A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Láttad, hallottad, olvastad?

Előkerült egy 3500 éves balzsamozási ’kézikönyv’

Fotó: Shutterstock.com

Az ókori egyiptomi mumifikálás eddig ismeretlen részleteit tárta fel egy 3500 éves orvosi papirusztekercsen található útmutató, amely az eddig felfedezett legrégebbi ’balzsamozási kézikönyv’. Az ókori Egyiptomban szent művészetnek tartották a balzsamozást, és csupán kevesen ismerték az eljárás pontos menetét, a mumifikálás legtöbb titkát feltehetőleg szóban adták tovább egymásnak a balzsamozók. 

A közelmúltig mindössze két olyan szöveget azonosítottak, amely a balzsamozásról szól – olvasható a Koppenhágai Egyetem honlapján. Ezen balzsamozási technikák jelentős része nem szerepel a több mint ezer évvel későbbről származó két másik útmutatóban, és a leírások rendkívül részletesek. A szöveg leginkább olyan, mint egy kis jegyzet, vagyis akiknek szánták, bizonyára szakértői voltak a témának, és csak egy kis emlékeztetőre volt szükségük, például a kenőcsreceptekre és a különböző típusú kötszerek használatára vonatkozóan.

Az útmutató ugyanakkor izgalmas új információkat tartalmaz például az elhunyt arcának bebalzsamozásáról. Felsorolja a hozzávalókat egy nagyrészt növényi alapú, illatos anyagokat és kötőanyagokat tartalmazó főzethez, amelybe a balzsamozók beáztattak egy vörös szövetet. Ezzel aztán bevonták a halott arcát, hogy illatos és antibakteriális védőburokként vegye azt körbe. Az eljárást négynaponta megismételték.

Fülöp herceget megműtötték

Fotó: Wikipédia

Nemrégiben a 100. évében járó Fülöp herceget a VII. Eduárd királyról elnevezett londoni kórházból a Szent Bertalan nevét viselő kórházba vitték, ahol a herceg egy már régebb óta fennálló szívproblémáját is kivizsgálták és meg is műtötték (lapzártakor stabil volt). A londoni City pénzügyi központjában működő, csaknem 900 éve alapított Barts a brit főváros egyik kiemelkedő kardiológiai klinikája.

Udvari illetékesek már a herceg február 16-a óta tartó kórházi kezelésének elején hangsúlyozták, hogy Fülöpöt nem koronavírus-fertőzés miatt kellett kórházba vinni. A herceg egyébként már megkapta a koronavírus elleni oltást.

Az edinburghi hercegnek, aki júniusban tölti be 100. életévét, már volt komolyabb szívpanasza: 2011 karácsonyának előestéjén mellkasi fájdalmak miatt a királyi család Londontól északkeletre fekvő téli rezidenciájáról, Sandringham kastélyából a légierő helikopterével kellett kórházba szállítani. Akkor szívkoszorúér-elzáródást diagnosztizáltak nála, és a panasz okát szívkatéteres beavatkozással és egy artériatágító betét beültetésével sikeresen megszüntették.

A legfiatalabb amerikai énekesnőről készül dokumentumfilm

Fotó: Shutterstock.com

Billie Eilish neve mára már nemcsak a húsz év alatti fiataloknak mond valamit. Eilish neve megkerülhetetlen, ha az amerikai zenei élet legfiatalabb és egyik legsikeresebb szereplőjéről beszélünk, debütáló albumával 2019-ben került a slágerlisták élére. 

A különleges stílusérzékkel rendelkező 18 éves lány egymaga írja szövegeit, hangszereli zenéjét, veszi fel klipjeit. Komoly beleszólása van abba is, hogy mikor és hol lép fel. Ugyanakkor édesanyja a lányáról készült dokumentumfilmben elmeséli, hogy Billie éppúgy depressziós, mint a vele egykorú tinik.

Az énekesnő pedig azt ecseteli a filmben, hogy őt már nem a lemezkiadók tartják sakkban, hanem a közösségi média. Folyamatos stresszben és harcban van a reakciók, az online zaklatás miatt. A World’s a Little Blurry című film 150 perces. Az az üzenete, hogy bár most másként, mint az ezredforduló idején, de hasonló nyomásnak és ellenőrzésnek van kitéve egy tinisztár, mint anno Britney Spears.

A szép új világban okosváros épül

Fotó: TOYOTA

A japán Fuji-hegy lábánál már elkezdődtek annak az okosvárosnak az építési munkálatai, ahol robotokkal és mesterséges intelligenciával felszerelt otthonok várják a betelepülőket. A fenntartható fejlődés jegyében hidrogénalapú energia lesz a Toyota által megálmodott város működtetője. A ’Woven City’ elnevezésű, 175 hektáron elterülő város Tokiótól 62 mérföldre fekszik majd. Elsősorban a fenntartható technológiák tesztelésére fog szolgálni, amelyhez 360 lakosa is hozzájárul.

A későbbiekben még kétezren költözhetnek ide. Az okosotthonok szenzoros mesterséges intelligenciát fognak alkalmazni, hogy gondoskodjanak a bennük lakók egészségéről és alapvető igényeiről. A több mint kétezer lakos közt lesznek Toyota-munkatársak, nyugdíjas párok, kereskedők, kutatók és családosok is, ám az még nem nyilvános, kik lehetnek az első beköltözők. Egyelőre nem tudni sokat a projekt költségkeretéről sem, és még az sem ismert, mikorra fejeznék be – mindössze az nyilvános, hogy a lakosok a következő öt év során települhetnek majd a területre.

Kutyarablás gyilkossági kísérlettel

Szinte filmszerűnek tűnik, de néhány héttel ezelőtt megtörtént: Lady Gaga kutyáit, Kojit és Gustavot, a francia buldogokat fegyveresek rabolták el Hollywoodban. Az énekesnő kutyasétáltatóját, Ryan Fischert meglőtték, majd egy fehér autóba tuszkolták a kutyákat. Ugyanakkor nem világos, mi volt az elkövetők terve, mert a kutyákat pár nappal később egy nő találta meg – egy sikátorban kötötték ki őket.

Mivel a rendőrök semmilyen összefüggést nem találtak a megtaláló és a rabló között, így Gaga örömmel fizette ki az 500 ezer dolláros (közel 150 millió forintnyi) összeget a megtalálónak. Szerencsére a kutyasétáltató már jobban van, bár arról nincs hír, hogy a mellkason lőtt férfit részesíti-e bánatpézben Lady Gaga…

Albérletéből irányítja a NASA új marsjáróját egy londoni tudós

Fotó: twitter.com

Egy fodrászszalon fölött bérel lakást a Londonban élő professzor, Sanjeev Gupta. Innen irányítja a tőlünk 80 millió kilométerre lévő marsjárót. Ha nem lenne a koronavírus-járvány, akkor a 3 milliárd dolláros űrmisszió vezető tudósa, sok más társával együtt, egy kaliforniai épületben dolgozna, a NASA központjában. 

Az 55 éves tudós – szintén sokakkal együtt – home office-ba kényszerült, így a dél-londoni egy hálószobás albérlete asztaláról kezeli a Marson landoló Perseverance nevű rovert. S hogy miért albérletből dolgozik? Az időeltolódás miatt gyakran kell éjszaka fent lenni, amitől viszont felesége és gyereke nem tudna nyugodtan pihenni.

Ráadásul a Marson 40 perccel hosszabb egy nap, emiatt is speciális időbeosztásban dolgoznak a tudósok, akik szinte állandó videós konferenciabeszélgetésben vannak egymással. Gupta professzor és kollégái áprilisi lapszámunk szerkesztésének idején kezdik meg az egyik legfontosabb küldetés végrehajtását: a Perseverance lyukakat fúr a marsi talajba, a mintákat pedig a tervek szerint 2027-ben hozza vissza a Földre egy másik misszió.

Címkék: kenguru, fülöp herceg, billie eilish, balzsamozási kézikönyv, toyota okosváros, lady gaga kutyái, sanjeev gupta professzor, perseverance rover a marson, ausztrália legősibb barlangrajza

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!