A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kütyüböjtön

A Z generáció tagjai a kilencvenes évek végén látták meg a napvilágot. Ez a nemzedék az életét a digitális kor vívmányainak bűvkörben éli. Két fiatalt arra kértünk, tartsanak egy kütyümentes napot, majd számoljanak be a tapasztalataikról. Cikkünkből kiderül, hogy miközben az életük szervezése megnehezült, új távlatok is nyíltak a számukra.

Kiss Emese
Fotó: Szabó Imre

Nem véletlenül alkotta meg velük kapcsolatban Marc Prensky amerikai író a digitális bennszülöttek elnevezést, hiszen ők már beleszülettek az internet világába, és legfeljebb hihetetlenkednek azon, hogy volt élet a net előtt, és néhány évtizede még telefonkábelen érkezett hozzánk a betárcsázós világháló.

Míg az idősebb generációk, azaz a digitális bevándorlók csak kapkodják a fejüket a tabletek, e-bookok és palmtopok világában, ez a nemzedék már magától értetődően osztja meg a képeit a Snapchaten vagy az Instagramon, érzelmeit pedig Facebook-emotikonok segítségével közli. Ha szerencséje van a tininek, a legmodernebb okostelefonjáról rendeli a pizzát, tanóra közben viberezik, azaz üzenget a haverjainak, a letöltött alkalmazások nélkül pedig akár el is téved az utcán. Már mindannyian ismerjük a látványt, amikor négy-öt tini ül a padon vagy az asztalnál, és beszélgetés, nevetgélés, kommunikáció helyett ki-ki a saját okostelefonjába bújik.

A helyzet kissé aggasztó, hiszen már mi magunk sem tudjuk elképzelni az életünket mobil és internet nélkül. Akkor vajon képes-e a digitális bennszülöttek generációja nélkülözni a technika vívmányait, a kütyüket, a netet és a számtalan kommunikációs csatornát?

Megpróbáltuk: kísérletünk szereplői nemzedékük tipikus képviselői. Helyesek, intelligensek, és imádják a kütyüket, no meg a bizarrabbnál bizarrabb alkalmazásokat: mindazt, amitől a szüleik kissé ódzkodnak. A lány, Kiss Emese tizenhat éves, fővárosi gimnazista, s egyenesen okostelefon-függőnek vallja magát. A digitális bennszülött fiatalember, a tizennyolc esztendős Novák Péter ugyancsak a gimnáziumi padot koptatja. Amikor megtudták a feladatot, hogy egyetlen napig ki kell bírniuk okostelefon, számítógép, net, tévé és egyéb kütyük nélkül, mindketten lehetetlen küldetésnek tartották.

Ám győzött a kíváncsiság, úgyhogy a hétfői napjukat reggel 8.00-tól este 20.00 óráig szigorúan telefon-, internet- és televíziómentesen töltötték. A két digitális bennszülött fiatal élménybeszámolója önmagáért beszél. Mesi így mesélt az okostelefon-mentes napjáról: „Leginkább a tanórákon szoktam a telefonom nyomogatni, a tanárok már teljesen hozzászoktak, és szemet is hunynak felette. Most ezt nem lehetetett, így kissé untam magam az iskolában. A legdurvább az volt, hogy kínomban elkezdtem tanulni. Olvasni viszont nem olvastam, hiszen a könyveim már a telefonomra vannak letöltve”.

Mesit a környezete sem értette, hogyhogy nem babrálja állandóan a telefonját. „Az osztálytársaim is folyamatosan kérdezgették, hogy mi van velem, mert nem ehhez szoktak. Édesanyám is észrevette, hogy feszültebb vagyok a kelleténél a telefonom és a net nélkül. Bevallom, rendkívül nehéz volt nem elővennem, de poénból kibírtam.”

A lány, saját bevallása szerint, azért is feszengett, mert hiányzott neki az állandó jelenlét a Facebookon, illetve az is zavarta, hogy semmit sem tehetett közzé az Instagramon, azon a hálózaton, amely az okostelefonon rögzített fényképek megosztásán alapul. „Amikor kész lett a körmöm, azonnal le akartam fényképezni a telefonommal. Elszomorodtam, mikor eszembe jutott, hogy nem lehet.” Összességében azonban Mesi sokkal rosszabb élményre számított a mobilmentes napon: „Azt hittem, képtelen leszek kibírni, de végül sikerült. A legpozitívabb élményem az volt, hogy az okostelefon nélkül hasznosan töltöttem el az időmet. A legrosszabb pedig az, hogy nem tudtam levelezni a barátaimmal, és üzengetni nekik”.

Novák Péter
Fotó: Szabó Imre

A másik tesztelőnk, Novák Péter ugyancsak a digitális bennszülöttek generációjának tagja: a tizennyolc éves, fővárosi gimnazista ráadásul műszaki beállítottságú. A Petykó becenevű fiatalember már az ébredésnél hátránnyal indította a hétfői, mobilmentes napját, ugyanis elaludt a telefonja nélkül. „Hiába állítottam be a jó öreg vekkert, azonnal lenyomtam, amikor csörgött. A telefon viszont nem szólalt meg utána, úgyhogy sikerült el is aludnom. Különben az óra hiányzott a legjobban a mobilmentes napomon, úgyhogy kénytelen voltam a hatalmas vekkert magammal cipelni az iskolába, a környezetem jól is szórakozott ezen.”

Petykó hasonló élményekről számolt be, mint társnője: „Az okostelefonos alkalmazás nélkül fogalmam sem volt, mikor jön a trolibusz, így le is késtem. Aztán untam magam a trolin, mert nem volt mit nyomkodnom. Kínomban az embereket bámultam, akiknek viszont volt mit. Rengetegszer nyúltam a kabátomhoz, hogy elővegyem a telefonom, de mindig sikerült észbe kapnom. Nem volt így túl egyszerű megszerveznem az életemet sem, hiszen hiába kérdezték meg, hogy ráérek-e az adott időpontban, fogalmam sem volt, hogy mit csinálok éppen akkor, mert ezeket az információkat is az okostelefonom tárolja”.

Péter szabályos elvonási tüneteket élt át telefon és számítógép nélkül: „Állandóan a laptopomat nyitogattam, nehezemre esett nem bekapcsolni. Mindent megpróbáltam, hogy lekössem magam: unalmamban hajigáltam, pakoltam a szobámban a cuccaimat és újságot kezdtem olvasni”.  A fiatalember szerint önsanyargatás az élet a technika vívmányai nélkül. „Legjobban a kapcsolattartás hiányzott. A laptopomon pedig az ötleteimet szoktam tárolni, így most az sem ment. Talán az volt a nap hozadéka, hogy elmerülhettem a gondolataimban.”

A kísérlet bebizonyította, ami már egyáltalán nem meglepő: a digitális bennszülöttek nem jobbak vagy rosszabbak, mint az előző generációk, hanem nagyon mások. Fontos megismerni ennek a korosztálynak a sajátosságait. A Z generáció tagjai számára nehézséget okoz a koncentráció és az odafigyelés, ez mostanra ismert tény lett. Türelmetlenebbek, nehezebb lekötni a figyelmüket – mind az iskolában, mind pedig otthon. A klasszikus módszerek mellett elengedhetetlen, hogy mi, a korábbi generációk is felvértezzük magunkat azzal a digitális és technikai tudással, amely a legfiatalabbak született készsége. Aki mindezt nem tudja, ma már hátrányt szenvedhet, többek között az álláspiacon is.  

Címkék: kamaszok, facebook, kommunikáció, internet, okostelefon, mobilfüggőség, z generáció, társas kapcsolat, digitális bennszülött

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!