A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Japán úti kalandok kezdőknek és haladóknak

Hosszú hónapokig készültünk az útra, barátkoztunk a gondolattal, hogy a nyolcezer kilométerre fekvő országba induljunk. Kérdezgettük azokat, akik Japánban éltek, tanultak, néztünk videókat, olvastunk beszámolókat, hogy dönteni tudjunk, milyen évszakban a legideálisabb, milyen városokat érdemes felkeresni, hol foglaljunk szállást. Viszont a reptérről kilépve már azonnal tudtuk: bármilyen ismerős is ez a világ, semmilyen eddigi élményünkhöz nem fogható. Mert Japán tényleg más. Minden napfelkeltéjében, minden pillanatában, bármerre is induljunk.

Oszaka a szigetország harmadik legnagyobb, mégis nyugodt metropolisza
Fotó: Szabó Bea

Oszakában landolunk, egy szeptember eleji napon – nagyjából 26 órányi talpon levés után. Már önmagában ez szédítő. A megérkezéshez pedig nagy levegőt kell venni a földhöz vágó hőség és a magas páratartalom miatt. Bőröndjeinket cibálva, kissé számkivetetten érezzük magunkat a forgatagban, egészen a városba tartó vonat eléréséig. A peronőr kicsit később szívélyesen elkalauzol minket a jegyirodáig (dacára, hogy automaták egész sora működik), ahol ugyancsak végtelen nyugalommal kellemes angoltudással és segítőkészséggel gondoskodnak rólunk.

Még azzal is, hogy a fizetendő összeget külön kis számológép kijelzőjén mutatják meg. Semmit nem bízva a véletlenre, esetleges félrehallásra. És ez a fogadtatás végigkísér majd minket teljes utunkon. Bármerre is menjünk a hegyekbe tartó kisvasúton, ahol szinte kizárólag mi leszünk egyedül európaiak, vagy a klasszikus ryokan szálláson, ahol egyik házigazdánk kitörő és őszinte örömmel konstatálja, honnan is érkeztünk. 

S hogy mennyire jellemző az itteniekre a türelem, idekívánkozik egy későbbi történés. Az Ashi-tó mellett egész napos esős kirándulás után szeretnénk felszállni egy buszra. Hosszú keresgélés után sem találjuk a buszmegállót, míg végül egy, a buszforgalmat irányító helyi BKV-s hölgy szinte kézen fogva minket visz el árkon-bokron az útszéli, alig látszó megállóba. Mire megköszönnénk, már mosolyogva el is tűnik.

Befut a busz, két kiskamasz fiú tépelődik, hogy felszálljon-e vagy sem. Egyikük fellép a busz lépcsőjére, onnan beszélget a lent álló barátjával, aki a telefonja útvonaltervezőjében merül el. A busz mögötti sor (nincs buszöböl) ki tudja, meddig torlódhat, de sem egy hangos szó, sem duda nem hallatszik. Sőt, a buszsofőr is csendesen várja, hogy a fiúk eldöntsék, felszállnak-e. Legalább egy perc telik így el. Az ajtó pedig már akkor csukódik, amikor a srácok biztonságosan leültek.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 11. számának 51. oldalán!)

Címkék: japán, kimonó, oszaka, kyoto, hakone, hakone open air múzeum, hakonei szabadtéri múzeum, gésa negyed kiotó, fusimi inari nagyszentély, shinkanszen, onszan, yukata, nyári kimonó, japán közlekedés, teamlab planet tokyo, shibuya scramble crossing, shibuya, tsukij halpiac, picasso-múzeum, bambusz erdő, dotombori negyed, otagi nenbutsu-ji

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!