A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csökkentsük a kockázatot!

Minden szakorvosi vélemény szerint a kismama sokat tehet azért, hogy a koraszülés kockázata csökkenjen.

Fotó: Thinkstock

Bár annak okát, hogy miért születik idő előtt vagy túl kis súllyal a baba, az esetek egy részében nem tudni, annyi bizonyos, ha a kismama odafigyel a testsúlyára, megfelelően táplálkozik, és kellő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot visz a szervezetébe, a koraszülés esélye kisebb.

Természetesen vannak olyan károsító hatások, amelyek egyértelműen veszélyesek a babára és a mamára egyaránt. Ilyen a kábítószer-fogyasztás, a fiatalkori többszöri abortusz, a különféle betegségek, egyes gyógyszerek. Ezek ellen gyakran már tenni sem lehet, elhagyni őket pedig gyakran csak komoly külső segítséggel sikerül. De van, amin a gyermekünk és családunk jövője érdekében mi magunk is változtathatunk.

Például abbahagyhatjuk a dohányzást. Sokan gondolják, hogy a cigaretta káros hatásairól szóló rengeteg cikk és előadás csak amolyan ijesztgetés, pedig komoly alapja van az óvó szónak. „Az idő előtti szüléshez gyakran jól azonosítható anyai és magzati kórképek vezetnek, de az esetek jelentős részében a szülés váratlanul és minden előzetes tünet nélkül következik be. Ilyen esetekben a család szocioökonómiai háttere és az azzal összefüggésbe hozható, negatívan ható életmódbeli tényezők tehetők felelőssé. Ezek között a leggyakoribb egészségkárosító magatartásforma a dohányzás. Várandósság alatti aránya országosan 14,4% az elmúlt 13 év átlagát tekintve, de néhány megyénkben a 25%-ot is eléri. Ezekben a megyékben a koraszüléseknek is lényegesen magasabb a valószínűsége” – írják a kutatók, Fogarasi-Grenczer Andrea és Balázs Péter egy tanulmányban. Skóciában például a nyilvános helyen történő dohányzás betiltása óta folyamatosan csökken a koraszülések és az alacsony súllyal születő babák száma, és mintegy öt év alatt a terhesség alatt dohányzó édesanyák aránya 25 százalékról 19 százalékra esett vissza. Ennek hatására a koraszülések száma 10 százalékkal, a kis születési súlyú csecsemők aránya pedig 5-8 százalékkal lett kevesebb.

A másik, ártalmatlannak tűnő veszélyeztető tényező az elhízás. Az „együnk kettő helyett” népi mondás egyszerűen butaság. A stockholmi Karolinska Intézet kutatói 1,6 millió 1992 és 2010 között várandós svéd nő adatait elemezték. A normál súlyú várandósok 0,17 százalékának, a túlsúlyos nők 0,21 százalékának, ám az elhízott anyák 0,52 százalékának lett koraszülött a gyermeke. Nem csupán a korábbi testsúly, hanem a várandósság idején felhalmozott kilók száma is növelheti a koraszülés kockázatát. A nem spontán, hanem orvosi javallatra, valami vészhelyzet következtében megindított koraszülések száma is több volt a túlsúlyosaknál.

Az öröklődés és a bakteriális gyulladások, fertőzések szintén kockázati tényezők. Egy több mint ezres mintán végzett kutatás szerint (Case Western Reserve University) például a fogínygyulladásban érintett terhes nők 28,6 százalékánál fordult elő koraszülés.

Címkék: egészséges táplálkozás, dohányzás, egészséges életmód, koraszülés, túlsúly

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!