A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Idegenben Erasmussal

Ahogy a középiskolákban léteznek a jól ismert cserediák-programok, úgy az egyetemisták számára is van cserehallgató-program. Leginkább a már-már fogalommá vált Erasmus szó ismerős számunkra ezzel kapcsolatban: ez a program a felsőoktatásban tanulók számára nyújt lehetőséget külföldi tanulásra, kinti szakmai gyakorlat megszerzésére.

Fotó: Thinkstock

Az nem kérdés, hogy ezzel a lehetőséggel élni kell, hiszen lehetőséget kapunk a nyelvtudásunk fejlesztésére, más kultúrákat ismerhetünk meg, magabiztosabban indulhatunk a pályán. Egykori erasmusos hallgatók szerint a diploma megszerzése utáni munkakeresést is megkönnyíti egy ilyen tapasztalatszerzés.

Ki is volt Erasmus?
Nagy hatású németalföldi humanista tudós, 1466-1536 között élt Ágoston-rendi szerzetes, neves filozófus és teológus. Bár egész életében megtartotta római katolikus hitét, műveiben bírálta a skolasztikát, a római egyház mértéktelen hatalmát, és intézményrendszerét.

Mit kell tennünk, ha felébred bennünk a vágy, hogy egy fél vagy egy teljes tanévet külföldön tanuljunk, éljünk? „A programra jelentkezés feltétele, hogy legyen egy sikeres évünk az egyetemen, valamint hallgatói jogviszonnyal rendelkezzünk. Ha ez megvan, akkor érdemes felkeresni az adott intézmény nemzetközi kapcsolatok vagy Erasmus-irodáját, hiszen ők szolgálnak információval arról, miként lehet Erasmus-támogatáshoz jutni” – mesélte nekem Andi, aki Olaszországban tanult az ösztöndíjjal. „Egy listából kellett választanom azon egyetemek közül, amelyekkel az én iskolám kapcsolatban állt. Így jutottam el Bolognába, ahol az eltöltött három hónap alatt megtanultam, hogyan kell élni egy olyan közegben, ahol teljesen egyedül vagyok, és idegen nyelven kell megoldanom minden problémát.”

Egy ilyen lehetőség a tanuláson kívül is rengeteg élményt, lehetőséget nyújthat a fiataloknak. „Jelentkeztem az egyetemi kórusba is, ez a fórum tökéletes hely volt az ismerkedésre. Rengeteget utaztam Észak-Olaszországban, sőt, még Svédországba is eljutottam, köszönhetően az olcsó repülőjegyeknek. Némi pénzt is tudtam odakint keresni, egy kozmetikai cég bemutató show-ján voltam hajmodell. Tanultam, szórakoztam, fejlődtem, tapasztaltam” – emlékezett vissza Andi.

Erasmus Plusz
Idén elindul az Erasmus+ program, ami az eddigieken felül még több lehetőséget rejt magában. Részletek a programokkal kapcsolatban: www.tpf.hu

Az Erasmus-program a tanuláson felül lehetőséget biztosít külföldi szakmai gyakorlat végzésére is. Andrea ezzel a lehetőséggel is élt, Angliában volt gyakornok. „Sokat fejlődött az angolom, bár előtte se volt okom szégyenkezni, a tűrőképességemről nem is beszélve. Nem kevés alázatot tanultam az itt eltöltött idő során. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy életem egyik legellentmondásosabb korszaka volt, de szívesen nekivágnék újra. Mindenkit, aki az Erasmussal szeretne külföldön tanulni, csak bátorítani tudok.”

Címkék: külföldön tanulni, egyetem, kulturális különbségek, erasmus-ösztöndíj, tapasztalat, cserediák, diploma

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!