A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Különbözőek vagyunk, különbözik az agyunk!

Sokszor felmerül a kérdés: mennyire különböznek egymástól a férfiak és a nők a viselkedési mintázatukban, gondolkodásukban, érzelmi-hangulati reakcióikban? Rápillantva egy hölgyre, aztán egy úrra, nyilvánvaló, hogy a felépítésük, a kiállásuk, és természetesen a nemi jellegeik nagyon is jól elkülönítik őket. De ha azt tudjuk, hogy a mell, a fenék, a combok, vagy épp a szaporítószervek másmilyenek, vajon joggal feltételezzük-e, hogy az agyban is van különbség?

Fotó: Thinkstock

Gondoljunk csak bele: ha a férfi és a nő agya nem ugyanolyan, nem ugyanúgy működik, rögtön adódik egy-két érdekes kérdés, mint például az, amivel egyes férfiak sokszor takaróznak, mondván: a szoknyavadászat kódolva van bennük.

Nos, a tények szerint igenis különbözőek vagyunk, még akkor is, ha az agyunkat vizsgáljuk:

A férfiak agya – körülbelül 1336 gramm – nagyjából 100 grammal nagyobb, mint a nőké, bár ehhez hozzá kell tenni, hogy a testtömegük és a magasságuk is nagyobb, ráadásul az agy mérete nem befolyásolja annak képességeit. Einstein agya például átlagos méretű volt.

A női agyban a két agyféltekét összekötő idegpályák keresztmetszete nagyobb.

– Különböző tesztek azt mutatják, hogy a nők a verbalitás, a számolás, míg a férfiak a térlátás és a matematikai logika terén teljesítenek jobban.

A különbségekkel kapcsolatban mindenképp meg kell említeni, hogy a kutatók által az agy egyes területein (az úgynevezett magokban) felfedezett mikroszkopikus szerkezeti eltérések az ott található idegsejteknek, és azok összeköttetéseinek finom eltéréseit jelzik. Ezek az egyedfejlődés során alakulnak ki, és a folyamatban, ahogy azt dr. Párducz Árpád professzortól, a neurobiológia egyik kiemelkedő hazai kutatójától megtudhattuk, számos tényező mellett a nemi hormonok is szerepet játszanak.

„Amikor a nőstény és a hím embriók fejlődnek, a nemi hormonokat képző szervek, vagyis a petefészkek és a herék már termelik a saját hormonjaikat. Mind a tesztoszteron, mind pedig az ösztrogén a véráramba jut, és megindul az agy felé. A vérben azonban az ösztrogént megköti egy alfa-fetoprotein nevű vegyület, míg a tesztoszteront nem, így az eljut a hímek agyába.”

Mondhatnánk, hogy ez az oka annak, hogy a férfiak másképpen látnak dolgokat, de itt jön a csavar: az agyban egy aromatáz nevű enzim a tesztoszteront ösztrogénné alakítja. Tehát tulajdonképpen annak oka, hogy a férfiak és a nők agya – ebből adódóan pedig bizonyos funkciók és viselkedésminták – eltérőek, nem más, mint a női nemi hormon (természetesen több, egyéb összetevővel egyetemben).

Bujkált bennem a kisördög, ezért megkérdeztem a professzor urat: a férfiak monogámiához való, sokszor ingatag hozzáállása magyarázható-e azzal, hogy a természet így alkotta őket? Sajnos azonban akárhogy is csavartam a kérdést, nem tudtam úgy feltenni, hogy arra a válasz igen legyen – így bár tény, hogy hormonális szabályozás terén különbözik a két nem, ez nem jelent biológiai okot a hűtlenkedésre.

Címkék: hűség, női agy, férfi agy, ösztrogén, agykutatás, nemi hormonok, tesztoszteron

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!