A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egzotikus gyümölcsök

Különleges finomságok illegetik magukat az élelmiszer-áruházak polcain. S bár az egészséges étkezés hívei szerint az a jó, ha az adott időszak és hely friss zöldségeit és idénygyümölcseit eszegetjük, azért el-elcsábulhatunk egy-egy érdekességre. Bár előtte jól jönne belenézni az útlevelükbe. A mi micsoda kalauz a Ridikül adása után a magazinban folytatódik:

Fotó: Shutterstock.com

Mangó

A trópusok édes, különleges ízű, lédús gyümölcse, ami az őszi- és sárgabarackra egyaránt hasonlít, mégsem olyan. Eredeti származási helye Burma és India, A-, B-, C- és E-vitaminban gazdag. Középen jókora, lapos tojásforma magja van. A franciák remek módszert találtak ki a mangó legyőzésére: a lapos oldalán a magig beküldve egy éles kést finoman körbeszelik, a húst héjával együtt leválasztják a magról, majd pedig – ahogy a nagyi a krumplis pogácsát anno – bekockázzák. Mélyen. Utána a héját benyomva kifordítják, és így helyes mangósünit kapnak. Lehet eszegetni.

Gránátalma

A gránátalmát különösen a Földközi-tenger vidékén, a Közel-Keleten fogyasztják, de ma már az itthoni piacokon is rendre felbukkan. Finom, édes-pikáns gyümölcs, bár kicsit macerás leszopogatni az apró magvakról. (Noha azok is ehetőek.) De a leve ki is préselhető, sőt, szirupként, dzsúszként is megvehetjük az ázsiai élelmiszerboltokban. Salátába is finom, mondjuk egy vinaigrette-szósszal meghintett zöld saláta, körte, s hozzákockázott gorgonzola sajt társaságában. Ilyenkor a magot is gond nélkül elropogtathatjuk.

A gránátalma nagy mennyiségű flavonoidot tartalmaz. Káliumban, C-vitaminban és kalciumban gazdag. Ha rendszeresen fogyasztjuk, segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri, valamint más betegségeket. Egyébként ott, ahol őshonos, a héját és a gyümölcs levét évszázadok óta szőnyegfestésre is használják.

Csillaggyümölcs

Koktélokhoz adnak belőle egy-egy szeletkét a pohár szélére biggyesztve, vagy a desszertet színesítik a csillag formájú gyümölcsdarabkákkal az elegánsabb éttermekben, cukrászdákban. Nem kell félrepiszkálni a csokival leöntött vaníliafagyi mellől, meghámozni sem szükséges, bár az ember nagy kedvet érez rá. Úgy, ahogy van, fogyasztható. Savanyú, az igaz, de nem annyira, mint a citrom, és közben a lelke mélyén édes is, némi kis kesernyés bájjal.

Egyébként Indiában, Indonéziában és Srí Lankán őshonos, valóságos vitaminbomba, de csak picit együnk belőle, mert oxálsavtartalma magas, ezt pedig a veseköveseknek nem kell bemutatni. A többieknek meg elég annyi, hogy a koktél mellé rendelt csillaggyümölcs-szeletkét bátran el lehet rágcsálni.

Licsi

Tökéletesen illene Li bácsi kifőzdéjébe, ha lenne ilyen, ugyanis Dél-Kínában és Indokínában őshonos, s ha oda vet a jó sorsunk, finom, édes, zamatos, fehér húsú gyümölcsöt bonthatunk ki kemény kabátkájából. Legjobb egyenesen a szájba célozni vele, mert néha úgy robban ki, mint egy célt tévesztett golyó, egyenesen a földre pottyan, vagy ha elkapjuk, a leve összeragacsozza a kezünket.  Ugyanezt az élményt, persze, fékezett habzással kapjuk meg az importlicsik esetében: nyilván ezek is az idefelé vezető úton érnek be, ami nem ugyanaz, mint amikor a fán. De azért érdemes a friss gyümölcsöt megkóstolni vagy kompótként megvenni a boltokban. Magában és gyümölcssalátába is finom. Magas C-vitamin tartalma van, és segíti az emésztést, de annyit úgysem eszünk belőle, hogy ezt igazolni is tudjuk. Egyszerűen csak azért kóstoljuk meg, mert finom.

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!