A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egy isteni madár, a sas

Volt egyszer egy dardániai királyfi, aki olyan, de olyan gyönyörű volt, hogy Zeusz beleszeretett. Egy nap sassá változott, hogy feltűnés nélkül elrabolhassa a fiút. Magával ragadta az Olümposzra, ott halhatatlanságot és örök fiatalságot ajándékozott neki, és megtette az istenek pohárnokának.

Fotó: Shutterstock.com

Zeusz feleségének, Hérának nem tetszett, hogy Zeusznak már megint új szerelme van. Héra addig korholta Zeuszt, míg az az égbolton helyezte el Ganümédészt a Vízöntő csillagkép formájában. A mítosz erősen hatott a képzőművészekre is, például Cellini, Houdon, Thorvaldsen, Corregggio, Carracci, Rubens, Rembrandt is megalkotta az elrablás pillanatát.

Az alkotásokon a szép, ruhátlan testű ifjú arca semmi rémületet nem mutat, inkább élveteg gyengédséggel simul szárnyas, tollas elrablójához, a pompás sashoz, Zeuszhoz.

Isteni jelleg

A sas isteni jellegét bizonyítja, hogy más mítoszok is kapcsolódnak hozzá. Amikor Prométheusz ellopta a tüzet az istenektől, hogy az embereknek adja, Zeusz egy sasra bízta, hogy mindennap kitépje Prométheusz máját, amely éjszaka újranőtt. Ez az örök büntetés a sas kegyetlen természetét is szimbolizálta.

Rembrandt festménye
Fotó: Google Art Project

Szerte a világon

A germán hitvilágban a sas a világfa, az Yggdrasil tetején ül, és az univerzum bölcsességét őrzi. Alatta egy sárkány, Nidhogg éldegél. A két lény örök harcban áll egymással. 

A hindu mitológiában Garuda, a sas, Visnu isten járműve és hű társa. Garuda félig ember, félig madár, aki isteni hatalommal rendelkezik, és képes legyőzni a gonosz erőket. Garuda amúgy a kígyók ősi ellensége is. Számos történet szól arról, hogyan mentette meg Garuda az embereket és az isteneket a démonok támadásaitól.

Micsoda megjelenés!

De félretéve a varázsos meséket, nézzünk csak meg egy sast a valóságban. Szigorú, félelmetes tekintete, hatalmas karmai és döbbenetes szárnyai valóban királyivá teszik. A sas szeme a legélesebb a madarak között. Az emberi szemnél akár nyolcszor élesebben lát, és képes egy kisebb zsákmányt is észrevenni több kilométer magasból. Az éleslátást különleges retinaszerkezetük biztosítja, amely sokkal több fényérzékeny sejtet tartalmaz, mint az emberi szem.

Fotó: Shutterstock.com

Repülj, repülj sasmadár!

A sas szárnyfesztávolsága lenyűgöző, egyes fajok, például a fehérfejű rétisas szárnyai akár 2,5 méteresek is lehetnek. Szárnyaik nemcsak a repülést, hanem a hosszú ideig tartó lebegést is lehetővé teszik, miközben minimális energiát használnak fel.

Lebegés közben szúrják ki maguknak a zsákmányt. A sasok erős csőrrel és rendkívül éles karmokkal vannak felszerelve, amelyekkel könnyedén elkapják és megragadják a mit sem sejtő állatot. Halakat, kisebb emlősöket, madarakat és hüllőket is esznek, de olyan is előfordult már, hogy egy fűben játszó kisgyereket kapott fel egy sas.

A sasok képesek akár 10.000 méter magasan repülni, hogy elkerüljék a ragadozókat, vagy jobb kilátást kapjanak a zsákmányukra. Egyes sasok, például az aranysas, több mint 150 km/h sebességgel csap le zsákmányára. Ez a villámgyors támadás biztos sikert hoz számára.

A sas és a szerelem

Sok sasfaj halálig kitart választottja mellett. Fészkük, amelyet sasfészeknek vagy aerie-nek neveznek, évről évre bővül, hogy helyet adjon a családnak. A sasok szülői gondoskodása figyelemre méltó. A fiókákat mindkét szülő táplálja és védi, amíg azok meg nem erősödnek.

A tojó általában 1-3 tojást rak, amelyeket mindkét szülő gondosan őriz és melegít körülbelül 35-45 napig, amíg kikelnek. A fiókák az első hetekben teljes mértékben a szülők gondoskodására szorulnak. A fészek tehát a kicsik első otthona és tanulóterepe, ahol biztonságban fejlődhetnek, mielőtt kirepülnének.

Fotó: Shutterstock.com

Sasfészek

A sasfészek, amelyeket gyakran ’sasvárnak’ vagy angolul aerie-nek neveznek, a madárvilág egyik legnagyobb és legimpozánsabb építménye. Ezek a fészkek nemcsak méretük, de elhelyezkedésük és építésük módja miatt is különlegesek.

Egyes fészkek átmérője akár a 2-3 métert is elérheti, és több száz kilogrammot nyomhatnak. Főként ágakból, gallyakból építik meg őket, amelyeket mohával, fűvel, levelekkel és más puhább anyagokkal bélelnek ki. A sasok gyakran építik fészküket sziklaszirtekre, magas hegyek oldalára vagy hatalmas fák tetejére. A magasság biztosítja számukra a biztonságot a ragadozóktól, valamint kiváló kilátást nyújt a vadászathoz. 

A sasfészek építése időigényes munka, amelyet a sasok párban végeznek. Mindkét szülő részt vesz az ágak gyűjtésében és a fészek összeállításában. Az építés hetekig is eltarthat, és a fészek évről évre bővül, amikor a sasok ugyanazt a helyet használják költésre. Ennek következtében a régi fészkek elképesztő méretűvé válhatnak.

A Guinness Rekordok Könyve szerint a valaha mért legnagyobb sasfészek 2,9 méter széles és 6 méter mély volt, és körülbelül 2 tonnát nyomott.

Címkék: sas a mitológiában, a sas és prométeusz, zeusz sas képében, sasfészek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!