A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Édes fiam, mit is játszol?

WOW, GTA, CoD, CS (csé), Skyrim, Assassins Creed. Megannyi betűszó és egzotikus csengésű név, amely hallatán az egyszeri szülő azt sem tudja, eszik-e vagy isszák, csak azt, hogy a gyerek odaül a számítógép vagy a játékkonzol elé, aztán ropognak a fegyverek, fröcsög a vér, és robbanások zaja tölti be a nappalit. Mivel múlatják az időt a gyerekek, és mit kell tudni ezekről a játékokról?

Fotó: YouTube

A mai modern videojátékok már messze vannak a Pac Mantől és az idősebb generációk nagy kedvenceitől, az Aknakeresőtől és a Fekete Macskától. Például azért, mert a mai játékokat már akkora csapatok hozzák létre, amelyek méretben sokszor a legkomolyabb hollywoodi kasszasikerek stábját is felülmúlják.

A bevételek nemkülönben, a GTA című játék (rövidesen kitérünk rá) legutóbbi epizódja például minden idők legsikeresebb szórakoztatóipari premierjét tudhatja a magáénak, lekörözve olyan klasszikus filmeket, mint a Csillagok háborúja vagy a Harry Potter-sorozat bármelyik része.

Persze, némileg torzít a kép, hiszen a filmek a mozijegyek árából hozzák össze a bevételt, míg a videojátékok esetében több ezer forintos lemezeken érkezik a szoftver. Ennek ellenére a videojátékok ma már önálló szórakoztatóipari kategóriát képviselnek, a nagyobb címek pedig akár több, egész estés film forgatókönyvét, sztoriját is tartalmazzák.

Több ezer forint egy…kódért?
A technológia fejlődésével az adathordozók is változnak, ezért a játékok világában járatlan szülő vagy idősebb rokon ugyancsak elcsodálkozhat, ha bemegy egy videojátékokat is forgalmazó boltba, és hangos sóhaj után kifizet mondjuk tízezer forintot egy papírdobozért – amiben semmi sincs!

Mik ezek a betűszavak?
A teljesség igénye nélkül gyorsan szaladjunk végig pár népszerűbb játékon és kifejezésen, amivel a szülők találkozhatnak.

GTA: a betűszó feloldása: Grand Theft Auto. Napjaink egyik sok vihart kavaró játékáról van szó, amelyben a játékosnak a bűnözők életét kell élnie: autót lopni, páncélautót kirabolni, bérgyilkosságot elkövetni, és még sorolhatnánk. Az Egyesült Államokban a véresebb akciófilmeknek megfelelő korhatár-besorolást kapó játék valóban nem egy ártatlan szimulátor, ám a vonatkozó szabályozás hiányában Magyarországon bárki megveheti.

WOW: ez a játék a World of Warcraft, amely a fantázia világába kalauzolja a játékost. Harcosok, mágusok és hasonlók csapnak össze mesebeli lényekkel, orkokkal, trollokkal, gólemekkel. Különlegessége, hogy úgynevezett MMORPG (Massiveli Multiplayer Online Role Playing Game), vagyis sokszereplős online szerepjáték. Ez annyit tesz, hogy a játékos nem a számítógép által generált ellenfeleket kaszabolja, hanem más, interneten keresztül játszó emberek ellen veszi fel a harcot. Hasonló játékból rengeteg van, a legfontosabb megtanulni, hogy mivel a harc valós időben zajlik, az ilyen típusú játékokat nem lehet csak úgy, bármikor elmenteni és kikapcsolni. Ha ezt az egy dolgot megtanulja a szülő, hatalmas piros pontokat szerezhet a gyereknél.

CoD: Call of Duty. A GTA-hoz hasonló sikereket tudhat magáénak ez a harci játék, amely az úgynevezett first person shooterek táborába tartozik. Az ilyen típusú játékok tulajdonképpen katonaszimulátorok, ahol a különböző különleges osztagos vagy épp világháborús katonák bőrébe bújva kell lövöldözni a terroristákat, nácikat, drogbárókat és hasonló gazembereket. Ezek a játékok szintén nem a gyenge idegzetűeknek valók, és a GTA-hoz hasonlóan, a nálunk fejlettebb kultúrájú országokban korhatáros besorolást kapnak.

Assassins Creed: egy üdítő kivétel: bár embereket ölni ebben a sorozatban is kell, a harcok nem Irakban, Afganisztánban vagy épp Csernobilban zajlanak, hanem a 15. századi Firenzében, a francia forradalom idején, vagy épp az amerikai függetlenségi háború során. Ez akár a szülőknek is érdekes lehet, ugyanis döbbenetesen szép grafikával elevenedik meg a reneszánsz Róma, vagy épp a velencei karnevál hangulata, ráadásul játék közben az egyes helyszínekhez kapcsolódó történelmi információkat is megtudhatnak a játékosok, tehát ilyen ismereteik bővítésére is alkalmas lehet - persze, a helyén kezelve a nyilvánvaló fikciós részeket.

Ez persze ebben a formában túlzás, hiszen egy kódsort fogunk találni a dobozban, amit a megajándékozottnak be kell ütnie egy internetes felületen, ahonnan aztán a tényleges játékot le tudja tölteni.

Veszélyes ez, vagy sem?
Napestig lehetne folytatni a különböző játékok felsorolását, de akkor nem férnénk el a Magazin oldalain. Ehelyett inkább szólnánk egy szót a videojátékok károsnak vélt hatásairól.

Sok riogató cikket lehet olvasni, amelyben arról írnak, hogy az agresszív játékokat játszó gyerekek majd tömeggyilkosok, pszichopaták és antikrisztusok lesznek.

Nos, a cikket olvasó szülők java része biztosan látott egy-két akciófilmet fiatalabb korában. Gondoljunk például az 1982-ben bemutatott Rambo című vérfürdőre.

Tegye fel a kezét, aki vérszomjas gyilkológéppé változott! Na, ugye! Persze, a videojátékok sokkal jobban bevonják a játékost, és tény, hogy túlzásba vinni ezt sem szabad (mint ahogy a tévénézést sem, de akár a reggeltől estig focizó gyerek esetében is felmerül a kérdés, hogy nem kellene-e mással is foglalkoznia).

Szóval a videojátékokkal sincs semmi baj, csak tisztázzuk a gyerekkel, hogy mikor és mennyit játszhat, amit aztán szigorúan be is kell tartani (megfordítva: kiváló motivációs eszköz lehet szobatakarításhoz vagy leckeíráshoz), illetve, hogy amit a képernyőn lát, az nem feltétlenül egyezik a valósággal.

Ha ezeket képes a szülő tisztázni, egy kis lövöldözésből vagy autós rendbontásból sem lehet komolyabb baj.

Ha azonban a függőség jeleit érzékeli a gyereken, érdemes szakemberhez fordulni – ilyenkor azt sem árt a szülőnek magában tisztáznia, hogy ő mindent megtett-e a határok pontos kijelölése érdekében. 

Címkék: szenvedély, szülő-gyerek viszony, számítógépes játék, videójáték, szórakoztató játékok, játékok hatása

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!