A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Folklórkutatók

Nálunk az általános iskolában már második osztálytól kötelező tantárgy volt a néptánc. Máig szeretettel gondolok Ági nénire, akitől nemcsak a lépéseket sajátítottuk el, de sokat mesélt a néphagyományokról és a népdalgyűjtésről is. Pár szóban a kezdetekről.

Fotó: www.unesco-ci.org

Magyarországon használtak először hangfelvevőt a népdalgyűjtéshez: kezdetben fonográf segítette a kutatókat. 1896-ban egy magyar etnográfus, Vikár Béla Európában elsőként rögzített népdalokat ezzel a készülékkel. A mai Szlovákia területén Vikár Béla fonográf felvételein kívül a népzenekutatás két úttörője, Bartók és Kodály, valamint munkatársai, Lajtha László és Molnár Antal gyűjtöttek magyar népzenét. 1918 után a népzenei gyűjtő- és kutatómunka megszakadt.

A kutatók elsősorban az „eredeti”, csiszolt változatokat keresték, amelyeket szerzeményeikben vagy közvetlen népdalidézetként, vagy feldolgozva, nemzeti jellegű saját kompozícióként mutattak be a nagyközönségnek. Csak később vált a kutatás néprajzi és tudományos érdeklődésűvé.

Bartók Béla, Kodály Zoltán és Lajtha László voltak azok, akik kiszélesítették a gyűjtést a Kárpát-medencében élő népekre, vagyis lefektették a folklórkutatás alapjait.

„A magas szintű tudományos feldolgozás mellett mindhárman arra törekedtek, hogy a gyűjtött népzenét a kortárs kultúrába is beépítsék, az oktatás és a közművelődés számára is elérhetővé tegyék” – áll a Hagyományok Háza honlapján, ahol arról is olvashatunk, hogy 1990 után világszerte tovább nőtt az érdeklődés a Kárpát-medencei folklór iránt.

Ez a megnövekedett igény hívta életre a Folklórdokumentációs Könyvtárat és Archívumot, amely az érdeklődők számára hozzáférhetővé teszi a Magyarországon felhalmozott, a Kárpát-medence vagy akár távolabbi tájak bármely etnikumához tartozó népzenei és néptáncgyűjtéseket.

Bartók Béla Miért és hogyan gyűjtsünk népzenét? című írása végén ezeket a sorokat olvashatjuk:

„Nem vagyok matematikus, sem közgazdász, de talán nem tévedek, mikor azt mondom: ha csak azt a pénzt fordítanák népdalkutatásra, amit az egész világon egy esztendőben háborús készülődésre fordítanak, akkor ezen a pénzen az egész világ népzenéjét föl lehetne gyűjteni.”

Címkék: bartók béla, népzene, kodály zoltán, fonográf, vikár béla, lajtha lászló, folklórdokumentációs könyvtárat és archívum, folklórkutatás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!