A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hány évesek vagyunk valójában?

Ugye, milyen jó érzés, ha a kardiológus azt mondja, hogy a szívünk szerint 20 évet letagadhatnánk? Vagy ha a csontritkulás-vizsgálatnál kiderül, hogy nem vagyunk még benne a veszélyeztetett mezőben, bár a korosztályunk tagjai tempósan szedik a plusz kalciumot? Azt viszont nem jó hallani, hogy a térdünk, a csípőnk, a tartásunk vagy a hallásunk egy idős hölgyé!

Fotó: Thinkstock

 „Sokféle szövetünk, különböző szerveink mind úgy viselkednek, mint az órák, amelyek egymástól eltérő ütemben ketyegnek.” A szellemes hasonlat, amivel a szervezetet egy órásműhelyhez hasonlította, Leonard Hayflick kaliforniai anatómiaprofesszortól származik, aki több évtizedes kutatómunka után megírta Az öregedés titkai című sikerkönyvét. Sok nyelvre, többek között magyarra is lefordították. A professzor bizonyította, hogy különbség van a naptári és a biológiai életkorunk között. S bár a szervezet korral járó átalakulásában valamennyi sejt és szövet részt vesz, ezt nem egyformán és nem ugyanúgy teszik.

Szóval akkor hány évesek is vagyunk valójában? A testünkben minden másodpercben sejtek milliói születnek és pusztulnak el, úgyhogy amikor vidáman megállapítjuk, hogy mások vagyunk, mint tíz évvel korábban, nem tévedünk nagyot. Sejtjeink nagyobbik része öt-tíz évvel korábban még nem is létezett!

Az agykéreg például épp annyi idős, mint az ember, akihez tartozik. Születésünk után már nem jön létre új idegsejt sem. A bőr sejtjei azonban átlagosan 14 naponta, a csontjaink 14 évente újulnak meg.  Ez azonban sajnos nem azt jelenti, hogy újra tizenéves csontrendszerrel és hamvas bőrrel dicsekedhetünk, ugyanis minél többször „születünk újjá”, a szövetek annál kevésbé alkalmazkodóak, annál kisebb a teherbírásuk, és hajlamosabbak a betegségekre, a kopásra.

Ám ez a folyamat lassítható!  Lelkileg is – ha például odafigyelünk az alig érzékelhető változásokra, amelyek a gondolkodásunkban, a szexuális vágyainkban vagy az emlékezetünkben következnek be, és újra edzésbe hozzuk magunkat! Az sem igaz, hogy a korral szükségszerűen kialakulnak az érrendszeri, szívműködésbeli zavarok. Ha ezeket kiküszöböljük – egészséges életmóddal, prevencióval vagy megfelelő kezeléssel – Hayflick doktor szerint több mint tíz évvel is kitolódhat az életkorunk. Érdekes, hogy a professzor – a szépségdivattal ellentétben – nem híve a soványságnak, mert a kutatásai szerint, akik középkorúan egy kis súlyfelesleget szedtek magukra, általában tovább éltek, mint a nagyon sovány kortársaik.

Címkék: anti-aging, öregedés titkai, megújuló sejtek, a biológiai és a naptári kor, egészséges életmód

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!