A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egy demokrata katona

Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény, és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat! - ezek voltak Knézich Károly utolsó mondatai 1949-es, aradi kivégzése előtt.

Fotó: Wikipédia

A Knézichek ősi katonacsaládba tartoztak, határőr ősökkel, horvát és magyar gyökerekkel. Knézich Károly ide született 1808-ban. A '40-es években Galíciában szolgált.

A galíciai lengyel felkelés leverésének tapasztalatai mély ellenszenvet ébresztettek benne a birodalmi politika iránt. 1848-ban, amikor átlépett a honvédseregbe, már századosi rangban volt. 1849 májusában tábornoki kinevezést kapott, ebbéli minőségében harcolt Buda visszafoglalásakor.

Még 1842-ben eljegyezte, majd feleségül vette Kapitány Mihály egri szenátor Katalin leányát, akitől több lánya is született. 

A peredi csata után Görgey Artúr leváltotta, viszont – az örök szembenállás egyik jeleként – Kossuth Lajos kinevezte a felső-tiszai hadtest parancsnokává, majd a Honvédelmi Minisztériumban szolgált. Kossuth kiszemelte Erdély kormányzói posztjára is, de a hadi helyzet romlásával inkább egy rögtönzött hadosztály élére állították.

Knézich is Világosnál tette le a fegyvert. Amikor bekerült az aradi börtönbe, a felesége eleinte szorgalmasan látogatta, de az egri szüret közeledtével szeptember végén faképnél hagyta az urát, és hazament szüretelni. Ennek a sajátosan gyors távozásnak köszönheti az utókor, hogy a családnál megmaradtak a egyébként elkobzott kitüntetések.

Az elítélt tábornok ugyanis a szolnoki csatáért megkapta a III. osztályú, az április 26-i komáromi csatáért pedig a nagyon ritkán adományozott II. osztályú katonai érdemrendet. Ezeket Knézich Károly nem tudta az ítélet után Aradon beszolgáltatni, mert elküldte a feleségével Egerbe, a lányainak. Az érmek ma egy-egy dédunokájánál vannak Egerben, illetve Budapesten.

Különös tragédiája a családnak, hogy Károly fivére a császári seregben harcolt a magyar honvédség ellen. És jól mutatja, hogy az azonos nevelés, az azonos értékek és szellemiség elsajátítása nem győzheti le a jellemet. Míg Knézich testvére hű maradt eredeti katonai esküjéhez, addig Károly az új és demokratikus szellemű, függetlenséget ígérő forradalmi utat választotta.

Knézich Károlyt kötél általi halálra ítélték, és október 6-án az ítéletet végrehajtották. Csontjai 1932-ben, az aradi árvíz idején kerültek elő. Jelenleg a vértanúk tiszteletére emelt emlékoszlop kriptájában nyugszik.

Címkék: kitüntetés, aradi vértanúk, knézich károly, 1848

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!