A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Költői lélek?!

A költőkre, ki tudja miért, valami fentebb stíl jegyében hajlandóak vagyunk mint finom emberekre - bármit jelentsen is ez - gondolni. Ezt ők valószínűleg soha nem igényelték, s magukról és költő társaikról sem ennek szellemében nyilatkoznak. Sőt. Ha valakik, hát a szavak mesterei igazán jól bánnak a jelzőkkel, amikor kollégákról van szó. Nézzük meg, hogyan bíráltak a régi nagyok!

Tóth Árpád
Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum

Tóth Árpádról
„Halvány, szomorú, kedves öcsémnek, Tóth Árpádnak a verseiről akartam írni sokat és szeretőt, de nem írok."
Ady Endre

Berzsenyi Dánielről
„Berzsenyi kijött, de mint jött ki! Bosszúsággal vagyok eltelve (...) Temérdek rossz dalt eresztett ki (...) Ha Berzsenyi az, aminek e versgyűjtemény mutatja, úgy sajnálnom kell, hogy poétáink nem egyszersmind Kunstrichterek is."
Kölcsey Ferenc

Babits Mihályról
„Ha kezdő költő volna Babits Mihály, s ez volna az első könyve, akkor azt írnám, hogy néhány sora kétségtelenül tehetségre vall. De a könyv egésze mégis kétségessé teszi e tehetség kifejlődhetését. Sokat kell még tanulnia. Verseit pedig tartsa hét esztendeig az asztalfiában és ne adja ki barátai unszolására sem. Hogy hozzáértőkkel való érintkezése mégis legyen, egyik-egyik kísérletét be-beküldheti módjával valamilyen kisebb igényű lapnak."
József Attila

S ha valaki azt gondolná, hogy ez valami arcpirító magyar sajátosság, annak egy külföldi példát is idézünk igaz, Twain író volt, nem költő.

Jane Austenről
Semmi jogom könyveket kritizálni, és nem is szokásom, kivéve, ha gyűlölöm őket. Gyakran támad kedvem Jane Austent kritizálni, ám könyvei annyira felbosszantanak, hogy dühömet nem palástolhatom az olvasó előtt; ezért aztán abbahagyom, mielőtt elkezdeném. Valahányszor a Büszkeség és balítéletet olvasom, kedvem támad kiásni őt, és koponyájára sózni a lábszárcsontjával."
Mark Twain

Ady Endréről
„Ady humortalan, száraz és izzó. (...) a francia szellem a pórusáig se hat, műveltsége újságírós, értesültsége kávéházi. (...) Valami kacskaringós, agyafúrt, elkényszeredett stílust húz magára, mely alól mindinkább kikandikál ízléshiánya. Mindenáron eredeti akar lenni. (...) Ez nyelvünk mélypontja, melynél mélyebbre már nem zuhanhat. Nem az a baja, hogy »érthetetlen«. Az a baja, hogy érthető."
Kosztolányi Dezső

„Nehéz vitatni, hogy Ady a világirodalom legnagyobb ripacsa."
Márai Sándor

Címkék: mark twain, márai sándor, jane austen, babits mihály, józsef attila, tóth árpád, kölcsey ferenc, kosztolányi dezső, ady endre, berzsenyi dániel

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!