A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

És... akkor a moderátor

Az utóbbi években új szakma született, vagy legalábbis új elnevezés kapott az, ha valaki segít feloldani a konfliktusokat, szelíd mederbe terelni a családi vitákat vagy közös megoldást keresni olyan problémákra, amelyekbe a családtagok kezdenek belefásulni, esetleg a szorongás bénítja meg őket.

Fotó: Thinkstock

Régebben a moderátort úgy neveztük: nagymama, barát, de egy jó szándékú, bölcs szomszéd is lehetett az. Sőt, a legjobb moderátor a gyerek, főleg a nagyobbacska, aki antennáival tökéletesen érzékeli a feszültséget, és addig ügyeskedik, dumál, hízeleg, vagy akár a humort is beveti, mígnem újra összesimítja a szüleit.

Manapság pszichológusok, coachok, párkapcsolati tanácsadók segíthetnek moderátorként, de a lelkipásztor, vagy egy kivételesen empatikus háziorvos is átvághatja egy-egy jó mondattal, megoldást jelentő ötlettel azt a bizonyos gordiuszi csomót. Ha elakad a családi kommunikáció, érdemes szakemberhez fordulni.

A családon belül is lehet segítség. Elsősorban saját magunkra támaszkodhatunk, ha képesek vagyunk kicsit kívülről is látni magunkat, és hajlandónak mutatkozunk észrevenni a másik fél közeledési, békülési szándékát.

De nem csak vitás helyzetekről lehet szó, a mindennapi feladatok is okozhatnak gondot – hogyan neveld a gyereket, mit engedj meg és mit ne, mekkora szabadságot igényelj, mennyit adj belőle a másiknak, mennyire tudod segíteni a saját céljai elérésében, észreveszed-e ha valamiben megakad…

A sikeres családi kommunikáció három alapeleme: empátia, odafigyelés és tolmácsolás, magyarról magyarra. Régóta tudjuk ugyanis, hogy a szavak, hiába tűnnek egyértelműnek, nem azok: gyakran mást akar kifejezni velük az, aki mondja, és másképp értelmezi, aki hallja.

Néhány tanács a sikeres családi párbeszédhez

1. Sose feküdjünk le haraggal! Ha addig nem ment, este béküljünk ki, a még megoldatlan kérdéseket tegyük el másnapra.

2. Figyeljünk az álmainkra! Az elme nem egyszer éjjel megsúgja a megoldást.

3. Vita során sokféle érzelem eluralkodhat rajtunk: győzni akarás, régi sérelmek, sértettség, becsvágy. Próbáljuk kontrollálni ezeket, hogy a vita ne fajuljon veszekedéssé, amiből már nehéz lenne sérelmek nélkül kijönni.

4. Higgyük el, hogy a másiknak is lehet igaza!

5. Az érzelmi terror könnyen és ösztönösen jön, de zárjuk ki a kapcsolatunkból! Se a szelíd zsarolás, se az „ugye, megmondtam" sértegetés nem hoz hosszú távú békességet, csak pillanatnyi fegyverletételt eredményeznek.

6. Ne csak a szavaknak higgyünk: sokszor a testbeszéd, a gesztusnyelv többet elárul szeretetről, ragaszkodásról, gyengéd támogatásról, vagy akár a bocsánatkérésről, mint a kimondott szó.

7. Nem kudarc az, ha külső, független személytől kérünk tanácsot. Van úgy, hogy a saját szüleink bölcsességére támaszkodhatunk, a barátaink közvetíthetnek, vagy akár jöhet egy hivatásos moderátor.

Címkék: család, párkapcsolat, testbeszéd, vitatechnika, moderátor, családi viták, családi kommunikáció, kommunikéció

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!