A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egészséges életmód, vagy veszélyes függőség?

A tiszta étkezés egyre népszerűbb. Ez a táplálkozás kizárja a feldolgozott élelmiszereket és a mesterséges adalékanyagokat. De vajon meddig tart az egészséges, és mikortól válik kényszeressé?

Fotó: Shutterstock.com

A tisztaétkezés-függőségnek már neve is van, úgy hívják, hogy orthorexia, mely egyre gyakoribb. De mit jelent pontosan, kik a követői, és milyen veszélyeket rejt?

Mit jelent a tiszta étkezés, és kik követik?

A tiszta étkezés (angolul clean eating) alapelve egyszerű: együnk természetes, friss, minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket. Fontos, hogy ezek teljes értékűek, tápanyagokban gazdagok legyenek. Elsősorban friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, diófélék, magvak és sovány fehérjék alkossák. A cukrot, finomított lisztet, mesterséges adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmazó ételek tiltólistára kerülnek.

Sajnos azonban ezek valamelyike szinte minden boltban kapható élelmiszerben benne van. Érdekes, hogy az egészséges ételmánia főként a fiatalok körében hódít, valószínűleg azért, mert a közösségi médiában az influenszerek, hírességek és fitneszedzők rendszeresen osztanak meg tökéletesen elkészített ’tiszta’ fogásokat.

Az életmód hívei gyakran fitneszcélokat is kitűznek, miközben étkezési szokásaikat szigorú szabályokhoz igazítják, hogy elérjék a hibátlan testet és tökéletes egészségi állapotot.

Az egészséges szokások árnyoldalai

Fotó: Shutterstock.com

Bár a tiszta étkezés alapelvei elsőre ártalmatlannak tűnhetnek, a túlzottan merev szabályrendszer könnyen káros függőséggé alakulhat. Az orthorexia nervosa, vagyis az egészséges táplálkozás kényszeres megszállottsága, egyre gyakoribb probléma. Az orthorexiában szenvedők szigorúan kerülik a ’nem tiszta’ ételeket, és mivel ezekből csak nagyon kevés van, ráadásul nagyon drágák, ez az egész szociális elszigetelődéshez és komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 3. számának 34. oldalán!)

Címkék: tartósítószer, orthorexia, clean eating, tiszta ételek, feldolgozott élelmiszer ellenesség

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!