A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Férfi gondok, női szorongások

Rendkívül dinamikus évszázadban élünk, s ennek a lelkiállapotunkra is vannak hatásai, hiszen a stressz kikerülhetetlen a mindennapjainkban. Mégis megtanulhatjuk ezeket a helyzeteket hatékonyan kezelni úgy, hogy ne a szeretteinken vezessük le a felgyülemlett feszültséget. Dr. Kun Ágota munkapszichológus segít nekünk elmerülni az ok-okozati tényezőkben, és hasznos gyakorlati tanácsokat ad.

Fotó: Getty Images

A stressz kikerülhetetlennek tűnik, de nem szabad hagyni, hogy a mindennapjainkra és a kapcsolatainkra negatív hatással legyen. Az első lépés, hogy ismerjük fel a stressz okozta jeleket.  

Stressz női és férfi módra

Dr. Kun Ágota szerint a nőknél gyakoribb az érzelmi kifejezéssel járó stresszreakció, azaz például a sírás, míg a férfiaknál a viselkedésükben nyilvánul meg az ilyen. Árulkodó jel lehet, ha a férfi visszahúzódik, félrevonul, kevesebbet beszél, kerül egy-egy témát, vagy épp a szokásosnál ingerlékenyebb. Mivel a feszültség elnyomása sokkal többet árt, mint használ, meg kell találniuk a stressz levezetésének – vagy éppen pozitívvá alakításának – legmegfelelőbb módját.

Mivel a férfiak általában versengőbbek, sokszor a sportban vagy más aktivitásban eresztik ki a gőzt, de az is gyakori, hogy elvonulnak barkácsolni, vagy éppen kimennek a kertbe kertészkedni. A nemek közötti különbségek itt is észrevehetőek, hiszen a hölgyek sokszor inkább az expresszív tevékenységek, például a társasági élet, a barátnőzés vagy éppen a bulik hatására képesek ellazulni.

Fontos valami olyan aktivitást találnunk – s ez lehetőleg azért ne a nassolás legyen –, amely lehetővé teszi bizonyos pozitív érzelmek átélését, s ezzel együtt az endorfin, vagyis az úgynevezett boldogsághormon mennyiségének növelését a vérben. Mindemellett mindkét nem képviselőinek szoktam javasolni a relaxáció elsajátítását. Egy 20 perces relaxálás napközben 3 óra éjszakai alvással is felérhet!"

A másik megoldás lehet, hogy bizonyos stresszhelyzeteket keretezzünk át pozitívvá. Pontosabban: ha a főnökünk leüvölti a fejünket, próbáljunk kívülállóként nézni a helyzetre. Vizsgáljuk meg, hogy valóban nekünk szól-e a haragja:

Ha arra jutunk, hogy nem, akkor valószínű, hogy egy másik probléma áll a háttérben – például éppen most válik a feleségétől, és nehéz időszakon megy keresztül. Így máris másképp látjuk a helyzetet, ennek köszönhetően pedig belátóbbak leszünk az adott személlyel szemben, és könnyebben engedjük el a konfliktust is.”

Minden a hormonokkal kezdődik

„Amikor stresszhelyzetbe kerülünk, háromféle hormon szabadul fel a szervezetben: kortizol, epinefrin és oxitocin – avat be a tudományos háttérbe a szakember. – A kutatások során azt figyelték meg, hogy habár ugyanezek a hormonok lépnek működésbe mindkét nemnél, az arányaik mások, ennek köszönhetően reagálnak másképp a stresszhelyzetekre a nők és a férfiak.

Az oxitocin egy női hormon, ami az emberekhez való közeledésre ösztönöz. Mivel a férfiaknál ebből a hormonból jóval kevesebb szabadul fel, ők teljesen másképp reagálnak a stresszhelyzetekre, mint a nők, sőt, a két nemnél más helyzetek is váltják ki azokat.

Mivel az erősebbik nem képviselői természetüknél fogva szeretnek versengeni, náluk a stresszt is sokszor teljesítményhez, köthető helyzetek okozzák, míg a hölgyeknél inkább társas, szociális helyzet váltja ki a stresszt – például munkahelyi vita, vagy konfliktus a gyerekkel. Mint ahogy a stresszt is eltérő okok válthatják ki, a reakciók is teljesen különbözőek.

A férfiaknál általában két véglet van: vagy megpróbálnak bezárkózni, és inkább elkerülni a problémát, vagy pedig felveszik a kesztyűt, és megküzdenek. A nőknél a reakciók sokkal érdekesebbek, ugyanis sokszor inkább megpróbálnak közeledni a konfliktust kiváltó személyhez.”

Az álommunkahely

Manapság több cikk születik arról, hogy milyen lehet a stresszmentes munkahely, mint arról, hogyan legyen tökéletes a párkapcsolatunk. Mint ahogy az utóbbi, úgy az előbbi sem létezik – mai, rohanó világunkban képtelenség igazán nyugodt munkát találni.

Kisördög a stressz?
Habár a fentiek fényében igazi kisördög lett szemünkben a stressz, mégis létezik az úgynevezett pozitív stressz, ami nélkül valószínűleg elég sivár lenne az életünk. Az izgatottság motivál, és jobb teljesítményre sarkallhat. Ha jobban belegondolunk, életünk során számtalan olyan pillanat akad, mikor a versenyszellem arra ösztönöz, hogy a maximumot hozzuk ki magunkból. Szakértők szerint egyébként stressz nélkül az állatok se lennének képesek menekülni, vagy éppen vadászni.

„Ne áltassuk magunkat, stresszmentes munkahely nincs. Bár vannak olyan foglalkozások, amelyek egyébként különösen nagy feszültséggel járnak – az érzelmi megterheléssel járó szakmák, ahol napi szinten kell emberekkel foglalkozni, ilyenek például a tanárok vagy a szociális munkások –, a legtöbb esetben a munkahelyen akkor stresszesebbek az emberek, ha az adott munka követelményei meghaladja a képességeiket.”

Címkék: stressz, stresszvegyületek, pozitív stressz, női stressz, stressz kezelés, férfi stressz

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!