A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Enyhítő módszerek

Igyál egy kupica pálinkát, édesem - a legtöbbünknél így reagáltak nagyanyáink, amikor fájdalmakra panaszkodtunk. Igazuk volt, ugyanis az alkohol fájdalomcsillapító hatásaira egy időben esküdtek az orvosok.

Fotó: Thinkstock

Megközelítőleg 4000 évvel ezelőtt a Távol-Keleten akupunktúrás módszereket használtak a fájdalmak enyhítésére, míg Európában a feljegyzések szerint inkább az ópiumot preferálták az orvosok – a trójai háborúban például a sérült katonákat borban feloldott ópiummal kábították.

A középkor hajnalán Európában „fájdalomcsillapítás” gyanánt műtőszolgákat és speciális lekötözéseket alkalmaztak – amíg a beteg eszméletét nem vesztette, addig sem tudott megmozdulni a műtőasztalon, azonban voltak szerencsésebbek, akik kaptak egy-egy korty alkoholt vagy ópiumot a beavatkozás előtt.

Az első áttörés a 16. században történt, amikor egy Cordus nevű német gyógyszerész kénsavból és alkoholból előállította az étert. Annak ellenére, hogy Svájcban sikeres altatásos kísérleteket is végeztek ezzel a módszerrel, egészen a 19. századig nem alkalmazták.

F. W. Adam Sertürner gyógyszerész 1811-ben állította elő a morfint, ami a görög és római mitológia egyik alakja, Morpheus, az álom istene után kapta a nevét.

1842-ben volt az első olyan műtét, ami alatt a beteg nem érzett fájdalmat. Crawford Long rájött arra, hogy az étergőz enyhe kábulatot okoz, és ezzel a módszerrel először egy cisztát távolított el egy betege nyakából. Összesen kilenc műtétet hajtott végre ily módon, de munkáját kénytelen volt abbahagyni, miután boszorkánysággal vádolták meg. Módszere 1846-ban eljutott Európába.

Egy skót orvos, James Young Simpson nem tartozott a szer hívei közé. Ő a kloroformot ajánlotta a fájdalmak csillapításához. Élesben először 1847-ben használta a szert, egy szülésnél, ami óriási vihart kavart, ugyanis kollégái úgy vélték, hogy a szülési fájdalmak jótékonyan befolyásolják az anya erkölcsét, illetve vallási nézeteit – a módszert 1853-ban ismerték el, amikor Viktória királynő a nyolcadik gyermeke születésekor is kloroformot kapott, majd őfelsége annyira elégedett volt az eljárással, hogy nem sokkal később lovaggá is ütötte Simpsont.

Ezt követően megjelentek a helyi- és gerincvelő-közeli technikák, illetve a 20. század közepétől az izom bénítására szolgáló gyógyszerek is.

Napjainkban sem állt meg a fejlődés, egyre biztonságosabb, és kevesebb mellékhatást okozó gyógyszerek kerülnek piacra. Az egyik legnépszerűbb módszer jelenleg az altatószer vénás adagolása, aminek köszönhetően csak a szükséges mennyiségű gyógyszer jut a szervezetünkbe.

Címkék: szülés, pálinka, fájdalom, fájdalomcsillapítás, kloroform, éter, morfium, morpheus

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!