A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Külső viharok - belső egyensúly

Az élet minden területén egyensúlyra vágyunk, legyen szó párkapcsolatról, munkáról, családi életről vagy szabadidőről. Sőt, ezeket valahogy össze is kell hangolni. Miképpen lehet megteremteni, hogy mindenre legyen idő, energia, és a jókedv is megmaradjon? Egyáltalán, mit jelent az: egyensúlyban lenni?

Fotó: Thinkstock

„A legegyszerűbb mód arra, hogy összhangban legyünk magunkkal, ha a vágyainkat, a gondolatainkat és a cselekvéseinket sikerül egy irányba állítani. Bármibe kezdünk is, a lelkesedés idővel átválthat elvárássá, megfelelési kényszerré, és ha nem tudunk a várakozásoknak megfelelni, ha nagy a kontraszt a vágyott és a tapasztalt kép között, akkor kibillenünk az egyensúlyból” – mondja Laskai M. Nelli életvezetési tréner.

Szerinte a boldogság nem az élet eseményeitől, hanem a hozzáállásunktól függ: vagyis akkor vagyunk boldogok, ha azok akarunk lenni. Ha észrevesszük a mindennapi tevékenységeinkben azt, amit szeretünk, és hálát adunk mindenért, amit kapunk. Ha ez jó, akkor az okozott boldogságért, ha rossz, akkor a tapasztalás lehetőségéért.

Laskai M. Nelli
Házassági tanácsadó, párkapcsolati mediátor, életvezetési tréner, blogger, író, két gyermek édesanyja. 2012 óta az Érték Nőknek Egyesület elnöke. Egy hazai mediátorképzés mellett a Berkeley Egyetem Boldogság Tudománya kurzusát is elvégezte. Rendszeresen tart életvezetési tréningeket. Három könyve is megjelent: Két férfi között címmel a regénye, Boldognak lenni és Összhangban lenni címmel pedig életvezetési kézikönyvei.

Mindenben van valami jó

Csípőből kontrázok: persze, mindez egyszerűen hangzik, de valljuk be, nehezen megvalósítható. Hogyan legyen az ember 0–24 órában pozitív, amikor mindenki agyondolgozza magát, emelkednek a hitelek törlesztőrészletei, és akkor még nem is beszéltünk a véget nem érő forgalmi dugókról és postai sorállásokról.

„Nem a rajtam kívül álló történés, hanem az én reakcióm határozza meg, hogyan érzem magam az adott helyzetben. Hosszú a sor a postán? Legalább elolvashatom az e-mailjeimet, és átfuthatom a legfontosabb híreket a telefonomon.

A forgalmi dugó is hasonló helyzet. Ha őrjöngök a volán mögött, és ököllel nyomom a dudát, attól még nem haladok gyorsabban. Inkább örülni kell, hogy meghallgathatom a kedvenc zenémet, vagy hogy van időm újra átgondolni az aznapi feladataimat” – rekontrázik mosolyogva Nelli, bebizonyítva, hogy tényleg minden helyzetben meg lehet és meg is kell látni a jót.

A kritika a barátunk

Na, de mi a helyzet a rosszindulatú, negatív emberekkel? A pökhendi megjegyzésekben, odavetett sértésekben hogyan láthatjuk meg a jót? A szakértő szerint ez sem lehetetlen.

„Ha beszól valaki, az az ő igényét jelzi felém: például nem tetszik neki a hajam, kövérnek lát, vagy túl érzékenynek tart. De ez mind róla szól, az ő értékrendjét tükrözi. Ami rajtam múlik, hogy mit veszek ki az elsőre kellemetlennek tűnő üzenetből.

 Például megköszönhetem, hogy felhívta a figyelmemet egy fejlesztendő területemre, így a kritikát ugródeszkaként is használhatom. A sértődést viszont nem érdemes választani. Az sehová sem vezet.”

Egyensúlyteremtő gyakorlatok
Légzésmeditáció:
Ha úgy érezzük, hogy összekuszálódtak a gondolataink, végezzünk pár perces légzésmeditációt! Figyeljük meg a levegő útját, ahogyan beáramlik az orrunkon keresztül, leérkezik a tüdőnkbe, és próbáljuk elcsípni a váltópontot, amikor már kifelé kezd áramlani. A nyugodt légzés meglepően stresszoldó hatású.

Hálanapló:
Este, lefekvés előtt jegyezzük fel, miért lehetünk hálásak az adott napon. Írjunk fel minden jó dolgot, ami történt velünk, kezdve azzal, hogy egészségesek vagyunk, a családunk körében élünk, vagy volt mit az asztalra tenni. Ez a gyakorlat segít abban, hogy a jó dolgokra tudjuk fókuszálni az elménket.

Tudatos jelenlét:
A gondolataink gyakran elkóborolnak: vagy a múlton rágódunk, vagy a jövő bizonytalanságától félünk. Koncentráljunk tudatosan a MOST-ra! Akár munka közben, az irodai széken ülve is csukjuk be a szemünket, és figyeljük a hangokat, illatokat magunk körül, azt, hogy milyen ízt érzünk a szánkban, milyen érzés a széken ülni, vagy hogyan ér a ruha a bőrünkhöz. Csodálkozzunk rá, mennyi minden zajlik körülöttünk!

Akasztják a hóhért

Kétkedve nézek Nellire. Vajon ő tényleg így él? Ilyen kiegyensúlyozottan, tudatos boldogságban? Neki nincsenek rossz napjai, amikor összecsapnak a feje felett a hullámok, és azt sem tudja, hová kapjon?

„Persze, érkeznek az én életembe is kizökkentő részek, de nem engedem magam eltéríteni. Ha sok a tennivalóm, segíthet a priorizált listaírás, egy pár perces légzésmeditáció vagy az, ha tudatosan emlékeztetem magam arra, mit szeretek az életemben, miért ezt az utat választottam.

És persze merni kell nemet mondani is olykor. Nyugodtan be lehet vállalni, hogy nem bírunk el minden ránk zúdított feladattal. Szabad segítséget kérni is, ha szükséges. Ez nem a gyengeség jele, hanem a gyakorlatiasságé."

Címkék: boldogság, harmónia, higgadtság, hálanapló, összhang, kiegyensúlyozottság, légzésmeditáció, tudatos jelenlét

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!