Hét tünet, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni
A legtöbb esetben, ha valamink fáj, ha rosszul érezzük magunkat, előbb vagy utóbb elmegyünk orvoshoz. Tudjuk, hogy a mellkasi fájdalom, a látás vagy a beszéd hirtelen elvesztése, valamint az erős gyomorfájdalom azonnali orvosi ellátást igényel. De mi a helyzet az enyhébb tünetekkel? Érdemes tisztában lenni azzal, hogy mikor kell orvoshoz fordulni.
Cikkünkben felsoroljuk azt a hét tünetet, melyek nem járnak fájdalommal, együtt lehet velük élni, mégis érdemes őket komolyan venni és orvosnak megmutatni.
Megmagyarázhatatlan fogyás
A fogyás, abban az esetben, ha nem szándékos, nem diéta, fogyókúra, fokozott fizikai terhelés, nagyon sok edzés következménye, egészségügyi probléma jele lehet. Nem szabad abba a hibába esnünk, hogy örülünk a fogyásnak. Bár a legtöbb nő természetes szokása az, hogy reggelenként mérlegre áll, az indokolatlan fogyásnak nem szabad örülni. Ha nem tudjuk az okát óvatosnak kell lennünk.
A megmagyarázhatatlan súlycsökkenést ugyanis sok minden okozhatja. Ezek közé tartozik a pajzsmirigy túlműködése, a kezeletlen cukorbetegség, a depresszió, a májbetegség, a daganatos betegségek vagy olyan rendellenességek, amelyek megzavarják a szervezet tápanyagfelvételét.
Ha egy év, vagy annál is rövidebb idő alatt a test tömegének több mint 5%-a elveszett, s ennek nincs megmagyarázható, ismert oka érdemes orvoshoz fordulni, aki szűrő és laborvizsgálatokat fog javasolni.
Hosszabb időn át fennálló láz
A láz kulcsszerepet játszik a fertőzések leküzdésében. Ha köhögünk, vagy megfáztunk, esetleg influenzások vagyunk a láz természetes. Ilyenkor tudjuk mit kell tennünk, érdemes e lázcsillapítót, vagy egyéb vény nélkül kapható gyógyszert szednünk. Ilyenkor csak ritkán fordulunk orvoshoz, hiszen a tünetek ismerősek. Azonban előfordul, hogy a láz egyéb tünetek nélkül jelentkezik.
Csak annyit érzünk, hogy szokatlanul levertek, bágyadtak vagyunk. S, ha megmérjük kiderül, hogy lázunk van. Amennyiben ez napokon át tart, miközben semmi más tünetünk nincsen gyanakodnunk kell. A tartós láz ugyanis szinte mindig fertőzést jelez
Ha ez nem légúti betegség, akkor számos más fertőző betegség tünete is lehet, a húgyúti fertőzéstől a tuberkulózisig. Egyes gyógyszerek is okozhatnak lázat. Ha azonban a láz 3 napon túl sem múlik el, illetve 39 foknál magasabb érdemes orvost felkeresni.
Légszomj
A megerőltető testmozgás, a szélsőséges hőmérséklet, az elhízás és a nagy magasság, például hegymászáskor, vagy síeléskor mind - mind légzési nehézséget okozhat. Ha azonban ezek közül a körülmények közül egyik sem áll fenn, mégis kapkodjuk a levegőt. Nem tudunk elég mély lélegzetet venni, vagy esetleg a levegő kifújás esik nehezünkre akkor ez komolyabb egészségügyi probléma jele is lehet.
A megmagyarázhatatlan légszomj jelentkezésekor, különösen, ha hirtelen keletkezik és súlyos, érdemes sürgősségi rendelésre menni. Ennek a nehéz légzésnek oka lehet krónikus obstruktív tüdőbetegség, hörghurut, asztma, tüdőgyulladás vagy vérrög a tüdőben (tüdőembólia). Egyéb okok közé tartoznak a szív- és tüdőproblémák.
Légzési nehézség pánikroham esetén is előfordulhat, egy hirtelen fellépő intenzív szorongás ugyanis súlyos fizikai reakciókat vált ki, akkor is ha nincs valódi veszély vagy egyértelmű ok. Ezt azonban orvosnak kell megállapítania, s kizárnia a súlyosabb okokat.
Változások a székelési szokásokban
Az emberek között a vécézési szokások eltérnek egymástól. Vannak gyorsabban, és lassabban emésztők. Azt szoktuk mondani a nagyon sovány emberekről, hogy persze nekik könnyű, mert gyorsan égetnek, gyorsan emésztenek. S ebben van is némi igazság. Természetesen az sem mindegy, hogy milyenek étkezési szokásaink. mit és mennyit eszünk. Eszünk e elég rostos ételt például.
Azonban orvoshoz kell fordulni, ha a korább székelési szokásaink hirtelen és ok nélkül változnak meg. Ha véres, fekete vagy kátrányos színű széklet. Tartós hasmenés vagy székrekedés esetén, illetve akkor, ha olyan fájdalmat érzünk a gyomorban, ami szokatlan és ok nélküli, ráadásul tartós.
A székletürítési szokások változása bakteriális fertőzés – például campylobacter vagy szalmonella fertőzés – esetleg vírusos vagy parazita fertőzés jele is lehet. További lehetséges okok közé tartozik az irritábilis bélbetegség és a vastagbélrák.
Zavartság vagy személyiségváltozások
Akkor is érdemes orvost felkeresni, ha szokásunktól eltérően és hirtelen nehezünkre esik dolgokat átgondolni, napunkat vagy mondjuk a vásárolni valót megtervezni. Akkor is problémára kell gyanakodni, ha nehezen tudjuk figyelmünket a munkánkra, vagy egy tárgyra fókuszálni. Ez természetesen lehet a túlterheltség, a túlzott meleg, a kialvatlanság miatt is. De, ha ezzel párhuzamosan viselkedésünk is megváltozik, s ezt a körülöttünk élők is észreveszik, és szólnak miatta, vegyük komolyan.
Ezeket a változásokat számos probléma okozhatja, például fertőzés, kiszáradás, helytelen táplálkozás, mentális egészségügyi állapotok vagy gyógyszerek.
Hirtelen teltségérzet
Előfordulhat, hogy szintén szokásunktól eltérően nagyon kevés ételtől is jól lakunk, ez felveti valamilyen egészségügyi probléma gyanúját. Ez persze előfordulhat olyankor, ha például fogyókúráztunk, hosszabb időn át nagyon keveset ettünk, vagy böjtöltünk és összeszűkült a gyomrunk.
Étvágyunk csökkenhet nyáron kánikulában is. Ha azonban nincsenek a dolognak előzményei, és ezt a korai jóllakottságot hányinger, hányás, puffadás vagy fogyás kíséri érdemes konzultálni háziorvosunkkal.
A korai jóllakottság lehetséges okai közé tartozik a gastrooesophagealis reflux betegség, közismert nevén GERD, és a peptikus fekély. Egyes esetekben komolyabb probléma például gyomorrák is szerepet játszhat.
Fényvillanások
A fényes foltok vagy fényvillanások szemünkben néha migrén jelei lehetnek. Más esetekben a hirtelen felvillanó fény egy olyan súlyos állapot jele lehet, amelyben a szem hátsó részén lévő vékony szövetréteg elhúzódik a helyétől. Ezt retinaleválásnak nevezik és akár vakságot is okozhat.
A felvillanó fények oka lehet az is, hogy az életkor előrehaladtával a szem belsejét kitöltő gél, azaz az üvegtest, zsugorodik és elmozdul a helyéről. Ez a zsugorodás húzóhatást gyakorolhat a retina felszínére, amely fényvillanásokat okozhat.
Ha a szemet valamilyen sérülés vagy ütés éri, az is okozhat ilyen furcsa fényjelenségeket. Sajnos jelezhet agyi vérkeringési problémákat vagy magas vérnyomást is. Ezért ezeket a tüneteket, bár nem járnak fájdalommal, és inkább csak furcsák, mégis komolyan kell venni.
Ha valaki rendszeresen tapasztal fényvillanásokat, különösen, ha azok újonnan jelentkeznek, fontos, hogy mielőbb szemészorvoshoz forduljon a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében. Az azonnali orvosi ellátás segíthet megelőzni a tartós látásvesztést.
Még nincs hozzászólás