A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

ÉtVÁGY - bűntudat nélkül?

Anyukám töltött káposztája, nagymamám bejglije, keresztanyám almatortája... mennyei finomságok. Egész évben várom, hogy újra lakmározzam belőlük, bespejzolva az ízélményből következő karácsonyig. A szilveszteri partira készülve aztán rendszerint elkeseredetten állok a tükör előtt: itt kilöttyed, ott hurkásodik, amott meg be sem tudom gombolni...

Fotó: Thinkstock

„Minden belefér, csak megfelelő időben és megfelelő mennyiségben” – kezdi biztatóan a beszélgetést dr. Sebestyén Beáta, az egészségtudományok doktora. A szakértő szerint a változatosság és a mértékletesség a kulcsszó, nem a kalóriaszámolgatás. „Rengeteg étel-ital kapcsolódik az ünnepekhez, ezeket ne vonjuk meg teljesen magunktól. Mégsem ülhetünk éhen-szomjan, fehérjeturmixot szürcsölgetve a karácsonyi asztalnál.” 

Formabontás a formánk megtartásáért
1. Próbáljuk az ünnepi ételeket egészségesebben, diétásabban elkészíteni: a cukrot természetes édesítőszerre, a fehér lisztet teljes kiőrlésűre cserélhetjük.

2. Étkezés előtt igyunk egy nagy pohár vizet, így hamarabb jelentkezik majd a teltségérzet.

3. Kisebb tányérra kevesebb étel fér, mégis többnek tűnik. Elő a kistányérokkal!

4. Együnk lassan, nyugodt körülmények között, ezáltal egységnyi idő alatt kevesebb ételt fogyasztunk, és jobban kiélvezzük az ízeket.

5. Szedjünk csak egyszer, akkor viszont normális adagot. A csak kicsit kérek, majd szedek újra felkiáltással, a többszöri repetának hála, észrevétlen eszünk többet a kelleténél.

6. Találjuk meg a helyes arányokat a főétkezésnél. Zöldségből szedjünk a legtöbbet, húsból már kevesebbet, míg a rizs, tészta, krumpli köretből csak jelképes, kóstoló mennyiséget.

7. Ha ünnepi vacsorára vagyunk hivatalosak, nyugodtan kérjünk a süteményekből kis csomagot másnap reggelire ahelyett, hogy késő este fogyasztanánk el.

8. Ne nassoljunk étkezések között, mert fölösleges inzulinválaszra késztetjük a szervezetünket. Legyen a desszert a főétkezés része.

9. Egy vacsora utáni téli séta nem csak hangulatos, de valamelyest ellensúlyozza is a nagyobb kalóriabevitelt.

10. Iktassunk be karácsony után néhány szigorúbb, kompenzáló napot, ezzel még időben eltüntethetjük az ünnepek nem kívánt nyomait.

Ő maga a rendszeres, napi négy-ötszöri étkezésben hisz, szigorúan nassolások nélkül.

„Bármit is fogyasztunk két étkezés között, aminek íze van – legyen az akár egy rágógumi vagy egy pohár diétás kóla – beindítja a szervezet inzulinreakcióját. A testünk felkészül a táplálék feldolgozására, aktivizálódik az emésztőrendszer, és közben nem fogyunk.” 

Ezért fontos, hogy ne egész napra elosztva csipegessük a karácsonyi süteményeket, szaloncukrokat, hanem étkezéshez kapcsolva, délelőtt vagy legkésőbb ebédre. Vacsorára pedig fogyasszunk könnyű salátát, zöldséget, natúr húst, halat. Azzal is próbálkozhatunk, hogy elkészítjük a tradicionális karácsonyi fogások diétás verzióját.

Cukor helyett használjunk steviát, eritritet, xilitet, de vigyázzunk: ezek sokkal édesebbek, így kevesebb kell belőlük. Sőt, egyeseknél a nagyobb mennyiség hasfájást, emésztési zavarokat is okozhat.

Ugyancsak érdemes a finomlisztet teljes kiőrlésűre vagy csökkentett szénhidráttartalmúra cserélni, de válogathatunk a maglisztek között is. Ám a debütálást lehetőleg ne szentestére időzítsük: kísérletezzük ki, hogyan viselkednek ezek az alapanyagok, esetenként kisebb-nagyobb változtatásokra lehet szükség a bevált receptjeinknél.

Köretként zöldségfélék, édesburgonya, barna rizs, durumtészta javasolt egészséges alternatívaként. „Ha pedig valaki nem konyhatündér, egyre több helyen beszerezhet cukormentes szaloncukrot, bejglit és egyéb finomságokat” – nyugtatja meg Bea a kevésbé házias nőtársakat.

Az ünnepek nem múlhatnak el koccintások, tósztok nélkül. A szakértő szerint mértékkel alkoholt is fogyaszthatunk. „Ha lehet, az édes likőrök, koktélok, röviditalok helyett válasszunk száraz bort, száraz pezsgőt. Ebből egy-két pohár nyugodtan elfogyasztható, akár szilveszter éjfélkor is.”

De vajon három nap is számít? –  merül fel bennem a kérdés. Hiszen az nem sok, ennyi „bűnözés” igazán beleférhet évente egyszer. „Egyetlen nap is számít, nemhogy három. Sosem értettem azt a hozzáállást, amikor valaki még leküld egy jó adag nutellás-banános palacsintát, mielőtt másnap diétázni kezdene. Én azt javaslom, az életmódváltással se várjunk az újévi fogadalomig – vágjunk bele még ma. Nem kell lemondanunk semmiről, csak egy kis tudatosságra, odafigyelésre van szükség.”

Címkék: egészséges táplálkozás, diéta, karácsony, hagyományos ételek másképp, inzulinreakció, ünnepi étkezés

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!