A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Férj, edző üzemmódban

Sokak szemében az álmok földje, a korlátlan lehetőségek hazája. De egy huszonhat éves úszóedző éppen az Egyesült Államokból költözött át hozzánk, és csinált karriert. Ő a férfi, aki nagy kedvencünk, Hosszú Katinka mögött áll.

Shane Tusup és Hosszú Katinka
Fotó: Pitrolffy Zoltán

Saját bevallása szerint is a nap 24 órájában együtt van a párjával, a háromszoros világbajnok úszóval, Hosszú Katinkával. („Talán egyszer voltam külön tőle mostanában, amikor fodrászhoz mentem.”) Én is csak egy rövid időre szakítottam meg a családi idillt, hogy megismerjem, ki az, aki rabul ejtette a bajai úszólány szívét, és aki feleség-tanítványával az elmúlt két évben oly sok dicsőséget hozott hazánknak.

Első külföldi út – Magyarország
Az egykori remek hátúszó hat évvel ezelőtt Los Angelesben ismerte meg a párját, akinek a kedvéért még a napfényes Kaliforniát is képes volt otthagyni. Shane Tusup ­­– merthogy róla van szó – korábban New Yorkban és San Franciscóban élt, külföldön pedig először 2012-ben járt, Magyarországon.

„Nálunk alapvetően minden város egyforma, de Európában nagy különbségek vannak az országok között is. Magyarországon máshogy vásárolnak, máshogy élnek az emberek. Sokkal frissebbek a zöldségek, nem tartósítják annyira, sok a virág, rengeteg a friss gyümölcs, van szezonalitása a termékeknek. Elsőre az volt a furcsa, hogy nem találtam a megszokott kávézómat, ráadásul, ha be is mentünk valahova, elvitelre alig kínáltak kávét, pedig az Amerikában alap” – mesél az első magyar élményekről az őszi napsütést a Nemzeti Lovarda udvarán élvező Shane.

„Amikor még kint éltünk, akkor dolgoztam az úszás mellett, így Katinkával csak esténként találkoztunk, most viszont nagyon élvezzük, hogy együtt utazhatunk és az edzéseken is együtt vagyunk” – teszi hozzá az alig huszonhat éves tréner. Édesanyja, persze, nem engedte el könnyedén (naná, hiszen egyedüli gyermek Tusupéknál), de a technika fejlődésével szerencsére így is napi szintű maradt a kapcsolatuk.

Sztárom a párom?
Az annak idején világhírű mester, Dave Salo által edzett magyar lány úszását teljesen átalakították, tették mindezt olyan sikerrel, hogy a Hosszú-világrekordokról szinte napi szinten érkeznek hírek. „Sokan azt gondolják, hogy beleszülettem a jóba, és én csak Dave programját viszem tovább, de ez nem így van. Katka nagyon el volt keseredve a londoni olimpia után, mert nem sikerült érmet szereznie, abba is akarta hagyni az úszást, muszáj volt változtatnunk” – mesél a közös edzésmunka kezdeteiről Shane.

A Hosszú–Tusup páros egyedi modellt valósít meg, bizonyítva, hogy nemcsak olimpiai aranyérmesként lehet valaki érdekes a szponzorok számára, de gyakori és magas szintű eredményeket hozó versenyzéssel is lehet profi karriert építeni. „Az én ötletem volt, hogy sok versenyen induljunk, így nem függünk annyira a külső körülményektől, mert a bevételeink 90-95%-át Katka úszással éri el” – ad Shane egyszerű indoklást a szokatlannak tűnő versenyzési intenzitásra.

Katka népszerűsége vitathatatlan, de vajon jut belőle az edzőjének is?
„Ha fel is ismernek az emberek, többnyire a párom miatt van, de akkor se nagyon jönnek oda hozzám, mert tudják, hogy nem vagyok magyar, ők pedig többnyire nem bíznak az angoltudásukban. Szeretem a magyar nyelvet, a bakancslistám elején ott van a nyelvtanulás, de valami mindig hátrébb tolja a fontossági sorrendben. Ha van egy kis szabadidőm, szívesebben fordítom úszásszakmai dolgokra. Katinka édesanyja tanul angolul, mert ha lesznek gyerekeink, akkor lehet, hogy angolul szólnak majd hozzá.” Shane kacsintva hozzáteszi: „Ha a gyerekek is elkezdnek magyarul beszélni, azt hiszem, akkor már én sem halogathatom tovább a tanulást…”

A legjobb kívülálló
„Zavar, hogy sokan azt gondolják, nem jó úton haladunk, és alig várják, hogy elbukjunk. Azért jöttem Magyarországra, hogy segítsem a magyar úszást, de még mindig kívülállónak érzem magam. Lehet, hogy a fiatal korom miatt van, hogy nehezen ismernek el. Nyilván a nyelvi korlátok is közrejátszanak, mert ismernek ugyan az emberek, de nem nagyon tudnak rólam, a szakmai elképzeléseimről semmit sem” – evezünk komolyabb témák felé, ahol Széchy Tamás és „Laszi bácsi” (Kiss László) nevének említése azért jelzi, hogy Shane pontosan tudja, hova, milyen (úszó)kultúrába érkezett.

Azt ugyanakkor így is nehezen érti meg, hogy a közelmúltban egyesületet vagy felkészülési módszert váltó magyar elit úszók közül (pedig többen tudnak angolul) senki sem ült le vele beszélni a közös munka lehetőségéről. „Amerikában jobban ismerik a múltamat, tudják, mennyit dolgoztam azért, hogy most ilyen szintű úszót vihessek sikerre, mint Katinka” – mondja a 2013-as évben (minden sportágat figyelembe véve!) a legjobb magyar edzőnek megválasztott Shane.

De mi a helyzet a külföldi úszókkal? Senkinek sem tűnt fel, hogy a Tusup-módszerrel Katinka milyen javulást ért el? „Szeretnék a magyar úszásért dolgozni. Magyarország volt az, amely elfogadott engem, még úgy is, hogy nem itt születtem, és nem vagyok állampolgár sem, de itt kaptam komoly lehetőséget úszóedzőként. A lojalitás nekem fontos, így nem tervezem, hogy külföldi úszókkal dolgozzam. Büszkék vagyunk Katinkával arra, hogy Magyarországot képviselhetjük” – teszi hozzá nem kevés érzelemmel, ezek után pedig adódik a kérdés: vajon az úszáson túl is nálunk képzeli el a jövőjét? „Ha minden jól alakul, de a letelepedés kérdésében még nem mostanában kell döntenünk. Most évente majdnem 200 napot vagyunk külföldön.”

A nehezét a végére tartogatom, de a „mi a legnehezebb a saját feleséged edzésében” kérdésre is megvan a frappáns válasza. Naná, hiszen tépelődött már ezen eleget az edzések, versenyek közben.

„A fejemet helyre tenni, mert a férj és az edző üzemmód közötti átkapcsolás nem egyszerű. Ha látom az edzésen, hogy nem megy neki az úszás, akkor társaként engednem kellene pihenni, lazítani, edzőként viszont tudom, hogy kemény munkára kell kényszeríteni” – mondja, majd hozzáteszi: ha sikerül győzni, az öröm, éppen a kettős szerepkör miatt, hatványozottan jelentkezik.

Egy mosolygós, életvidám amerikai edző, aki nálunk találta meg a számítását, aki újfent igazolja, hogy a sikeres nők sem egyedül jutnak fel a csúcsra. Olykor magukkal (is) kemény csatákat vívó, tehetséges férfiak dolgoznak értük. Mögöttük. Csendben, a háttérben.

Címkék: férj, úszás, világbajnok, úszó edző, hosszú katinka, férj és edző

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!