A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Éppen olyan, mint a Tánti!

Vannak külső, testi jegyek, amelyek a családi legendák szerint öröklődnek. Ha elég sok a rokon, és generációk óta tartják is a kapcsolatot egymással, mindig akad egy gyerek, akire rá lehet fogni, hogy éppen olyan a természete, a fejtartása, a nevetése, mint valamelyik nagybácsié vagy nagynénié – aki egyébként szintén úgy tudja, hogy a szóban forgó tulajdonságot ő is elődeitől örökölte. Ezen legendák valódiságának a megfejtését hagyjuk a genetikusokra. Most néhány olyan öröklődő tulajdonságot kerestünk ki, amelyeket tényleg emlegetnek a családtagok.

Fotó: Thinkstock

Gilbert-szindróma
Előfordulása Közép-Európában a lakosság öt százalékát érinti, a skandináv országokban ennél kétszer-háromszor gyakoribb. Az egészségre nem veszélyes, csupán külső jegyei vannak: sárgaságban nyilvánul meg. Bizonyos élethelyzetben, izgalmi állapotban, fáradtság, kimerültség, szomjúság esetén az érintett ember szeme fehérje vagy testének akár egész bőrfelülete sárga színt ölt. Öröklődése kromoszómához kapcsolt.

Kopaszodás
Van genetikai összetevője, de még csak ennyi a biztos. Számos gén szerepet játszik a kialakulásában, ám az egyértelmű „tettest” még nem sikerült megtalálni, pedig számtalan fronton folyik a kutatás.

Hatujjúság
Általában még csecsemőkorban eltávolítják a „felesleges” ujjat, hiszen régen még a boszorkányság bélyegét is rásütöttek a húsznál több ujjal rendelkezőkre. Ady Endréről is tudjuk, hogy gyerekkorában eltávolították az extra ujját, pedig a költő a kiválasztottsága jeleként értelmezte rendellenességét (az ősmagyar hit szerint a táltos születik több csonttal, például hat ujjal). A kétoldali sokujjúság általában dominánsan öröklődik, ami azt jelenti, hogy a valamelyik szülőben előforduló sokujjúság a gyermekek felénél jelenhet meg.

Színtévesztés
Az angol nyelv színvakságként fogalmaz, mi mindkét névvel illetjük, de valójában ennek az X (azaz nemi) kromoszómán öröklődő betegségnek a célpontjai gyakrabban tévesztenek színt; leginkább a pirosat a zölddel keverik. Jobban mondva, nem tudják egymástól megkülönböztetni őket: valami egységes, leginkább a barnára hasonlító színt látnak. A közlekedési lámpák miatt ez hátrányt okoz a jogosítvány megszerzésekor.

Balkezesség
Bár szignifikánsan körülhatárolt társadalmi csoportot alkotnak, s rengeteg kellemetlenségük adódik a „jobbkezes világban”, a balkezesek a legkevésbé szervezett csoportok közé tartoznak, mert a kényelmetlenségeiken túl nincs közös identitásuk és különösebb társadalmi erőt sem képviselnek. Még a múlt században is átszoktatással kényszerítették őket a „szép” kezük használatára: azóta azonosítottak egy olyan gént (LRRTM1), ami halmozódni látszik a balkezeseknél, és apai ágon öröklődik. 

Címkék: gének, balkezesség, veleszületett, színtévesztés, öröklődés, gilbert szindróma, hatujjúság, kopaszodás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!