A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kitántorgók gyerekei

József Attila 1937-ben írta: 's kitántorgott Amerikába / másfél millió emberünk'. Egy 2013-as adat szerint ma az USA-ban 1 763 081 magát magyarnak vagy magyar származásúnak valló ember él: ez az Egyesült Államok lakosságának 0,8%-a; vagyis több mint másfél millió magyar ma is ott él az USA-ban!

Drew Barrymore
Fotó: Getty Images

Ők már nem friss kivándorlók: többségük az Államokban született, de lám csak, a felmérések alkalmával magyarnak vallják magukat – bár a nyelvet is kevesen beszélik közülük.

Filmsztárok, magyar felmenőkkel

A több hullámban Amerikába érkezett magyarok utódai már általában vegyes házasságokat kötöttek, de számon tartják a gyökereiket. Talán a legismertebb közülük az 1925-ben Bronxban Bernard Schwartzként született Tony Curtis, aki New York utcáin felnőve mindig csodálkozott azon, hogy a többi gyerek milyen nyelven beszél – merthogy ő hatéves koráig úgy tudta, Magyarországon laknak… Többször is járt idehaza, és 1996-ban vállalta, hogy házigazdaként szerepel egy Magyarországot bemutató reklámfilmben.

Büszke a magyar származására Tony Curtis lánya, a Golden Globe-díjas amerikai színésznő, Jamie Lee Curtis is, és hosszan sorolhatjuk a mozisztárokat az E.T, a földönkívüli című filmben a Gertie-t alakító, azóta Golden-Globe-díjas  Drew Barrymore-tól, akinek az édesanyját Makó Ildikónak hívják, a Colombo-sorozatban befutott Peter Falkig, akinek a felmenői között Kelet-Európa minden nációja megtalálható: magyar, cseh, orosz és lengyel vér folyt az ereiben.

Laura Steinhoff, egy Budapestről Amerikába elszármazott ékszerbolt-tulajdonos, amikor kislánya született, Arankának akarta anyakönyvezni, és amikor ezt a nevet nem fogadták el a hivatalban, lefordította angolra: így lett a gyerek neve Goldie Hawn, és ezen a néven kapott Oscar-díjat A kaktusz virágáért.

Egy másik színésznőnek nem voltak névproblémái, hiszen édesanyja és édesapja vezetéknevét is felvette: ő Francesca Gabor Hilton, Gábor Zsazsa második házasságából származó leánya, aki színésznőként és fotósként is karriert csinált; egy éve hunyt el Los Angelesben.

Ugyancsak híres emberek lánya Mariska Hargitay, az Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály-sorozat sztárja. Anyja, Jayne Mansfield is népszerű színésznő volt az ötvenes években, édesapja pedig a '47-ben disszidált allround sportember: Mickey Hargitay, aki mint Mr. Universe ’1955, testépítőként vált világhírűvé, és fontosnak tartotta, hogy minden gyerekének magyar nevet adjon.

A politika, a sport, a zene élvonalában

1908-ban vándorolt ki az USA-ba Pataki János, és New Yorkban letelepedve igazán nem gondolhatta, hogy unokáját, George Patakit  a század végén három cikluson keresztül New York állam kormányzójává választják. Mint ahogyan valószínűleg az '56-ban disszidált Király László sem számított arra, hogy a fia Karch Kiraly néven háromszoros olimpiai bajnok lesz kosárlabdában és strandröplabdában.

Meglepődtem, amikor egyszer a KISS együttes alapító tagját, Gene Simmonst hallottam egy interjúban szinte akcentus nélkül beszélni a nyelvünket – ami nemcsak a gitáros remek fülének köszönhető, hanem a szüleinek: Witz Ferencnek és Kovács Flórának is…

Az ohiói születésű Joe Muranyi klarinétos szülei előtt is le a kalappal, mert odahaza csak magyarul beszéltek, így a négy éve elhunyt muzsikus nyolcvanon felül is remekül társalgott az anyanyelvén.

Mint ahogyan Simon Lajos és felesége, Bella is magyarul beszélt a gyerek előtt, így a kisfiú, Paul Simon is megtanulta a nyelvet, bár a tizenkétszeres Grammy-díjas énekesnek mostanra már sokat kopott a nyelvtudása…

A szépségipar nagy nevei

És végül két közismert név a kozmetikumok világából. Egy csehszlovák papa és egy sátoraljaújhelyi magyar ősökre visszatekintő francia mama lányaként született Josephine Esther Mentzer néven a később a férje nevét felvevő Estée Lauder, aki a magyar nagybácsija, John Schotz vegyész által kifejlesztett bőrápoló krém tökéletesítésével alapozta meg a halálakor 10 milliárd dollárra taksált birodalmát.

A magyar zsidó bevándorlók gyerekeként New Yorkban született Calvin Richard Klein pedig bronxi butikok ruhatervezőjeként kezdte, ismert divattervező lett, de gyorsan nevet szerzett a kozmetikai iparban is, és ma a Calvin Klein márkájú parfümök az illatipar legnépszerűbb termékei közé tartoznak. 

Címkék: kiss, híres magyarok amerikában, drew barrymore, jamie lee curtis, tony curtis, peter falk, goldie hawn, mariska hargitay, francesca gabor hilton, karch kiraly, george pataki, gene simmons, joe muranyi, paul simon, esteé lauder, calvin klein

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!