A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Láttad, hallottad, olvastad?

Fotó: Shutterstock.com

Baldwin először nyilatkozott a tragikus baleset óta

Még tavaly október 21-én történt a tragikus baleset, a Rust című westernfilm egyik jelenetének próbáján, az új-mexikói Bonanza Creek farmon. Alec Baldwin játssza a főszerepet a filmben, amelynek egyben producere is. A forgatáson a színész egy biztonságosnak minősített fegyvert kapott a kezébe, amelyről később kiderült, hogy éleslőszerrel volt megtöltve. A kellékfegyver ravaszát Baldwin húzta meg, ezzel kioltva a 42 éves Halyna Hutchins operatőr életét és megsebesítve Joel Souza rendezőt.

Baldwin decemberben nyilatkozott először a történtekről: „Nem húztam meg a ravaszt. Soha nem emelnék fegyvert senkire és húznám meg a ravaszt. Soha” – mondta az ABC televíziónak adott interjújában. Az ABC által előzetesen bemutatott interjúrészletben a színész könnyekben tör ki, amikor a lelőtt operatőrről, Halynáról beszél. A kérdésre, hogy miként került éleslőszer a jelenet forgatásának helyszínére, azt válaszolta, elképzelése sincs. „Valaki éleslőszert tett a fegyverbe, amelynek nem lett volna szabad ott lenni” – ismételgette. (A nyomozás a cikk szerkesztésének idején még tart).

Íme, a világ legdrágább városai

Fotó: Shutterstock.com

A brit gazdasági szaklap, az Economist szerint legolcsóbb ott megélni, ahol maga az élet sem sokat ér, például a szíriai Damaszkuszban. Amúgy már nem Párizs a legdrágább, de vajon ki előzhette meg? A lap a világ 173 városának megélhetési költségeit tanulmányozta ugyanazon áruk és szolgáltatások árainak alapján.

A járvány miatt felbolydult a világ, az eddigi kereskedelmi kapcsolatok megszakadtak, mert sok ipari és mezőgazdasági szektorban nem tudtak eleget termelni, ám ha mégis, a szállítással lett baj, hol konténer nem volt, hol meg sofőr. Nem mellékesen az olajárrobbanás jelentősen növelte a közlekedés költségeit.

Mindezek és a Covid miatt fellépő hatósági intézkedések hatására Izrael tengerparti nagyvárosa, Tel-Aviv lett a Föld legdrágább városa. Párizs Szingapúrral együtt a második és harmadik helyre került. A negyedik Zürich, az ötödik Hongkong. A további rangsor: 6. New York, 7. Genf, 8. Koppenhága, 9. Los Angeles, 10. Osaka. A japán város jó példa arra, hogy nem mindig a főváros a legdrágább egy országban. Így Németországban a pénzügyi és kereskedelmi központ Frankfurt jóval drágább (19. hely), mint a főváros, Berlin (50. hely)

Ha csak napi 2-3 csésze kávét és teát iszunk, kisebb az esélye a stroke-nak?

Fotó: Shutterstock.com

Egy új angol orvosi kutatás szerint, amelyet a The Guardian is ismertetett nemrégiben, a mérsékelt kávé- és teafogyasztás összefügghet az agyvérzés és a demencia kockázatának csökkenésével. A tudósok a területen végzett eddigi legnagyobb kutatásban 365 ezer 50–74 éves ember adatait követték több mint egy évtizedig.

A kutatás egyik fontos eredménye szerint a naponta 2-3 csésze kávét vagy ugyanennyi teát fogyasztóknál 32 százalékkal kisebb volt a kockázata az agyvérzésnek, és 28 százalékkal kisebb a demencia kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik egyáltalán nem kávéztak vagy teáztak. 

A Plos Medicine orvostudományi folyóiratban publikált tanulmány szerzői szerint a kávé és a tea mérsékelt fogyasztása külön-külön is, de egymással kombinálva is csökkentheti az agyvérzés és a demencia kockázatát. A kutatók azonban felhívták a figyelmet arra, hogy a UK Biobank adatbázisa a teljes népesség viszonylag egészséges mintáját képviseli, ezért nem biztos, hogy a tanulmány megállapításait általánosítani lehet. 

Az észak-kínai leopárd mostantól Szegeden lakik

Fotó: www.zooszeged.hu

Saian, a francia Thoiry állatkertjéből érkezett fiatal, mindössze másfél éves észak-kínai leopárd egyelőre (decemberben) még óvatosan közlekedik új kifutójában, a Szegedi Vadasparkban, és időnként előfordul, hogy nem is jön elő zárt elkülönítőjéből. Azonban napról napra egyre bátrabb, így most már a látogatók is nagyobb bizonyossággal figyelhetik meg az egyik legritkább párducalfajt. 

Az észak-kínai leopárdból természetes élőhelyén – az orosz Távol-Keleten és Kína északi részén – ötszáznál is kevesebb egyed él. Az európai állatkertek fajmentő tenyészprogram (EEP) keretében tartják, jelenleg a kontinens állatkertjeiben mindössze 39 egyed él. Szegeden 2009 óta mutatják be a fajt, de miután a legutóbbi, már nagyon idős leopárd elpusztult, hónapokig üresen állt a kifutó. A tervek szerint a fiatal nőstényhez majd csatlakozni fog egy hím is, hogy szaporítani tudják a ritka alfajt. 

Válás miatt kellett elárverezni a műkincseket

Fotó: www.sothebys.com/

Harry Macklowe ingatlanmogul és volt felesége műtárgygyűjteményének darabjait, köztük Andy Warhol és Jackson Pollock festményeit árverezték el New Yorkban. A kollekció 35 alkotása, festmények és szobrok, 676 millió dollárért (217 milliárd forintért) keltek el.

A gyűjteményt azért bocsátották áruba, mert a házaspár 2018-ban kezdődött válóperében nem tudott megállapodni a vagyonmegosztásról. Az eladott műtárgyak között volt Mark Rothko No. 7 című festménye, amelyért 82,5 millió dollárt (26,5 milliárd forintot) fizetett ki egy licitáló.

Andy Warhol Nine Marilyn című portréját, amelyet a művész röviddel Marilyn Monroe halála után készített, 48,5 millió dollárért (15,5 milliárd forintért) vásárolták meg. További érdekesség még, hogy a Macklowe házaspár válását – 59 évi házasság után – tavaly mondták ki. A gyűjtemény értékében azonban nem tudtak megállapodni, ezért a bíró kinevezett egy ügyintézőt a műtárgyak eladásának felügyeletére.

Egy Frida Kahlo-önarckép rekordáron kelt el a Sotheby’s aukcióján

Fotó: www.sothebys.com/

Soha ennyi pénzt aukción még nem fizettek latin-amerikai művész alkotásáért – írta a BBC hírportálja. A 20. század egyik legnagyobb festőjének tartott Kahlót bensőséges, fájdalmat és elszigeteltséget sugárzó önarcképei tették híressé. Művein keresztül nyomon követhető gyötrelmes viszonya a testével: gyermekbénulás miatt jobb lába deformálódott, majd egy buszbalesetben szenvedett egész életére kiható sérüléseket.

Kahlo (1907–1954) alkotása, a Diego y yo (Diego és én) egyike a művész utolsó önarcképeinek. A képen magát könnyek közt ábrázolja, szemei fölé festette férje, Diego arcát. „A legjelentősebb Kahlo-képek egyike, amelyek valaha árverésre kerültek” – írta a Sotheby’s. A vevő a The New York Times értesülése szerint Eduardo F. Cosantini, aki múzeumot alapított Argentínában. A festményt utoljára 1,4 millió dollárért árverezték el 1990-ben.

Jelképesen újratemették Joséphine Bakert

Fotó: Wikipédia

Negyvenhat évvel halála után jelképesen újratemették Joséphine Baker amerikai származású francia énekes- és táncosnőt, revüsztárt, a második világháború alatti francia ellenállás egyik kiemelkedő alakját a francia történelem nagyjainak végső nyughelyén, a párizsi Panthénonban.

A nemzeti lobogóval letakart üres koporsót a hadsereg pilótái vitték be a Panthéonba mintegy nyolcezer egybegyűlt előtt, miközben a művész egyik leghíresebb sanzonja, a Me revoila Paris (Ismét itt vagyok Párizsban) csendült fel. Baker földi maradványai a család kérésére a monacói temetőben maradtak, Grace Kelly monacói hercegnő sírja közelében, aki élete utolsó éveiben menedéket biztosított az amerikai-francia sztárnak.

Az ünnepségen az első sorban foglalt helyet Joséphine Baker örökbe fogadott gyerekei közül 11, számos politikus és művész, valamint Albert herceg monacói uralkodó is.

A feketék elleni szegregáció elől menekülve Joséphine Baker 1925-ben érkezett először Párizsba a Revue Negre tagjaként. Modern táncával és egyszerű, nem sokat takargató ruhájával pillanatok alatt meghódította a közönséget, a Folies Bergere legkedveltebb attrakciója lett. 

Tekintélyes fizetését ruhákra, ékszerekre és állatokra költötte, a leopárdját olykor pórázon sétáltatta a Champs Élysées-n.1927-ben ő volt a legtöbbet kereső európai híresség, egyben a világ legtöbbet fotózott nőinek egyike, aki mintegy 40 ezer levelet, köztük házassági ajánlatokat kapott.

1930-ban mutatkozott be énekesnőként, rajongói között tudhatta Ernest Hemingway-t, Edith Piafot, George Gershwint, Georges Simenont és Pablo Picassót is. 1927-től – első fekete sztárként – néhány filmben is feltűnt, 1934-ben egy külön az ő számára írt operában lépett színpadra. Magyarországon kétszer járt, Kosztolányi Dezső glosszát, Zerkovitz Béla Gyere, Joséphine címmel dalt írt róla, élete színházi előadást is ihletett.

Címkék: frida kahlo, alec baldwin, josephine baker, rust, gyilkosság a forgatáson, a világ legdrágább városai, a kávé hatása a strokera és a demenciára, harry macklowe

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!