szerint. A globális átlaghőmérséklet július 3-án elérte a 17,01 Celsius-fokot, amely meghaladja a 2016 augusztusában mért 16,92 fokot az amerikai országos környezeti előrejelzési központ (National Centers for Environmental Prediction) adatai alapján.
Az Egyesült Államok déli része hetekig tartó, úgynevezett hőkupola alatt szenvedett ebben az időszakban, Kínában tartósan magas, 35 fok fölötti nappali hőmérsékleteket mértek, Észak-Afrikában a meleg megközelítette az 50 fokot. A Déli-sarkvidéken, ahol most tél van, szintén időjárási anomáliákról számoltak be: nemrég a Galindez-szigeti ukrán Verandszkij antarktiszi kutatóállomás munkatársai 8,7 fokot mértek, ami új melegrekordot jelent.
A tudósok szerint a rekordok a klímaváltozás és az El Nino légköri jelenség erősödésének számlájára írhatók. „Sajnos úgy tűnik, ez csak az első az új rekordok sorában idén, mivel a növekvő szén-dioxid-kibocsátás és az erősödő El Nino újabb magasságokba löki a hőmérsékletet” – írta közleményében Zeke Hausfather, az amerikai Berkeley Earth kutatóintézet tudósa.
Magyar kutyafajták nevét kapta egy exobolygórendszer
A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) az exobolygók elnevezésére kiírt pályázatán elfogadta a magyar csapat javaslatát, így a Komondor és a Puli nevet viselheti a jövőben a Vadászebek csillagképben található HAT-P–12 csillag és a HAT-P–12 b bolygó – közölte a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK).
A Nemzetközi Csillagászati Unió 2022-ben immáron harmadszor írta ki azt a pályázatot, amelyen a résztvevők exobolygók (a Naprendszeren kívül található planéták) és központi csillaguk elnevezésére tehettek javaslatot. Ezúttal 20 exobolygórendszer kapott új nevet, amelyekért 91 ország 603 pályázata versengett egymással, köztük Magyarország is.
A NameExoWorlds 2022 verseny célja 20 olyan exobolygórendszer elnevezése volt, amelyeket a James Webb Űrteleszkóp (James Webb Space Telescope, JWST) elsőként fog megvizsgálni a jövőben, s jelenleg egy központi csillagból és egy felfedezett exobolygóból állnak.
A magyar kutyafajtákról elnevezett exobolygórendszernek van egy másik magyar vonatkozása is: a központi csillag körül keringő bolygót a magyar származású Bakos Gáspár részvételével fejlesztett Magyar Automatikus Távcsőhálózat (Hungarian Automated Telescope Network, HAT-Net) exobolygó-kereső távcsőhálózat segítségével fedezték fel.
Az elfogadott nevek teljes listája megtalálható a https://www.nameexoworlds.iau.org/2022approved-names weboldalon.
Már itt tartunk: szintetikus emberi embriókat hoztak létre
Kizárólag őssejtek felhasználásával, spermiumok és petesejtek nélkül szintetikus emberi embriókat állítottak elő – jelentette be Magdalena Żernicka-Goetz professzor, a Cambridge-i Egyetem és a Caltech munkatársa nemrégiben a Nemzetközi Őssejtkutató Társaság éves bostoni ülésén.
A tudósok szerint ezek a modellek kulcsfontosságú segítséget nyújthatnak a genetikai rendellenességek hatásainak, valamint a visszatérő vetélések biológiai okainak megértéséhez. A tudományos munka azonban komoly etikai és jogi kérdéseket is felvet, mivel a legtöbb országban nem rendelkezik hatályos jogszabály a laboratóriumban növesztett emberi egyedekről.
A modelleknek nincs szíve és agya sem, ugyanakkor olyan emberi eredetű sejtjeik vannak, melyek például a méhlepény vagy az embrió kialakulásához szükségesek. Hasonló kísérleteket hajtottak végre korábban egerek embrióival is. Az egérsejtekből növesztett szintetikus embriók a jelentések szerint szinte teljesen azonosnak tűntek a természetes embriókkal. Amikor azonban nőstény egerek méhébe ültették őket, nem fejlődtek élő állattá.
(Forrás: Guardian)
Még nincs hozzászólás