Egészségesen sokáig
Azt már régóta mondják a szakemberek, hogy az egészséges étkezés, a rendszeres mozgás, az aktív életmód nem csak meghosszabbítja az életet, de az egészségben töltött évekhez is hozzájárul. Az öregedés lassításával egyre többet foglalkoznak az orvosok, gyógyszerészek, genetikusok, és egyéb tudományágak képviselői.
Sok mindent kiderítettek, s bár számos felfedezés, kutatási eredmény kipróbálása még csak a klinikai fázisban tart, de néhány már ezen is túljutott.
Mi az az öregedés?
Az öregedés egy összetett biológiai folyamat, amely során a test fokozatosan elveszíti fiatalos működőképességét. Az öregedés hátterében különböző molekuláris és biológiai mechanizmusok állnak. Sejtszinten az öregedés egyik fő tényezője a sejtek kilométeróráinak rövidülése. A telomérák, a kromoszómák végén található védőburkok minden sejtosztódáskor egy kicsit lerövidülnek. Amikor a telomérák teljesen eltűnnek, a sejt már nem tud tovább osztódni, és ez a sejtek öregedéséhez vagy pusztulásához vezethet.
Az oxidatív stressz is fontos szerepet játszik az öregedésben. A szabad gyökök, amelyek az életfolyamatok során keletkeznek, károsíthatják a sejteket, fehérjéket, a DNS-t, és ez a károsodás felhalmozódik az életkor előrehaladtával. Az antioxidánsok, amelyek semlegesítik a szabad gyököket, bizonyos védelmet nyújtanak a sejtek számára, de a védekezés hatékonysága csökkenhet az öregedés során.
Az életkor előrehaladtával a sejtek és szövetek anyagcseréje is lelassul. Ez hozzájárul az izomtömeg csökkenéséhez, a zsírszövet növekedéséhez és az általános fáradtságérzethez. Kérdés, tehetünk-e ellene valamit? S a válasz: igen.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 1. számának 6. oldalán!)
Még nincs hozzászólás