A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Királyi fenségek civil házastársak

Az európai kultúrkörben jól ismert Hamupipőke története, aki a Grimm testvérek változatában egy gazdag kereskedő egyetlen lánya, ám társadalmi helyzete miatt legfeljebb álmában forrhatott össze szerelmes csókban a daliás királyfival. A mese azonban áthágta a rangkülönbséget, hét határra szóló lagzival fejezve be a történetet, s így táplálva a reményt azokban a hétköznapi lányokban, akik – hideg számításból, vagy forró szerelemből – előkelő, lehetőleg koronás férjre vágynak. Ezek a valós történetek őket igazolják.

Elizabeth Wallis Warfield és VIII. Edward
Fotó: Europress/AFP

Elizabeth Wallis Warfield (1896–1986) és VIII. Edward (1894–1972)
Sokáig a világ egyik legnagyobb szerelmének tartották a többszörösen elvált amerikai asszony – második férje után Mrs. Simpson – és a brit király, VIII. Edward kapcsolatát, akit annyira rabul ejtett a hölgy, hogy tizenegy hónapos uralkodás után lemondott érte a trónról, és feleségül vette.

A rózsaszín történetet árnyalja az asszonyról írt életrajzi mű (Anne Sebba: Az a nő: Wallis Simpson, a windsori hercegnő élete). A címben szereplő „Az a nő” megfogalmazás az anyakirályné definíciója volt Mrs. Simpsonról, aki gyűlöletes alak volt a korona szemében: kelepcébe csalta a királyt, majd destabilizálta a monarchiát. S ha még szerelmes lett volna a királyba! De az életrajzírást megelőző kutatómunka során fény derült az asszony addig ismeretlen leveleire, melyeket szeretett második férjének írt. Ezekben áldozatnak mutatja magát, aki csapdába esett a brit királlyal való kapcsolatában.

A király rajongott az asszonyért, az erős motivációkkal rendelkező, határozott, karizmatikus nőnek pedig – akit kortársai sem gyönyörűnek, sem sziporkázó szelleműnek nem tartottak – nem okozott lelki válságot, hogy szeretett férjétől elváljon, majd nőül menjen Edwardhoz. Az új királytól kapott címen, Windsor hercegi párjaként, Franciaországban telepedtek le.

Silvia Renate Sommerlath (72 éves) és XVI. Károly Gusztáv (69 éves)
Ez a mesébe illő történet nem végződhetett volna házassággal egy halál nélkül: Carl Gustav – mi Károly Gusztávként „ismerjük” –, a későbbi svéd király nagyapja még szigorúan tartotta magát ahhoz az elvhez, hogy „ királyságnak  királysággal kell házasodnia” – tehát semmi rangon aluli frigy! Amikor azonban nagyapja halála után XVI. Károly Gusztáv 1973-ban Svédország királya lett, már nem állt akadály a nősülése előtt.

Szerencsére, mert szívét az 1972-es müncheni nyári olimpiai játékokon elrabolta egy szép, fiatal, az olimpián tolmácsként és hostessként dolgozó lány, Silvia Renate Sommerlath. Silvia egy német üzletember lánya volt, Heidelbergben született, majd Brazíliában élt a szüleivel és két bátyjával. A lány dolgozott a müncheni argentin konzulátuson, rövid ideig légiutas-kísérőként is, s emellett képzett tolmács volt: a svéd lett a hatodik nyelv, melyen beszélt. A király egy interjúban felidézve a múltat, azt mondta, szerelem volt az első látásra.

A szikra kölcsönös lehetett, s a  király 1976-ban feleségül vette a lányt, aki Silvia néven lett királyné. Három gyerekük született. A polgári származású királynéval szemben kezdetben hűvös svéd sajtó rövidesen ódákat zengett arról, Silvia milyen könnyen belehelyezkedett az uralkodói szerepkörbe. A szép történet azonban csorbát szenvedett, mikor egy, a királyról szóló életrajzi könyv beszámolt az uralkodó házasságon kívüli viszonyairól. Hiába, a korona sem garancia a férfiúi hűségre!

Catherine Elizabeth Middleton (33 éves) és Vilmos, Cambridge hercege (33 éves)
A rossz nyelvek szerint nem volt véletlen, hogy a nagyravágyó középpolgári angol család legidősebb gyermeke – a majdani Katalin, Cambridge hercegnéje – a legősibb skót egyetemre, a University of St. Andrewsra iratkozott be.

Előkelő diáktársai sorában volt Vilmos brit királyi herceg is, akivel először jó barátok lettek, majd 2002-ben több társukkal közös lakást béreltek. Vilmos vállalta a pénzügyek intézését a szállásadóval, és a lakbér begyűjtését lakótársaitól, a gyakorlatias Kate pedig a háziasszony szerepét a konyhában. A teniszezés Vilmossal, a reggeli úszás, a természet és a sport iránti közös szeretetük elmélyítette barátságukat, majd szerelemmé érlelte. Együttléteiket azonban nemcsak Vilmos hercegi feladatai, de a paparazzik is megnehezítették.

Utóbbiak – mint Katalin megfogalmazta – „zaklatása” miatt szakítottak. A lány eleinte bezárkózott szülei házába, majd önfeledt szórakozásba kezdett. Néhány hónap múlva Vilmos rádöbbent, mennyit jelent neki Katalin, felkereste, és kibékültek. A többi már tényleg történelem: 2011-ben tartották meg az esküvőt a Westminster-apátságban, s most várják – György, Cambridge hercege után – második gyermekük megszületését.

Címkék: királyság, polgári esküvő, királyi esküvő, svéd király, angol trónörökös, elizabeth wallis warfield, viii. edward

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!